Ευχάριστο ήταν το απόγευμα της Κυριακής για τις γυναίκες της ΑΓΕΖ μπάσκετ καθώς κέρδισαν τον Απόλλωνα με 50-34 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος… Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ δύσκολο για την ζακυνθινή ομάδα καθώς ο αντίπαλος ήταν δυνατός και τα κορίτσια της Ελένης Μασλάρη έκαναν υπερπροσπάθεια για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα… Με αυτή τη νίκη οι γυναίκες της ΑΓΕΖ μετρούν δύο νίκες ( 1η στα χαρτιά επί της Προοδευτικής) και μια ήττα.

Στο παιχνίδι η ΑΓΕΖ ήταν καλύτερη στο ματς με τις έμπειρες Μαλεβίτη, Κυπριώτη και Δαλιακάρη ή ζακυνθινή ομάδα έφτασε σε υψηλά στάνταρ καθώς και οι νεαρές αθλήτριες τα πήγαν πολύ καλά όπως η Μαρούδα και Αγαλιώτη… Το τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά και μείωσε αισθητά σε 39-30 …Όμως  την τελευταία κουβέντα την είχαν οι ζακυνθινές παίκτριες που διαμόρφωσαν το τελικό 50-34 στην 4η περίοδο.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Ελένη Μασλάρη) : Κυπριώτη 18, Μαλεβίτη 6, Δαλιακάρη 4, Μαρούδα 13, Αγαλιώτη 9, Πλιάτσικα, Ιωαννίδου, Χριστοφοράτου, Λιάλια, Κακολύρη.

Το σκορ στα δεκάλεπτα: 13 – 7, 26 – 16, 39 – 30, 50 – 34

Περίπατος για τους άνδρες της ΑΓΕΖ!

Στο ρελαντί πήγε το ματς η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ και κέρδισε άνετα τον Φαέθων Ρίου Αντιρίου στο κλειστό της Παναγούλας με 79-34… Οι παίκτες του Νίκου Θεοδόση από την αρχή έως το τέλος ήταν οι κυρίαρχοι μέσα στο παρκέ και πήραν μια νίκη που λίγο πολύ όλοι την περίμεναν καθώς η αντίπαλος ομάδα είναι από τις πιο αδύναμες της κατηγορίας… Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας καθώς η ΑΓΕΖ απέκτησε προβάδισμα 17 πόντων (20-3). Το ίδιο σκηνικό έγινε και στα υπόλοιπα δεκάλεπτα με την διαφορά συνεχώς να ανεβαίνει… Το τελικό 79-34 δείχνει την πραγματικότητα αυτού του παιχνιδιού!