Ο Απόλλων Πόντου άντεχε στην πίεση της ΑΕΛ ως το 90 αλλά ο Τσιριγώτης σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους «βυσσινί»

O Απόλλων Πόντου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και απείλησε στο 13ο λεπτό αλλά το σουτ του Νάσερ πέρασε άουτ. Από την πλευρά της η ΑΕΛ απάντησε με τον Μαξιμένκο να πιάνει με το ζόρι την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Απόλλων Πόντου δοκίμασε ξανά την άμυνα της ΑΕΛ, με το σουτ του Ντοναλντόνι να περνάει άουτ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Μαυρίας έκανε και αυτός με τη σειρά του το σουτ αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Πίτκας.

Λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, η ΑΕΛ έχασε διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 45′ ο Μαυρίας έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ο Πίτκας ενώ στην επαναφορά το σουτ του Πεντρόσο πέρασε άουτ.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και απείλησε αρχικά στο 47ο λεπτό με το σουτ του Αντράντα να περνάει άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πίτκας απέκρουσε σουτ του Αντράντα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 51ο λεπτό το σουτ του Τσιριγώτη πέρασε ξανά άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Μαυρίας έκανε το σουτ αλλά και αυτό δεν απείλησε τον Πίτκα.

Στο 75ο λεπτό, μετά από απομάκρυνση της μπάλας από τον Σουλούκο σε κίνηση ο Καλουτσικίδης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Νικολιά στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ότι δεν κατάφερε σε όλο το ματς το πέτυχε η ΑΕΛ στο 90ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Πεντρόσο ο Τσιριγώτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλων Πόντου.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Κοσσονού, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Κ. Παπαγεωργίου (58′ Μιλτιάδης), Αντράντα (58′ Θωμαΐδης), Πλέγας, Μαυριάς (67′ Νικολιάς), Πεντρόσο, Τσιριγώτης.

Απόλλων Πόντου (Καλαΐτζίδης): Πίτκας, Μουμίν, Καλαϊτζίδης, Ντοναλντόνι (78′ Μπελεβώνης), Αμπουντού, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης, Μέτγκενμπεργκ, Ντιαλόσι, Εσαλό (81′ Αραβίδης).

Δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε του Α’ ομίλου της Super League 2 η μάχη για την παραμονή φουντώνει. Η Βέροια επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας για την 28η αγωνιστική.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Δημήτρης Γιουκούδης στο 4ο λεπτό. Έτσι, η βασίλισσα του Βορρά έφτασε τους 28 πόντους και πέρασε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πιο πίσω είναι ο Μακεδονικός στο -2, ο οποίος την Δευτέρα (5/6) αντιμετωπίζει τον Διαγόρα εντός έδρας. Νωρίτερα, ο Απόλλων Πόντους ηττήθηκε 1-0 από την ΑΕΛ και παρέμεινε στους 29 βαθμούς στο +3 από την τετράδα που υποβιβάζεται στη Γ’ Εθνική.

Ο Αλμωπός Αριδαίας πήρε τους τρεις βαθμούς από τον Απόλλων Λάρισας που εχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και με 33 βαθμούς εχει σωθεί καθώς, τόσο Ο Ηρακλής Λάρισας με 25 βαθμούς όσο και ο Απόλλων Πόντου με 29 δεν μπορούν να τον φτάσουν! Ο Θεσπρωτός εχει υποβιβαστεί