Με 3 γκολ φιλοδώρησε η Ζάκυνθος την Λαμία στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου! Οι παίκτες του Τζανλούκα Κολονέλο παίζοντας σωστό, ουσιαστικό ποδόσφαιρο πέτυχαν 3 τέρματα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαροκινό άσσο Ζαουάντ Ζαίρί ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και ήταν συμμέτοχος σε άλλο ένα! Το 1-0 έκανε ο Δημήτρης Βοσνακίδης!

O EL MAGO ZAIRI πήρε το μαγικό ραβδί και έκανε “παπάδες” στο παιχνίδι. Ο τεχνικός της ομάδας Τζανλούκα Κολονέλο πήγε “dιαβασμένος” στο παιχνίδι και στην κυριολεξία πήρε “Την ταυτότητα” του Βαζάκα καθώς και στα 93 λεπτά η Λαμία δεν έκαναν καμιά απολύτως σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι! Οι γηπεδούχοι ήταν ουσιαστικοί και κτύπησαν σε καίρια σημεία το ματς, εκεί που έπρεπε και την στιγμή που έπρεπε..  Από την αρχή η Λαμία προσπάθησε μα ελέγξει την κυκλοφορία της μπάλας αλλά τα βρήκε ¨σκούρα” η Ζακυνθινή ομάδα ήταν διαβασμένη και δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να μπουν στην περιοχή του Πολίτη…

Μέχρι και το 15΄ δεν υπήρχε φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 17΄ η Ζάκυνθος ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Λεάντρο πάνω στο Καραμαλίκη αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα… Από το 20΄ και μετά η Ζάκυνθος έδωσε χώρο στην Λαμία αλλά μέχρι εκεί… καθώς η Ζακυνθινή ομάδα παίζοντας με ψυχή και με ασφυκτικό πρέσιγκ δεν άφησε τους παίκτες του Βαζάκα να “ανασάνουν”… Οι γηπεδούχοι έβγαιναν στην κόντρα πολύ γρήγορα και με πρωταγωνιστή τον Ζαϊρί είχαν βρει τον μπελά τους!

Στο 31΄ σέντρα του  Ζαίρί έδιωξαν οι αμυντικοί στην επαναφορά ο Ναζίμ σούταρε και ανάγκασε τον Ρίζο να κάνει σπουδαία επέμβαση!  Όμως 2 λεπτά αργότερα ο Ζαϊρί από πλάγια δεξιά εκτέλεσε φάουλ και ο Βοσνακίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας κάνοντας το 1-0. Στο 39΄ το παιχνίδι διακόπηκε καθώς υπήρξε ένταση μεταξύ φίλων της Ζακύνθου και του πάγκου της φιλοξενούμενης. Οι διαιτητές αποχώρησαν για λίγο και επανήλθαν με το ημίχρονο να βρίσκει την Ζάκυνθο μπροστά στο σκορ…

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν αλλά έπεφταν πάνω σε “τοίχος” καθώς οι κυανοκίτρινοι είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους! ‘Όσο περνούσε η ώρα ο Βαζάκας θέλησε να ρισκάρει ακόμη περισσότερο για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Από την άλλη ο Κολονέλο έκανε δύο κινήσεις “ματ” πέρασε στην θέση του Καραμαλίκη τον Κρολ που μπορούσε να μαρκάρει καλύτερα στο 56΄.

Η Λαμία συνέχισε στο ίδιο μοτίβο έχοντας πλέον πρόβλημα και χωρίς κλαθαρό μυαλό προσπαθούσε να “σπάσει” την άμυνα της Ζακύνθου. Στο 70′ ο Ιταλός βάζει στο ματς τον ταχύτατο Γραικό στην θέση του Ορφανίδη και ο κοντός τον δικαίωσε καθώς στο 73΄ η μπάλα βγήκε σε αντεπίθεση, ο Γραικός έκανε μια τρελή κούρσα από δεξιά την κατάλληλη στιγμή έβγαλε ωραία πάσα στον Ζαϊρί και ο Μαροκινός με άψογο πλασέ έκανε το 2-0 μέσα σε πανηγύρια! Κάπου εκεί το παιχνίδι “κλείδωσε” για την Ζάκυνθο. Στο 78’ ΄ μετά από λάθος του τερματοφύλακα Ρίζου ο Ζαίρί έκλεψε την μπάλα μπήκε στην [περιοχή σουτάρισε ο Ρίζος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ναζίμ με άδειο τέρμα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Οι φιλοξενούμενοι πέταξαν λευκή πετσέτα και στο 84΄ Ο Ζαϊρί πήρε την μπάλα άλλαξε ωραία με τον Λέκκα ο τελευταίος έβγαλε άψογα στον Ζαϊρί και ο μαροκινός πάλι με τον ίδιο τρόπο έκανε το 3-0 για την Ζάκυνθο! Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού περιεχομένου καθώς το παιχνίδι είχε τελείωσε από πριν!