Ο Λεβαδειακός νίκησε ξανά τη Βέροια και επιστρέφει στη Super League μετά από τρία χρόνια.

Στα μεγάλα σαλόνια της Super League επιστρέφει ο Λεβαδειακός μετά από τρία χρόνια. Οι Βοιωτοί νίκησαν και στο δεύτερο παιχνίδι μπαράζ της Βέροιας με 1-0, αλλά έγιναν σοβαρά επεισόδια στις καθυστερήσεις με οπαδούς των γηπεδούχων να χτυπούν τον Πεταυράκη της ομάδας της Ημαθίας.

Η Βέροια ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πιέζοντας για το γκολ, που θα την έβαζε εκ νέου στη διεκδίκηση της ανόδου. Στην πιο καλή στιγμή της στο 10’, ο Γιακουμάκης νικήθηκε από τον Μάρκοβιτς σε τετ-α-τετ. Ο Λεβαδειακός πρόσεχε κυρίως την άμυνά του και δεν ρίσκαρε, απειλώντας ελάχιστα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Βέροια να έχει την κατοχή και να ψάχνει τρόπο να σκοράρει, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Πασάς και Γιακουμάκης δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ στις λιγοστές στιγμές που βρέθηκαν στην περιοχή των Βοιωτών, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται το ματς.

Στο 90+4’ ο Μπαρμπόσα πέτυχε το γκολ για τον Λεβαδειακό, μετά από ωραία συνεργασία με τον Βρακά, σφραγίζοντας την άνοδο.

Ωστόσο, μετά το γκολ εισέβαλαν οπαδοί των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο και ένας εξ αυτών έριξε γροθιά στον Πεταυράκη της Βέροιας, που σωριάστηκε στο έδαφος.

Ακολούθησε 10λεπτη διακοπή, με την αστυνομία να προσπαθεί να απομακρύνει τους οπαδούς του Λεβαδειακού, ενώ υπήρξαν διαβουλεύσεις των δυο πλευρών με τον διαιτητή για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ο Πεταυράκης βγήκε με φορείο και θα μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα υπάρχει συνέχεια στις δικαστικές αίθουσες, με τη Βέροια να προσφεύγει στην αθλητική δικαιοσύνη για τα όσα έγιναν.