Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο Ζακυνθιακός πέρασε τον Έσπερο και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα. Οι γαλαζοπράσινοι συνέτριψαν το “αδελφό” Σωματείο με 9-0! Στο γήπεδο του Πλάνου η Α.Ε. Γερακαρίων επαλήθευσε σε όλους ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Αυτή την φορά κέρδισε τον Αχιλλέα με 3-0. Στο γήπεδο του Αγγερικού έγινε “παιχνιδάρα”  καθώς ο Εθνικός Σκουλικάδου έβαλε πολύ δύσκολα στο Καταστάρι που μπορεί να κέρδισε με 4-1 αλλά τις εντυπώσεις τις κέρδισε η ομάδα του Εθνικού! Μάλιστα υπάρχουν έντονα παράπονα από τον Εθνικό για την διαιτησία του αγώνα.

Ο Εθνικός ήταν αυτός που προηγήθηκε με τον Στήθο στις αρχές του β΄ μέρους για να έρθει ο Αλέξης Κομιώτης λίγο πριν το τέλος με δύο προσωπικά γκολ να κάνει το 2-1. Στις καθυστερήσεις ο Μαλαφούρης και ο Ματαράγκας έκαναν το τελικό 4-1. Ο Εθνικός στο 85΄ και ενώ το σκορ ήταν 1-1 ο πάγκος του διαμαρτυρήθηκε για ένα οφ-σάϊντ που δόθηκε σε παίκτη του Εθνικού.

Ο διαιτητής Κλάδης με υπόδειξη του επόπτη Μπέη “κιτρίνισε” 4 παίκτες του Εθνικού, μέσα σε αυτούς ήταν και ο Βασίλης Τσιριγώτης ο οποίος είχε ήδη κάρτα από το παιχνίδι. Ο παίκτης αντίκρισε την κόκκινη και επιτέθηκε στον επόπτη!

Ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά λεπτά με τους διαιτητές να βγαίνουν ξανά στον αγωνιστικό χώρο για τα εναπομείναντα 7 λεπτά στα οποία το Καταστάρι πέτυχε τρία τέρματα! Μορφή του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας του Εθνικού Σκουλικάδου Σπύρος Κεφαλληνός ο οποίος μέχρι και το 85΄ είχε κατεβάσει “ρολά”!!!