Μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια δύσκολη ομάδα αλλά και έδρα, πανηγύρισαν οι Νέοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος επικρατώντας με σκορ 1-0 της Καλλιθέας. Οι Κυανοκίτρινοι έφτασαν έτσι τους δέκα πόντους στο βαθμολογικό πίνακα, ντουμπλάροντας έτσι τις επιτυχίες τους απέναντι στην Αθηναϊκή ομάδα.

Ένα ακόμη θετικό στοιχείο είναι οι τρεις βαθμοί που θα πάρουν την επόμενη αγωνιστική απέναντι στον Πανηλειακό που δεν κατεβαίνει πλέον στο πρωτάθλημα.

Οι νησιώτες είχαν σε καλή μέρα τον τερματοφύλακα τους Θανάση Καραπάνο, που με κάποιες καθοριστικές επεμβάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του, ενώ “χτύπησαν” στο κατάλληλο χρονικά σημείο με το γκολ του Γιάννη Παναγιωτόπουλου στο 70ο λεπτό.

Ο νεαρός άσσος δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την σπουδαία ενέργεια του Καψάσκη που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, για να την στρώσει στον σκόρερ στο ύψος του πέναλτι και ο τελευταίος να πετύχει το “χρυσό” γκολ της νίκης.

Η Καλλιθέα προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά και παρότι έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Αξίζει τέλος να σημειώσουμε ότι ο αριστερός μπακ Γιώργος Μαυρίας τραυματίστηκε στο κεφάλι σε κάποια διεκδίκηση με αποτέλεσμα να του γίνουν ράμματα επί τόπου, από τη γιατρό της αναμέτρησης. Ο παίχτης είναι καλά στην υγεία του πάντως και επέστρεψε κανονικά με την υπόλοιπη αποστολή.

Σε ότι αφορά την περιρρέουσα ατμόσφαιρα, μόνο πρωτάθλημα Νέων δεν θύμιζε, με δύο παράγοντες των Κυανόλευκων να αποβάλλονται από τον πάγκο, ενώ υπήρξε και 4λεπτη διακοπή στο ματς, λόγω κάποιων θερμόαιμων από την εξέδρα που έβριζαν τον διαιτητή της αναμέτρησης.