Μεγάλη εμφάνιση από τον ΑΟ Τσιλιβή  σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που βγήκε μέσα από τις ταινίες του Χίτστοκ! Το Τσιλιβή έχει μια βαριά φανέλα και αυτό φάνηκε στο παιχνίδι που ‘έγινε στο γήπεδο του Μαχαιράδου, εκεί όπου οι “κόκκινοι” όχι μόνο κέρδισαν τον αντίπαλο τους (Α.Σ. Ρόϊδου) αλλά πήραν και το πλεονέκτημα της ισοπαλίας στο 3ο ματς που θα γίνει την Μ. Τετάρτη στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.

Η ομάδα του Πλάνου κέρδισε 5-2 τον Α.Σ. Ρόϊδου στο 2ο παιχνίδι των μπαράζ του πρωταθλήματος του 2ου ημιτελικού. Οι γηπεδούχοι κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο με λύση ανάγκης κάτω από τα δοκάρια καθώς ο βασικός τερματοφύλακας Διαμαντής Χαρακτινός είναι τιμωρημένος και έτσι κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο γερόλυκος Κυριακός Μαρίνος ο οποίος με την εμπειρία του κράτησε την ομάδα του όρθια σε αρκετές περιπτώσεις.

Το παιχνίδι ήταν ένα από τα καλύτερα που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το 3-1 του πρώτου αγώνα, αλλά λογάριασαν χωρίς το ξενοδόχο που στην προκείμενη περίπτωση ήταν το Τσιλιβή.

Οι κόκκινοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μαλλιά με 1-0, για να έρθει ο Σόρα και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Με αυτό το 2-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη μέσα σε 10 λεπτά μπήκαν 4 τέρματα! Το δεκάλεπτο 45-55 ήταν καταιγιστικό!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν αρχικά να μειώσουν σε 2-1 με τον Νικολόπουλο στο 46΄ και στο 47 ο Αλέξης Κομιώτης έφερε το ματς στα ίσια σε 2-2. Η απάντηση του Τσιλιβή ήταν αστραπιαία! Μέσα λίγα λεπτά οι κόκκινοι πέτυχαν 2 τέρματα, αρχικά με τον Τσάνη ο οποίος έκανε το 3-2 και μετά με τον Μαλαφούρη που έκανε το 4-2 για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και 5ο τέρμα λίγο πριν το φινάλε του αγώνα με τον Χάρη Μαλλιά ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Πολύ καλή η διαιτησία του Αντώνη Μποζίκη και των βοηθών του Κωστάκη και Αντωνίου

ΑΟ Τσιλιβή: Μαρίνος,  Γιακουμέλος, Προκόπης, Νταλίπι, Παπαδόπουλος Β., Σάλα, Τσάνης, Φεράτι, Μαλαφούρης, Μαλλιάς, Σόρα

Α.Σ. Ρόϊδου: Φιλιάς, Κάρδαρης Θ., Φυτόπουλος, Πέττας Βελλίδης, Πάνος, Κάρδαρης Κ., Τζελίλι, Φετσάνης, Μαρούδας, Κομιώτης Αλ.