Τι και αν πραγματοποίησε ένα σπουδαίο παιχνίδι. Τι και αν βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το εις βάρος της 1-0 κάνοντας την ανατροπή μέσα στην έδρα του ισχυρού Πανελευσινιακού και να προηγηθεί με σκορ 1-2, η Ζάκυνθος απώλεσε χρυσή ευκαιρία να «καθαρίσει» την υπόθεση παραμονή και να είναι ήσυχη στα τελευταία δύο παιχνίδια έχοντας υποστεί ανατροπή στην ανατροπή με τους γηπεδούχους να φέρνουν «τούμπα» το ματς και να επικρατούν στο τέλος με σκορ 3-2 σε παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι της Μεγάλης Τετάρτης στο δημοτικό στάδιο Ελευσίνας. Κρίμα, γιατί οι νησιώτες έπαιξαν παλικαρίσια, παρά τις σημαντικές  απουσίες των Κάρδαρη, Γουσέτη, Πέττα και τους τραυματισμούς των Παπαδόπουλου και Σούρμπη την ώρα του ματς  έφτασαν στην «πηγή» αλλά «νερό» δεν ήπιαν! Όταν η μπάλα άρχισε να «καίει» η Ελευσίνα έβγαλε την ποιότητα της στο τερέν και με ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα πήρε το τρίποντο μετατρέποντας το 1-2 σε 3-2 αφήνοντας την ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη με το «αχ».

«Ψυχρολουσία» με το καλημέρα και γκολ του Μίσκου στο 2’

Χειρότερα δεν μπορούσε να ξεκινήσει το παιχνίδι για τη Ζάκυνθο. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό με πλασέ του Μίσκου, φτάνοντας  με το «καλημέρα» στο 1-0. Ακολούθησαν δύο κραυγαλέες ευκαιρίες με Μασούρα (20’) και εν συνεχεία του Μεταξά (25’) που η Ζάκυνθος έφτασε μια «ανάσα» από την ισοφάριση. Ακολούθησε μια παράβαση πέναλτι εντός περιοχής σε χέρι του Συριόπουλου με τον ρέφερι Νικολάου να υποδεικνύει ότι η παράβαση έγινε έξω, κάτι που προκάλεσε τις έντονες  διαμαρτυρίες από τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Σπουδαίο ποδόσφαιρο και παλικαρίσια ανατροπή με Μεταξά και Μαρούδα

Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ισοφάριση με ωραίο σουτ του Μεταξά για το 1-1. Η Ζάκυνθος διαμαρτυρήθηκε και για κόκκινη κάρτα που δεν δόθηκε στον Κοτσώνη μετά από βάναυσο μαρκάρισμα στον Παπαδόπουλο, με το νεαρό μέσο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή και να αποχωρεί τραυματίας από το γήπεδο. Στην επανάληψη, η Ζάκυνθος μπήκε αρκετά δυνατά χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ με Σούρμπη και Μεταξά. Στο 65’ οι νησιώτες έφτασαν στην ανατροπή μετά από κλέψιμο του Γεωργακόπουλου και πάσα στον Μαρούδα που τελείωσε ψύχραιμα τη φάση για το 1-2.

Ανατροπή στην ανατροπή για την Ελευσίνα και μεγάλη ευκαιρία με Μούστα για την ισοφάριση

Η ομάδα ξέμεινε και από λύσεις μετά και τον τραυματισμό του Σούρμπη που έγινε αναγκαστική αλλαγή πριν την επίτευξη του 1-2 και μέσα σε όλα αυτά ήρθε και η ανατροπή στην ανατροπή με τους γηπεδούχους να γυρίσουν «τούμπα» το παιχνίδι σε πέντε μόλις λεπτά. Αρχικά, με τον Κακοσίμο να ισοφαρίζει με κεφαλιά (2-2 στο 73’) μετά από φάση διαρκείας και «βόλεϊ» στην περιοχή της Ζακύνθου, για να έρθει το τρίτο και «φαρμακερό» γκολ για τον Πανελευσινιακό με τον Γεμιστό να πιάνει ένα φοβερό σουτ στέλνοντας την μπάλα στον «ουρανό» των διχτύων του Γκάρα για το 3-2. Το «δράμα» για τον ΑΠΣ, ολοκληρώθηκε στο 85’ όταν ο Μούστα αστόχησε προ κενής εστίας και χάθηκε έτσι μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση.

Πολλά τα παράπονα για τη διαιτησία του Νικολάου

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σπύρος Νικολάου από την Αθήνα, για τον οποίο υπάρχουν έντονα παράπονα από τη μεριά της Ζακύνθου. Πρόκειται για μια φάση πέναλτι και μια αποβολή που δεν δόθηκαν υπέρ των νησιωτών. Βοηθοί του ήταν ο Σωτήρης Τζανής (από τον ίδιο σύνδεσμο) και η Παρασκευή Παντελίδου από την Ανατολική Αττική.

Συνθέσεις

Πανελευσινιακός (Σταύρος Ψιμουλάκης):Χατζηγιαννάκης, Τόλιος, Οικονομόπουλος, Συριόπουλος, Κακόσιμος, Κοτσώνης Δ., Σαβουιδάκης, Μακρίδης (54’ Πορφυρόπουλος) Σαβουιδάκης (90’ Ζαφείρης), Μπούσης Μίσκου, Γεμιστός

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Γκάρας, Ντούκας (75’ Στύλλα), Κολυβάς, Νόνης, Μούστα, Σούρμπης (65’ λ.τρ. Περιστέρης), Τάντιτς, Γεωργακόπουλος, Μεταξάς, Παπαδόπουλος (30’ λ.τρ. Μαρούδας), Μασούρας