Μεγάλη νίκη σε σημασία και σε έκταση πέτυχε ο Αστέρας Μαχαιράδου επί του “γείτονα” Παναρτεμιασιακού για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έμεινε “ζωντανός” για την υπόθεση των μπαράζ του πρωταθλήματος διατηρώντας τους 10 βαθμούς απόσταση από τον πρωτοπόρο Λεβάντε.

Οι παίκτες του Νίκου Κοντονή παίζοντας σωστά σε όλο το παιχνίδι κατάφεραν και πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη και μάλιστα με ευρύ σκορ. Αν και παίζοντας από τοι 25΄ με παίκτη λιγότερο (αποβολή Καλαμαρά 2η κίτρινη) οι γηπεδούχοι πέτυχαν 3 τέρματα και αιφνιδίασαν τα “Ελάφια”

Ο Πάστρας άνοιξε το σκορ στο 22΄ για να έρθει ο Ελέζι 10 λεπτά αργότερα και να κάνει το 2-0. Ο  Γούλιαρης στο 41΄ ανέβασε τον τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο Β’ μέρος οι γηπεδούχοι δεν είχαν πολλές δυνάμεις, έδωσαν χώρο στον αντίπαλο που είχε την υπεροχή και κατάφερε να μειώσει στο 52΄ με τον Βοζαϊτη. Από εκεί και μετά τα ‘Ελάφια” πίεσαν την εστία του Αυγουστίνου αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν γκολ.

Για να έρθει ο Νίκος Καλολύρης στο 72΄ και με ένα καταπληκτικό γκολ “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του κάνοντας το τελικό 4-1. Παίρνοντας την ρεβάνς του πρώτου γύρου από τον Παναρτεμισιακό.

Με τη νίκη αυτή  και με το στραβοπάτημα του Τσιλιβή ο Αστέρας  έμεινε η μόνη ομάδα που κυνηγά ακόμη τον Λεβάντε και σε αυτήν ποντάρουν τόσο το Τσιλιβή όσο και το Καταστάρι.

Τα “Λιοντάρια” “φρέναραν” το Τσιλιβή…

Πολύ μεγάλο ματς έγινε στο γήπεδο του Πλάνου όπου η τοπική ομάδα είδε τον “χάρο” με τα μάτια της καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να πετύχουν 3 τέρματα στο α΄ μέρος!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σαν υπνωτισμένοι, χωρίς καθαρό μυαλό και χωρίς αυτοπεποίθηση με αποτέλεσμα οι παίκτες του Νίκου Ντόμβρου να κάνουν περίπατο μέσα στον αγωνιστικό χώρο για 45 λεπτά!

Το σκορ άνοιξε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Μάριος Μαρούδας στο 10′ Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν σαν αφηνιασμένοι και έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 30΄ και πάλι ο Μάριος Μαρούδας μετά από αντεπίθεση με προσωπικό γκολ έκανε το 0-2 και δύο λεπτά αργότερα ο Μάριος Μαρούδας του Ιωάννη σε αντεπίθεση πέρασε και τον Μάργαρη κάνοντας το 3-0 μέσα στον Πλάνο!

Στο β΄ μέρος οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και βγήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς. Στο 51΄ ο Κώτσα μείωσε σε 3-1. Τα “Λιοντάρια” προσπάθησαν και για μεγάλο διάστημα του αγώνα είχαν καταφέρει να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους. O Μπιάζης στο 80′ με κεφαλιά μειώσε σε 2-3. Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμνεοι ειχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη όταν ο Τσιρώτης έκανε πεναλτι πάνω στον Μάριο Μαρούδα του Ιωάννη,ο πάικτης του Τσιλιβή απόβλήθηκε. Το πέναλτι ανέλαβε να κτυπήσει ο Μάριος Μάρούδας η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατήρι καθώς κτύπησε στο κάθετο δοκάρι! Ένα λεπτό έργότερα μετά από σέντρα του Λίτα ο Κώστας Μπιάζης και πάλι με κεφαλιά ισοφλαρισε σε 3-3!

Τα τελευταία λεπτά δεν ήταν ικανά να αλλάξουν το ισόπαλο αποτέλεσμα 3-3.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι αποβλήθηκε στο 70′ ο Γιάννης Ζώντος και στο 82′ ο Ηλίας Τσιριγώτης.

Η πιο ευχάριστη είδηση ήρθε από το Τσιλιβή καθώς μετά από απουσία 13 μηνών ο Μπάμπης Μάργαρης η “σημαία” του Τσιλιβή φόρεσε κι πάλι τα γάντια του τερματοφύλακα και κάθισε κάτω από τα δοκάρια της αγαπημένης του ομάδας.Ο Μπάμπης Μάργαρης είχε τραυματιστεί βαριά στο παιχνίδι του Ζακυνθιακού με τον Λεβάντε στο Δημοτικό Στάδιο.

Μοίρασε “Τσουβάλι”

Στον Αγγερικό ο πρωτοπόρος Λεβάντες συνέχισε και αυτήν την αγωνιστική ακάθεκτος σημειώνοντας την 16η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτή την φορά ¨θύμα του” ήταν ο Αετός Καλιπάδου. Οι “νυκτερίδες” πήραν πολύ μεγάλη νίκη με 7-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Ματαράγκα που πέτυχε 4 τέρματα!

Για τους νικητές 2 γκολ πέτυχε ο συνήθης ύποπτος και πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Διον. Μαλαφούρης και ένα πέτυχε ο Άκης Πατίρης.

Τετράστερη Σάντα..

Στο Γήπεδο των Αμπελοκήπων η Νέα Σάντα κέρδισε δίκαια τον Αλυκανά με 4-1 σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 4΄ με τον Αργύρη. όμως η Σάντα πέρασε στην αντεπίθεση και με γκολ του Μαρίνου στο 25΄, του Ντάλα στο 60΄, του Εγλέζου στο 70΄ και του Σούρμπη στο 89΄ πήρε μια άνετη νίκη.

ΝΕΑ ΣΑΝΤΑ – ΑΛΙΚΑΝΑΣ     4-1