ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ (15.00) ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι το ioniansports θα βρίσκεται στο Δημοτικό Στάδιο της Κατερίνης και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την σημερινή εξέλιξη του αγώνα Βατανιακός-Ζάκυνθος για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής κατηγορίας του Βορείου Ομίλου.

ΓΙΑ  ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΠΑΤΗΣΤΕ f5

Καλησπέρα σε όλους

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Βατανιακός- ΑΠΣ Ζάκυνθος, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι του Σάκη Παπαβασιλείου «καίγονται» για τη νίκη, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 9 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι του Τζανλούκα Κολονέλο αισθάνονται πιο άνετα με τους 25 βαθμούς που έχουν ως τώρα κατακτήσει αλλά θέλουν τους βαθμούς, για να «δέσουν» την παραμονή τους στην Κατηγορία.

Ο Βατανιακός μετρά στην έδρα του 1 νίκη, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες, ενώ οι νησιώτες δεν τα πηγαίνουν καλά εκτός Ζακύνθου, έχοντας 1 νίκη και 8 ήττες σε 9 εξόδους.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Μπλούνας από το Σύνδεσμο Φθιώτιδας με βοηθούς τους Πασχαλίδη (Εύβοιας), Ρουμπή (Εύβοιας). 4ος ορίστηκε ο Φώτης  επίσης από την Εύβοια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων έχουν ως εξής:

Βατανιακός (Σάκης Παπαβασιλείου): Κουδούνας, Κολαξίδης, Γιαλαμίδης, Στούμπος, Ποτουρίδης, Βουτσιάς (90+2′ Χαρίσης), Εμμανουήλ, Εμβούε (78′ Μπουζούκης), Μίλιτς (63′ Γιαξής), Τροΐδης, Λαζαρίδης

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Μπαμπαΐτης, Βραχνός, Νταντάμης, Λαγδάρης, Γιαξής, Χαρίσης, Μπουζούκης.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Τζανλούκα Κολονέλο): Ξενοδόχοφ, Τσερκουετάνι, Στασινόπουλος (46′ Αποστόλου), Φωτιάς, Μπίρης, Οικονόμου,. Τορεσάνι, Σκαθαρούδης (67′ Χατζησάββας), Κυριακίδης, Όττα, Σολφερίνο

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Τσουκαλάς, Αποστόλου, Πέττας, Χατζησάββας, Πετράκος, Βυθούλκας, Χιράλδο.

Σε τραγική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, τον έχουν γεμίσει με άμμο στις λακκούβες οι υπεύθυνοι

Ήσυχη η ατμόσφαιρα στις κερκίδες, περίπου 30-40 άτομα αυτή τη στιγμή.

Ποδοσφαιρικός ο καιρός στο δημοτικό γήπεδο Κατερίνης, με συννεφιά αλλά χωρίς βροχή.

Βγήκαν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, την μπλε με τις κίτρινες ρίγες φορά ο ΑΠΣ, με κόκκινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι.

50-70 φίλοι του Βατανιακού στις κερκίδες

Μόλις ξεκίνησε το παιχνίδι, στην σέντρα η Ζάκυνθος

1′ Αντεπίθεση για το Βατανιακό, με Λαζαρίδη ο Τσερκουετάνι την τελευταία στιγμή θα διώξει σε κόρνερ.

5′ ΓΚΟΛ για το Βατανιακό με το Γιαλαμίδη και 1-0.

Φάουλ του Ποτουρίδη, η μπάλα στο τείχος, εν συνεχεία σουτ του Ποτουρίδη στο δοκάρι με το Γιαλαμίδη να βάζει την προβολή από κοντά για το 1-0 υπέρ του Βατανιακού.

Για μια ακόμη φορά η Ζάκυνθος δεν ξεκινά καλά στο παιχνίδι και βρίσκεται από νωρίς πίσω στο σκορ.

12′ Κακό δεκάλεπτο στο ξεκίνημα για τους Κυανοκίτρινους, οι οποίοι πρέπει άμεσα να συνέλθουν για να μην δεχτούν και δεύτερο τέρμα.

Αρκετές οι φωνές του Τζανλούκα Κολονέλο στους ποδοσφαιριστές του, για το “σβηστό” ξεκίνημα.

Δυσκολεύονται στην κατοχή της μπάλας οι φιλοξενούμενοι, μαχητικός ο Βατανιακός πιέζει για το δεύτερο τέρμα που θα του δώσει σοβαρό αβαντάζ για τη νίκη.

17′ Ακυρωθέν γκολ για τη Ζάκυνθο, ο Σκαθαρούδης εκτέλεσε κόρνερ η μπάλα θα βρει στο δοκάρι και θα πάει στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής Μπλούνας θα το ακυρώσει για επιθετικό φάουλ του Φωτιά στον τερματοφύλακα Κουδούνα.

18′ Αρχίζει να ανεβαίνει η Ζάκυνθος, στο τελευταίο δίλεπτο.

20′ Σουτ του Τορεσάνι έξω απ’ την περιοχή μπλοκάρει σταθερά ο Κουδούνας.

Συνήλθε το τελευταίο πεντάλεπτο η Ζάκυνθος, έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθεί να πάρει τα “ηνία”.

Τέσσερα κόρνερ στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Κολονέλο, ενδεικτικό της πίεσης που έχει αρχίσει να ασκεί.

Έχει αλλάξει το μομέντουμ της αναμέτρησης, ο Βατανιακός έχει “κατεβάσει” ταχύτητα, παίζοντας με αντεπιθέσεις, η Ζάκυνθος έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά πρέπει να προσέξει τις επιστροφές της.

Στο μισό γήπεδο και προς την εστία του Κουδούνα, έχει μεταφερθεί το παιχνίδι.

29′ Καλό σουτ του Κυριακίδη απ’ τα αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Κουδούνα

36′ Επικίνδυνο φάουλ έξω απ’ την περιοχή της Ζακύνθου, με τον Ποτουρίδη να εκτελεί και να στέλνει τη μπάλα σύρριζα δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Ξενοδόχοφ.

Έπεσε τα τελευταία λεπτά ο ρυθμός των φιλοξενούμενων.

Κίτρινες κάρτες για Οικονόμου (ΑΠΣ) και Βουτσιά (Βατανιακό).

39′ Επικίνδυνο φάουλ για τη Ζάκυνθο με τον Οικονόμου, η μπάλα θα καταλήξει στην αγκαλιά του Κουδούνα.

41′ Δοκάρι για τη Ζάκυνθο, μετά από σέντρα του Κυριακίδη! Η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα.

42′ Πέναλτι για το Βατανιακό με τον Στασινόπουλο να ανατρέπει αντίπαλο του (Κολαξίδης), που είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.

44′ ΓΚΟΛ για το Βατανιακό (2-0) Ποτουρίδης το εκτελεί, με τον Ξενοδόχοφ να αποκρούει αρχικά τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και τον Ποτουρίδη να την στέλνει στα δίχτυα από κανείς από τους αμυνόμενους δεν κατάφερε να διώξει.

45+1′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ Για τη Ζάκυνθο (2-1). Σε φάουλ του Όττα από πλάγια θέση, ο Σκαθαρούδης κάνει την σέντρα, ο Οικονόμου πηδά ψηλά πιάνει την κεφαλιά η μπάλα πάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σολφερίνο, θα τη στείλει στα δίχτυα του Κουδουνά, δίνοντας “οξυγόνο” στους Κυανοκίτρινους.

Τελειώνει το πρώτο μέρος, ανοιχτά όλα στην επανάληψη!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με μια αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Αποστόλου θα περάσει στο τερέν αντί του Στασινόπουλου.

Δύο κόρνερ στο ξεκίνημα έχει κερδίσει η Ζάκυνθος.

Ασφυκτική πίεση απ’ τους νησιώτες, που θέλουν να φτάσουν άμεσα στην ισοφάριση…

Ανέβηκε απίστευτα η ψυχολογία των φιλοξενούμενων, μετά και το γκολ του Σολφερίνο.

Κίτρινη κάρτα για το Λάζαρο Φωτιά

Βρισκόμαστε στο 53′ με το Βατανιακό να προηγείται 2-1 αλλά τη Ζάκυνθο, να υπερέχει ξεκάθαρα και να ψάχνει την ισοφάριση.

Σε όλο το γήπεδο ακούγονται οι φωνές του Τζανλούκα Κολονέλο, που παροτρύνει τους παίχτες του να φτάσουν στην ισοφάριση.

Κίτρινη στον Σολφερίνο, που έχει συμπληρώσει 7… και θα πρέπει να χάσει δύο παιχνίδια απ’ τα επόμενα τέσσερα.

Κόπασε τα τελευταία λεπτά η επιθετικότητα των Κυανοκίτρινων, που προσπαθούν με μεγάλες μπαλιές να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

63′ Αλλαγή για το Βατανιακό, με το Γιαξή να παίρνει τη θέση του Μίλιτς. Στην ίδια φάση χλιαρό σουτ του Βουτσιά, μπλόκαρε εύκολα ο Ξενοδόχοφ.

Χατζησάββας και Χιράλδο έχουν σηκωθεί ήδη για “ζέσταμα”…

67′ ο Χατζησάββας θα πάρει τη θέση του Σκαθαρούδη, με τον Όττα λογικά να τραβιέται στα άκρα και το νεαρό επιθετικό να παίζει δίπλα στον Σολφερίνο.

73′ Σουτ του Ποτουρίδη για το Βατανιακό, ο Ξενοδόχοφ μπλοκάρει σταθερά στη γωνία του.

Οδεύουμε για το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κρατούν το υπέρ τους 2-1. με τη Ζάκυνθο να μην μπορεί να κάνει κάποια κλασική ευκαιρία.

77′ Ροκανίζει το χρόνο ο Βατανιακός, με τον Κολαξίδη να βρίσκεται επί 3 λεπτά πεσμένος στο έδαφος, μετά από διαπληκτισμό με τον Κυριακίδη. Ξεκίνησε και πάλι το ματς.

78′ Αλλαγή για το Βατανιακό, με το Μπουούκη να παίρνει τη θέση του Εμβούε.

81′ Κόρνερ για τη Ζάκυνθο με τον Κυριακίδη, η μπάλα θα περάσει από τρεις παίχτες του ΑΠΣ, κανείς όμως δε θα τη βρει για να την στείλει προς την εστία.

Πιέζει και πάλι η Ζάκυνθος, μετά από αρκετά λεπτά…

84′ Ο Ποτουρίδης θα βγει σε επικίνδυνη αντεπίθεση αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα περάσει άουτ.

86′ Ακυρώνεται ΓΚΟΛ για τη Ζάκυνθο με σκόρερ το Χατζησάββα από σέντρα του Όττα από δεξιά! Κίτρινη κάρτα στον Όττα…

Άργησε να ξυπνήσει η νησιώτικη ομάδα αλλά πιέζει και πάλι ασφυκτικά για το γκολ.