Καλησπέρα φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου.

Και σήμερα, το ioniansports.gr θα σας κρατήσει συντροφιά το μεσημέρι σας με την ζωντανή μετάδοση του αγώνα ανάμεσα στον ΑΠΣ Ζάκυνθος και τα Τρίκαλα για την 9η αγωνιστική της Football League. Ο Δημήτρης Πέττας από το “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών” και η Κωνσταντίνα Μπάστα διαδικτυακά θα μεταφέρουν στις οθόνες σας λεπτό προς λεπτό τη ροή του αγώνα.

Συνεχής ενημέρωση

Πατήστε f5 για ανανέωση

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΠΑΕ ΤΡΙΚΑΛΑ

Συνθέσεις:

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Χαλίντ Κάραμα

Παπαδόπουλος, Γραικός, Κουρέλλας, Ορφανίδης (90+ 2΄ Βοσνακίδης), Πέττας Ραφ., Κάρδαρης (46΄ Αποστόλου), Κρολ, Κυριακίδης, Κωστούλας (46΄ Πέττας Νικ.), Νίκιτς, Ναζίμ

Αναπληρωματικοί: Πολίτης, Ταυταρίδης, Βυθούλκας, Πέττας Νικ., Μεντούρ, Βοσνακίδης, Αποστόλου

ΠΑΕ ΤΡΙΚΑΛΑ: Κωνσταντίνος Παναγόπουλος

Γιδόπουλος, Λαμπάκης, Νιάρος, Ζώνας, Ρεπετσάς, Μουμίν, Ριζογιάννης, Δουκάκης, Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς (78΄ Βάσκεζ), Γκονζάλες (68΄ Χαροντάκης)

Αναπληρωματικοί: Βουτσέλας, Παπαπαναγιώτου, Αρσενίεβιτς, Κωνσταντινίδης, Βάσκεζ, Γμπάλε, Χαροντάκης.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αθήνα) – Βοηθοί: Λυμπερόπουλος  – Καλαμπόκης (Αιτ/νία)

• Περίπου 400 φίλαθλοι στις κερκίδες του γηπέδου.
  • Οι ομάδες δεν έχουν βγει ακόμη στον αγωνιστικό χώρο.
  • Άσπρη εμφάνιση με κόκκινη ρίγα οι φιλοξενούμενοι, ενώ, μπλε με κίτρινη οι γηπεδούχοι.
  • Ο ΑΠΣ πήρε το τέρμα προς το αεροδρόμιο, ενώ, τα Τρίκαλα προς την πόλη.
  • Την αποστολή των Τρικάλων ακολούθησε και ο τερματοφύλακάς της -αν και τραυματίας-, Διονύσης Χιώτης.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

1΄: Ευκαιρία για τον ΑΠΣ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κρολ μπήκε στην περιοχή σε αντεπίθεση της Ζακύνθου σούταρε από πλάγια δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το κάθετο δεξί δοκάρι της εστίας του Γιδόπουλου.

• Ο Νίκιτς παίζει στη θέση του κεντρικού αμυντικού μαζί με τον Κυριακίδη.

5΄: Αναγνωριστικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Περίπου 700 άτομα βρίσκονται στο γήπεδο. Οργανωμένη η εμφάνιση των “Απέναντι”.

7΄: Καλύτερη η Ζάκυνθος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχοντας την κυκλοφορία του κέντρου. 0 – 0 στο “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”.

11΄: Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΣ. Ο Ναζίμ έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Κρολ “πετάχτηκε” στο ύψος του πέναλτι και με προβολή σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας των Τρικάλων, Γιδόπουλος, “σώζει” την ομάδα του από βέβαιο γκολ.

12΄: Το 0 – 0 παραμένει… με δύο χαμένες ευκαιρίες για την Ζάκυνθο.

16΄: Πολύ καλή η Ζάκυνθος, η οποία πιέζει για το γκολ.

20΄: Τίποτα το ιδιαίτερο στα τελευταία λεπτά, εκτός από τις δύο κλασσικές ευκαιρίες της Ζακύνθου.

• Η Ζάκυνθος πρέπει να εκμεταλλευτεί τον αέρα που είναι υπέρ της.

21΄: Ισορρόπησαν οι φιλοξενούμενοι. Κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα στο χώρο του κέντρου.

23΄: Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Ο Ορφανίδης σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιδόπουλου.

• Τρίτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΣ. Χωρίς ευκαιρία -μέχρι στιγμής- τα Τρίκαλα.

29΄: Παραμένει το 0 – 0.

34΄: Η Ζάκυνθος έχει πρόβλημα στο χώρο του κέντρου, μην μπορώντας να κρατήσει μπάλα. Τίποτα το ιδιαίτερο…

38΄: Διαμαρτυρίες από τους φιλάθλους σε διαιτητή και επόπτη. Δεν έδωσαν φάουλ.

• Δεν έχει απειληθεί η Ζάκυνθος ως τώρα, αντιθέτως, έχει δημιουργήσει 3 χαμένες ευκαιρίες.

40΄: 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του α ημιχρόνου. Παραμένει το 0 – 0.

45΄: Ολοκληρώθηκε το α΄ ημίχρονο. Παίζουν στις καθυστερήσεις. 0 – 0 παραμένει…

ΛΗΞΗ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. 0 – 0

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄: Με δυο αλλαγές ξεκίνησε η επανάληψη του αγώνα για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Στη θέση του Κάρδαρη ο Αποστόλου και στη θέση του Κωστούλα ο Νίκος ο Πέττας.

•  Αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους για σφυρίγματα του διαιτητή.

50΄: Το 0 – 0 παραμένει στο “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”.

53΄: Δυνατές μονομαχίες με πιο γρήγορο ρυθμό. Είναι καλύτερη η Ζάκυνθος στο χώρο του κέντρου.

55΄: Ο Στεφάνοβιτς σε αντεπίθεση σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος με τα πόδια.

59΄: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!! Πάσα του Κρολ στο Ναζίμ ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Γιδόπουλο και με “ψύχραιμο πλασέ” έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

64΄: Πολύ καλύτερη η Ζάκυνθος. Παραμένει το 1 – 0.

67΄: Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΣ. Ο Νίκος Πέττας έδωσε ωραία πάσα στον Ορφανίδη ο οποίος σουτάρει αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

68΄: Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Στη θέση του Γκονζάλες ο Χαροντάκης.

71΄: Κίτρινη κάρτα στον Χαροντάκη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ορφανίδη.

72΄: Τεράστια ευκαιρία για τα Τρίκαλα. Ο Γμπάλε μπήκε στην περιοχή, σούταρε, αλλά έσωσε σωτήρια ο Παπαδόπουλος.

• Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύονται τον αέρα.

77΄: Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα. Ο Ριζογιάννης έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε όμως ξανά ο Παπαδόπουλος.

78΄: δεύτερη αλλαγή για την ομάδα των Τρικάλων. Ο Βάσκεζ στη θέση του Στεφάνοβιτς.

80΄: Το 1 – 0 παραμένει. Δέκα “δραματικά” λεπτά ακόμη…

83΄: “Κρατάει” η Ζάκυνθος το 1 – 0.

85΄: 5 λεπτά ακόμη…

90΄: 4 λεπτά καθυστερήσεις. Κίτρινη κάρτα στο Ναζίμ για σκληρό μαρκάρισμα.

ΛΗΞΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ. 1 – 0