Ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου της Γ΄ Εθνικής για την SL2, το απόγευμα της Κυριακής. Ο Αιολικός πήρε στο 90΄ μεγάλη νίκη μέσα στην Λευκάδα, επικρατώντας του Τηλυκράτη με 2-1 και ‘εφτασε τους 10 βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα της Λευκάδας στους 5! Στο αλλο ματς ο Καμπανιακός έκανε βήμε ανόδου κερδίζοντας την Κοζάνη με 3-1 και με 10 βαθμούς είναι πολύ κοντά στο όνειρο.

Ο Αιολικός απέδρασε από τη Λευκάδα και έκανε βήμα ανόδου στην Super League 2.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το ματς στη Λευκάδα. Ο Αιολικός κατάφερε να φύγει με το «διπλό» καθώς επικράτησε 2-1 του Τηλυκράτη μετά ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και μεγάλη ένταση.Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Άνθης στο 90′, ενώ αξίζει σημειωθεί ότι στο 84′ υπήρξε σύρραξη μεταξύ των παικτών από την οποία αποβλήθηκε ο Τόσκα. Με το τρίποντο αυτό ο Αιολικός, έφτασε τους 10 βαθμούς και ισοβαθμεί στην κορυφή με τον Καμπανιακό. Ο Τηλυκράτης που έχει παράπονα από τη διαιτησία, έμεινε στους 5.

Το φιλμ του αγώνα

1′ Σουτ του Τόσκα, διώχνει σε κόρνερ ο Πιττατζής

Τόσκα ευκαιρία 1′

2′ Πλασέ εντός περιοχής από τον Νιφορόπουλο η μπάλα ελάχιστα άουτ

10′ Φάουλ του Πλατέλλα, άουτ

26′ Φαουλ Πλατέλλα, μπλόκαρε ο Παρδαλός

30′ Ένταση για ένα διπλό φάουλ στο οποίο ο διαιτητής επέλεξε να γυρίσει… πίσω τη φάση

33′ Σουτ του Μπεκατώρου, άουτ

39′ 0-1 Ο Βαγγέλης Μακρής κεραυνοβολεί την εστία του Τηλυκράτη, μετά από καταπληκτική ασίστ του Βαγγέλη Πλατέλλα

40′ Ένταση μετά το γκολ ανάμεσα στους παίκτες του Αιολικού και την εξέδρα.

49′ Σουτ του Παπανίκου, ελάχιστα άουτ

51′ Σουτ του Κουτρουμπή, μόλις άουτ

60′ 1-1 Ο Τακίδης με κεφαλιά ισοφαρίζει μετά από στημένη φάση

65′ Νιφορόπουλος σουτ, μπλόκαρε ο Πιττατζής

67′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Πλατέλλα να πλασάρει άουτ

78′ Διαμαρτυρίες του Τηλυκράτη για πέναλτι σε χέρι αντιπάλου. Κόρνερ υπέδειξε ο διαιτητής

90′ 1-2 Ο Μιχάλης Άνθης χόρεψε την αντίπαλη άμυνα, σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Βαγγέλη Μακρή για το προβάδισμα

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Παρδαλός, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Τακίδης, Γιαννιώτης, Τόσκα, Τεγούσης, Ζδράβος, Κουντρουμπής, Περιστέρης, Νιφορόπουλος.

Αιολικός (Παπασπύρου): Πιττατζής, Γκανσιέρ, Νάστος, Ποτουρίδης, Κανελλόπουλος, Στεφάνοβιτς, Αντωνίου, Αρναούτογλου, Πλατέλλας, Ντινιωτάκης, Μακρής.

Αποφασιστικό βήμα για την άνοδο του στη Super League 2 έκανε ο Καμπανιακός.

Η ομάδα της Χαλάστρας υποδέχτηκε την Κοζάνη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής σε ένα κομβικό για την εξέλιξη των μπαράζ παιχνίδι και κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 πιάνοντας κορυφή στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Καράμπελας στο 21′ έδωσε προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους, με τους Μανιό (52′) και Ιγνατίδη (62′) να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Κοζάνη ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Μπακάλη στο 73′, σκορ που έμελλε να διατηρηθεί μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Καμπανιακός (Σαπάνης): Γιακουμής, Π. Καθάριος, Σαρβανίδης, Βοσκόπουλος (58′ Ρακαβίνας), Γιαννόπουλος, Ταΐρης (58′ Μπακούτσης), Καράμπελας, Ντόγος, Πόζογλου (46′ Μάνιος), Ξανθόπουλος, Ιγνατίδης (65′ Βουτσκίδης).

ΦΣ Κοζάνη (Μπαδήμας): Μπίκος, Παπανικολόπουλος, Λάμπογλου (63′ Μαραγκός), Γιαλαμίδης, Πάτας, Παπαδόπουλος (46′ Κανούλας), Μπίντσης (55′ λ.τ Αποστολίδης), Τσώτσος, Καραγιάννης, Παπαργυρίου (46′ Μπακάλης), Τσαπακίδης (34′ λ.τ Βοριαζίδης).