Πραγματοποιήθηκε χθες η 10η αγωνιστική για το πρωτάθλημα των Μικτών, όπου οι ομάδες της Ζακύνθου να υποδέχονται στο Ενωσιακό γήπεδο Γαϊτανίου αυτές της Ηλείας. Στους Παίδες, η ΕΠΣ Ζακύνθου επικράτησε σε ένα άκρως θεαμτικό παιχνίδι με 5-4, στο άλλο ματς, οι Νέοι του νησιού μας γνώρισαν την ήττα με 1-3, σε ένα ματς που θα μπορούσαν κάλλιστα να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα. Όμως αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Νίκος Μαβίδης είχε στη διάθεσή του 11(!!!) παίχτες, γεγονός που από μόνο του έκανε δύσκολο εξ’ αρχής το έργο της ομάδας, αφού λογικό είναι η κούραση να παίξει καταλυτικό ρόλο.

ΜΙΚΤΕΣ ΠΑΙΔΩΝ: ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ – ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ  5-4
Νίκη με “αγγλικό” σκορ

Πραγματοποιώντας ένα σπουδαίο πρώτο 45λεπτο οι παίχτες του Παναγιώτη Γουσέτη πέτυχαν 4 τέρματα δίχως να δεχθούν κανένα και όπως όλα έδειχναν θα πηγαίναμε σε μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην Ιστορία της Ζακύνθου απέναντι στην Ηλεία. Όμως οι “πιτσιρικάδες” του Αντώνη Χρυσανθακόπουλου είχαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού πετυχαίνοντας στην επανάληψη 3 διαδοχικά τέρματα. Ευτυχώς για την ομάδα του νησιού μας η τεράστια ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ,

με το τελικό 5-4 να αφήνει ευχαριστημένες και… τις δύο ομάδες. Μόλις στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από την άσπρη βούλα (1-0), ενώ 4 λεπτά μετά ο ΜVP του αγώνα Τσουκαλάς με γυριστή κεφαλιά έκανε το 2-0. Ο ίδιος παίχτης στο 17’πέτυχε το 3-0 με όμορφο πλασέ, για να έρθει στο 30ο λεπτό ο Τσιριγώτης και με σουτ να γράψει το 4-0. Σα να μην έφταναν όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα έμειναν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Καρακίτσου επειδή έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής.

Στην επανάληψη το όλο σκηνικό άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν αρχικά σε 4-1 στο 53′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Διαμιαντόπουλου. Οχτώ λεπτά μετά ο Σταθόπουλος πέτυχε ένα τυχερό γκολ, ανάβοντας ξανά τα… “αίματα” στην αναμέτρηση. Στιγμές αργότερα ο Διαμαντόπουλος θα πετύχει το 2ο προσωπικό του τέρμα, επίσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ μειώνοντας πλέον στο… γκολ. Στο 70ο λεπτό ο Τσουκαλάς με το 3ο του τέρμα στην αναμέτρηση “έσβησε” κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων που… αρκέστηκαν στο να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα με τον Σταθόπουλο στο 81ο λεπτό (5-4). Καλή η διαιτησία του διαιτητή από την Αχαΐα Αλ. Γιαννόπουλου και των βοηθών του Καλύβα και Κακαφώνη.

ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Παναγιώτης Γουσέτης): Πομόνης, Θεοδόσης, Κοτσώνης, Κολέτσης, Κυριάζος (65΄ λ. τρ.  Βυθούλκας), Δρόσος, Παπαδόπουλος (78΄ Κούτσης), Σπίνος, Τσιριγώτης, Τσουκαλάς, Μεταξάς.

ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ (Αντώνης Χρυσανθακόπουλος): Καρακίτσος, Διαμαντόπουλος, Τριτάρης, Ντάνασης (37΄ Σταθόπουλος), Σταματόπουλος, Σώκαλης, Λούσκος, Αλεξόπουλος, Ρούνης (41΄ Χούπας), Βουργουντζής, Μπάλλας (49΄ Βασιλακόπουλος).

ΜΙΚΤΕΣ ΝΕΩΝ: ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ – ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ  1-3
Όσο… άντεχε ήταν καλύτερη!

Ελπιδοφόρα εμφάνιση πραγματοποίησαν οι… έντεκα του Νίκου Μαβίδη απέναντι στην ισχυρή ομάδα της Ηλείας. Η ζακυνθινή αποστολή δεν ξεπερνούσε τους 11 παίχτες, γεγονός που έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο τόσο των παιχτών όσο και του προπονητή στην χθεσινή αναμέτρηση. Παρ’ όλα αυτα οι νησιώτες για ένα μεγάλο διάστημα στην αναμέτρηση παρουσιάστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί όντα καλύτεροι τω ν αντιπάλων τους. Στο 22ο λεπτό ο Τεμπονέρας με όμορφη ενέργεια και ασίστ έβγαλε “μάτι” με την αντίπαλη εστία τον Μαμφρέδα ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Σκλαβενίτη, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (1-0).

Στο 40ο λεπτό ο Νανόπουλος σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού εντελώς αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ. Στην εκπνοή όμως του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενο΄μενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν Ο Πέρδικας έκανε τη σέντρα, οι αμυντικοί της Ζακύνθου “ολιγώρησαν” και ο Νικολακόπουλος είπε “ευχαριστώ” στο δώρο στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Ηλείας πήρε τον έλεγχο του αγώνα εκμεταλλευόμενοι την κούραση των γηπεδούχων. Το 2ο γκολ των παιχτών του Αντώνη Χρυσανθακόπουλου ήρθε στο 81ο λεπτό με εύστοχη κεφαλιά του Μπίρμπα. Από εκεί και πέρα ήταν κάτι παραπάνω από δύσκολο να βρεθεί… απάντηση από πλευράς γηπεδούχων με αποτέλεσμα να δεχθούν και 3ο τέρμα στο 87ο λεπτό με “Δράστη” τον Μπινιώρη. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Καλύβα και των βοηθών του Γιαννόπουλου και Κακαφώνη (Αχαΐας).

ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Νίκος Μαβίδης): Καμπιώτης, Σιούκας, Μαρίνος, Μπακάμης, Ρίκος, Πλέσσας, Λούντζης, Ντάσης, Τεμπονέρας, Γιοβάνη, Μαμφρέδας.

ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ (Αντώνης Χρυσανθακόπουλος): Σκλαβενίτης, Νανόπουλος, Μπινιώρης, Κωνσταντακόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Σοφιανόπουλος (66΄ Καλογερόπουλος), Πέρδικας (66΄ Σωτηρόπουλος), Γεωργόπουλος, Νικολακόπουλος, Μπίρμπας, Μπεβούδας (52΄ Κότσαλης).

*Μετά από απόφαση της Ε.Π.Ο. και λόγω της σεισμικής δραστηριότητας στο νησί της Κεφαλλονιάς, οι αγώνες των Μικτών μας ομάδων Παίδων και Νέων με τις αντίστοιχες ομάδες της Ε.Π.Σ. Κεφαλληνίας – Ιθάκης οι οποίοι ήταν ορισμένοι για τις 29.1.2014, αναβλήθηκαν. Ρεπό αυτή την αγωνιστική είχε η ΕΠΣ Αιτ/νίας.