Ολοκληρώθηκαν οι σημερινές αναμετρήσεις για την 11η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Συγκεκριμένα, στο Ενωσιακό γήπεδο η ομάδα του Λεβάντε πέτυχε τον στόχο της, κερδίζοντας τον Άγιο Λέοντα 1 – 0 με γκολ του Αντωνόπουλου στο 58ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι μέτριο ποιοτικά. Στο γήπεδο του Μαχαιράδου, η ομόνυμη ομάδα νίκησε 4 – 1 τον φιλοξενούμενο Απόλλωνα. Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, η Θύελλα κέρδισε τον Αχιλλέα με σκορ 10 – 2 και, τέλος, στο γήπεδο του Αγίου Κήρυκα, ο Αετός Καλλιπάδου μένοντας με 9 παίκτες, κατάφερε να πάρει το “τρίποντο” απ’ το Τσιλιβή, κερδίζοντας με 3 – 2.

ΛΕΒΑΝΤΕΣ-ΑΓΙΟΣ ΛΕΩΝ 1-0

Ο Αντωνόπουλος τον κράτησε “ζωντανό”!

Το μόνο που έμεινε από αυτό το παιχνίδι ήταν το γκολ του Αντωνόπουλου που καθόρισε την σημερινή αναμέτρηση λιγοστοί φίλαθλοι δεν θα έχουν κάτι να θυμούνται από το συγκεκριμένο ματς καθώς ήταν κακό ποιοτικά με τις δύο ομάδες να παίζουν άναρχα χωρίς ψάχνοντας το γκολ ή τις φάσεις με λάθος τρόπο! πραγματικά το μπλοκάκι με τις σημειώσεις έμεινε σχεδόν λευκό καθώς από την αρχή μέχρι το τέλος είναι ζήτημα αν έγιναν μια ή δυο ουσιαστικές φάσεις.

Παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες με τα Λιοντάρια να στέκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και τις “νυχτεριδες” να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους! Έτσι κύλησε το ημίχρονο με τους θεατές να απολαμβάνουν περισσότερο την ηλιόλουστη ημέρα παρά το θέαμα στον αγωνιστικό χώρο!

Στη επανάληψη στο ίδιο έργο θεατές! και οι δύο ομάδες με τους ίδιους προσανατολισμούς, το μόνο που ξύπνησε παίκτες και κερκίδα ήταν το πανέμορφο γκολ του Αντωνόπουλου στο 58΄ όπου με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λούτα! από εκεί και πέρα όλοι πήραν εμπρός!

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και πιο απειλητικοί χάνοντας μοναδική ευκαιρία στο 81΄ όταν ο Σαργκάνης από πολύ καλή θέση με κεφαλιά νικήθηκε από τον Λούτα. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά όπου τα Λιοντάρια πίεσαν για την ισοφάριση που ποτέ όμως δεν ήρθε. το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν μια δύσκολη νίκη.

Α.Ο. ΛΕΒΑΝΤΕΣ: Νίκος Μαβίδης

Μαρίνος, Πάγια, Λογοθέτης, Πολίτης (63΄ Καφούσιας), Ρένεσης (90+1΄ Μυλωνάς), Σαργκάνης, Τζιαφέρης Κ., Δρόσος, Πλέσσας, Αντωνόπουλος (83΄ Αλεξανδρίδης), Κομιώτης

ΑΓΙΟΣ ΛΕΩΝ: Νίκος Λιβέρης

Λούτας, Μπάστας Σαρ., Λούντζης, Παπαδάτος (71΄ Μάργαρης Ν. του Χαρ.), Βυθούλκας (69΄ Μαλαφούρης), Ρουσσιάνος, Βιάζης, Κλάδης Τομ., Μαρούδας Παν., Μαρούδας Μαρ. (Ιωαν.), Μαλαφούρης

Διαιτητής: ΚΩΣΤΑΚΗΣ – Βοηθοί: ΠΕΤΤΑΣ – ΚΟΡΙΑΝΙΤΗΣ

Θύελλα Αμπελοκήπων-0 Αχιλλέας 10-2

Σταμάτησε στα 10 το… “κοντέρ”!

Σε ένα παιχνίδι που δεν μπορεί να δεχθεί ιδιαίτερη κριτική και ανάλυση, η Θύελλα Αμπελοκήπων παρουσιάστηκε καταιγιστική επί του Αχιλλέα, τον οποίο και “φιλοδώρησε” με 10 τέρματα. Ωστόσο η αμυντική λειτουργία των κυανοκίτρινων δεν πήρε… άριστα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς δέχθηκε δύο γρήγορα γκολ, σε ανύποπτες φάσεις.

Η Θύελλα  έχοντας 10 νίκες και μία ήττα ολοκληρώνει το πρώτο μισό της σαιζόν στη 2η θέση, τρεις βαθμούς πίσω από τον Ζακυνθιακό. Στο αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα, στο 15ο λεπτό της συνάντησης ο Σπύρος

Μαρίνος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από κοντά (1-), αφού πήρε το “ριμπάουντ” στην εξαιρετική απόκρουση του Σιούκα, σε κεφαλιά του Κομιώτη Γ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τους κιτρινόμαυρους, όταν το ολέθριο λάθος του Βεντουρή Δ., έδωσε την ευκαιρία στον Πλαρινό να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 22′ η Θύελλα ανάκτησε το προβάδισμα όταν ο Νίκος Ματαράγκας από το ύψος της περιοχής έπιασε δυνατό σουτ, με τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του νεαρού γκολκίπερ (2-1). Στο 27ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα, ένα γέμισμα προς την περιοχή της Θύελλας έφερε τον Τζαβαλά σε πλεονεκτική θέση και με ένα δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μαρκαντωνάτο, γράφοντας το 2-2.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο ουσιαστικά ενώ έγιναν και πιο συμπαγής στην άμυνα. Έτσι ακολούθησε ένας “χορός” των γκολ, με το… “κοντέρ” να σταματάει στα 10. Το 3-2 έκανε ο έκανε ο Γιάννης Κομιώτης, για να κλείσει το σκορ του ημιχρόνου στο 4-2, με σκόρερ τον Νίκο Κακολύρη. Στην επανάληψη, για την ομάδα του Νίκου Βεντουρή τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκανα κατά σειρά
οι… Γιάννης Κομιώτης (56′), Νίκος Ματαράγκας (69′), Διμαντής Σ. (71′),  Κακολύρης (72′), Αλέξης Κομιώτης 77′ και Μάρκος Μπουζιάνος (89′).

Διαιτητής: ΜΠΑΣΤΑΣ – Βοηθοί: ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ – ΣΤΕΡΙΩΤΗΣ Γ.