Με γκολ των δυο εκ των τριών αλλαγών του οι οποίες αποδείχτηκαν “χρυσές” ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε της ΑΕΛ στο Θεσσαλικό ντέρμπι με 2-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, είχαν την υπεροχή αλλά και τις φάσεις για γκολ στο πρώτο μέρος αλλά δεν τις αξιοποίησαν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι κινήσεις που έκανε ο Νίκος Παντέλης βοήθησαν τα μέγιστα καθώς ο Θέος χρίστηκε σκόρερ ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς ενώ ο Νικολιάς έγραψε στο 90′ το τελικό 2-0.

Την εντυπωσιακή της πορεία στο πρωτάθλημα της Football League συνέχισε η Λαμία, κατακτώντας την τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια. Αυτή τη φορά ξεπέρασε το εμπόδιο του Πιερικού με 3-0, χάρη σε τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αγροτικός Αστέρας πέρασε από το Αλκαζάρ με ανατροπή, στο ντεμπούτο του Περικλή Αμανατίδη στον πάγκο της ομάδας του Ευόσμου. Ο Κουτσοσπύρος υποχρέωσε σε νέα ήττα την Καλαμαριά, χαρίζοντας το τρίποντο στον Αιγινιακό.

Στο Νότιο Όμιλο η Ερμιονίδα επιβλήθηκε της Επισκοπής στο Κρανίδι και κατέκτησε το πρώτο εντός έδρας τρίποντο στην ιστορία της στην δεύτερη κατηγορία. ”Θύελλα” ο Παναιγιάλειος στα Ψαχνά, καθώς κέρδισε τον τοπικό Ηρακλή, που δεν λέει να συνέλθει. Τα Χανιά έφτασαν σε μια ακόμα νίκη, ”βουλιάζοντας” την Καλλιθέα που αδυνατεί να φτάσει σε τρίποντο. Ο Αχαρναϊκός έκανε το χρέος του στο Μενίδι, επικρατώντας του… διαλυμένου Πανηλειακού.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Παρασκευή 7 Νοεμβρίου

Φωστήρας – Παναχαϊκή 1-2 (66′ Τσεμπέτσι – 5′ Πατινιώτης, 78′ Μαρουκάκης)

Κυριακή 9 Νοεμβρίου

Ηρακλής Ψαχνών – Παναιγιάλειος 1-2 (78′ Γουόρντεν – 23′ Τζημογιάννης, 53′ Σεχολάρι)

Ερμιονίδα – Επισκοπή 1-0 (45′ Βλαχόπουλος)

ΑΟ Χανιά – Καλλιθέα 2-0 (16′ Κοντέων, 45′ Πάγκαλος – 76′ Μασάδο)

Αχαρναϊκός – Πανηλειακός 3-1 (25′ Ιορδανίδης, 77′ Καλαμιώτης, 84′ πεν. Γιέσιτς – 68′ Τσίτας)