Η Λαμία χάρη στην έδρα της, την αποβολή του Ντερνίς αλλά και το γκολ του Βασιλόγιαννη έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της ΑΕΛ, πήρε τους τρεις βαθμούς και πέρασε στην τρίτη θέση, στη συνολική κατάταξη του Βορείου ομίλου της Football League.

Στη Λαμία η τοπική ομάδα ξεκίνησε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό την αναμέτρηση και άρχισε να πιέζει από τα πρώτα λεπτά αυτής, με τον Γκούρμα και τον Γενγκά, με τις τελικές τους επιλογές να είναι κακές.

Μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τη γηπεδούχο ομάδα όμως να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, εκφραστές της οποίας υπήρξαν οι δύο προαναφερθέντες ποδοσφαιριστές από τα αριστερά. Το φάουλ του Λεάντρο, η προσπάθεια του Γενγκά δεν βρήκαν στόχο και η ΑΕΛ έφτασε στην πρώτη της προσπάθεια στον αγώνα στο 31′ με τον Μουλόπουλο, που πλάσαρε από δεξιά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Γκούρμα τα βρήκε σκούρα με τους αμυντικούς της ΑΕΛ, ζήτησε πέναλτι σε μία φάση αμφισβητούμενη, ζήτησε και άλλο ένα που δεν υπήρχε περίπτωση παράβασης, και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Η Λαμία ξαναζήτησε πέναλτι στο 51′ όταν ο Βασιλόγιαννης έπεσε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Σαρακατσάνου, ωστόσο η απόφαση του διαιτητή να τιμωρήσει με κίτρινη κάρτα για θέατρο τον ποδοσφαιριστή της Λαμιας, ήταν ορθή.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ντερνίς, που ήταν κακός σε γενικές γραμμές, απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η Λαμία με το αριθμητικό πλεονέκτημα συνέχιζε να πιέζει, αλλά χωρίς οι ποδοσφαιριστές της να έχουν ξεκάθαρο σχέδιο στο μυαλό τους, λίγα λεπτά μετά την αποβολή.

Τελικά το εκμεταλλεύτηκε με τον Βασιλόγιαννη που υποδέχθηκε την εξαιρετική μπαλιά του Καμαρά στο 74′, και άνοιξε το σκορ για τη Λαμία.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γιενγκά (27′ Φράγκος, 66′ Χαϊκάλης), Νεόφυτος, Φατιόν, Γκούρμα (86′ Μουμίν)

ΑΕΛ (Κώστας Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τσιλιγκίρης, Πινδώνης, Βερδού (63′ Στεφανίδης), Ντερνίς, Μούτσα (58′ Φόρνερ)