Μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος κόντρα στον Απόλλωνα Πάργας, κάνοντας αποφασιστικό “βήμα” για την παραμονή του στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Μια νίκη που όλη η ομάδα την αφιερώνει στον ποδοσφαιριστή Νίκο Μασούρα και την οικογένεια του, μετά το τραγικό τροχαίο δυστύχημα που κόστισε τη ζωή του αγαπημένου του αδελφού Γιώργου.

Οι νησιώτες ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα 55 λεπτά έχοντας προηγηθεί με σκορ 2-0 χάρη στα γκολ των Μούστα (20′) και Μεταξά (53′) ενώ πιο πριν είχαν απολέσει σημαντικές ευκαιρίες για γκολ έχοντας ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα και ανήμποροι να ακολουθήσουν το ρυθμό του ΑΠΣ μέχρι που ήρθε το γκολ του Τσιαφίτσα στο 55′ και εκεί ζήσαμε ένα πραγματικό “θρίλερ” με τους Παργινούς να φτάνουν στην ισοφάριση με τον Ντόκο στο 760′ που με ατομική προσπάθεια ύστερα από ολέθρια αμυντική ολιγωρία που έφερε το 2-2 και μια πραγματική “ψυχρολουσία” στο γήπεδο.

Παρότι το ματς έδειχνε να έχει “στραβώσει” εντελώς με τον Απόλλωνα να πιστεύει στην ολική ανατροπή, η βαριά φανέλα της Ζακύνθου “μίλησε” σε συνδυασμό με τις αλλαγές του Δημήτρη Μαγκαφίνη (Κάρδαρης, Γιασίν) που “αφύπνισαν” την ομάδα και έφεραν τα δύο γκολ και που διαμόρφωσαν το τελικό 4-2 που φέρνουν τη νησιώτικη ομάδα “αγκαλιά” με την επίτευξη του στόχου της. Το πέναλτι που κέρδισε ο αρχηγός Στέλιος Σούρμπης και μετέτρεψε σε γκολ ο Κώστας Κάρδαρης (έφτασε τα 5 στο πρωτάθλημα και είναι ο πρώτος σκόρερ μαζί με τον Γουΐλσον Τσιμέλι) στο 83′ για να έρθει και το “κερασάκι” στην τούρτα με το αυτογκόλ του Σπύρου Φράγκου που άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντάκου.

Με αυτόν τον τρόπο οι Κυανοκίτρινοι πανηγύρισαν με τον κόσμο τους τον “άσσο” και πάνε στη Λευκάδα για το ντέρμπι του Ιονίου απέναντι τον ισχυρό και πρωτοπόρο Τηλυκράτη με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Αξίζει να σημειώσουμε την εκπληκτική απόδοση του Χότμαν Ελ Καμπαμπρί ο οποίος ήταν μέσα σε όλα σχεδόν τα γκολ μοιράζοντας ασίστ για τους συμπαίκτες του, κάνοντας παράλληλα την καλύτερη του εμφάνιση από τότε που ήρθε στη χώρα μας.

Μπήκε “φουριόζος” πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο

“Φουριόζος” μπήκε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος στο πρώτο μέρος δείχνοντας από την αρχή ποιος είναι το ‘αφεντικό” στην αναμέτρηση. Στο 2′ ο Μεταξάς έχασε μια σπουδαία ευκαιρία να βάλει την ομάδα του σε “θέση οδηγού”, μιας και βρέθηκε απέναντι στον Κωνσταντάκο αλλά άργησε να τον πλασάρει με αποτέλεσμα ο γκολκίπερ του Απόλλωνα να διώξει σωτήρια σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μαρούδας βρέθηκε σε πλάγια θέση δεξιά αλλά το σουτ που έπιασε βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών χάνοντας μια ακόμη σημαντική ευκαιρία. Η επιβράβευση της κυανοκίτρινης υπεροχής ήρθε τελικά στο 20′ όταν ο Χότμαν Ελ Καμπαμπρί βρήκε αριστοτεχνικά στο δεύτερο δοκάρι τον Κώστα Μούστα που είχε τρυπώσει πανέξυπνα στην αντίπαλη περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κωνσταντάκο για το 1-0. Οι Παργινοί απάντησαν στο 24′ με τη μεγάλη ευκαιρία του Τσιαφίτσα σε πλασέ που επιχείρησε όταν και βρέθηκε σε “θέση βολής” απέναντι στον Γκάρα αλλά η προσπάθεια του έφυγε σύρριζα άουτ. Στο 41’ ο Εβραϊζόγλου προσπάθησε να αιφνιδιάσει με δεξί σουτ τον Γκάρα με την μπάλα να καταλήγει αρκετά μέτρα άουτ. Έτσι φτάσαμε στο 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Γκολ ο Μεταξάς και ανατροπή από το πουθενά!

Η Ζάκυνθος στην επανάληψη μπήκε με την ίδια νοοτροπία του πρώτου μέρους, για να φτάσει σε ένα ακόμη γκολ μετά από εκπληκτική ασίστ του Χότμαν πέρασε και τον Κωνσταντάκο και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0 στο 52′ μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς. Όλα έδειχναν ότι η νίκη θα ερχόταν εύκολα και χωρίς άγχος. Αμ δε όμως! Στο φετινό πρωτάθλημα άνετη νίκη και μάλιστα εντός έδρας δεν υπάρχει! Η Πάργα από το “πουθενά” γύρισε το παιχνίδι και παραλίγο να φέρει το ματς “τούμπα”. Αρχικά με το γκολ του Τσιαφίτσα στο 55′ με δυνατό αριστερό σουτ και την άμυνα να έχει μείνει στήλη άλατος και εν συνεχεία στο 60′ με τον Ντόκο να γίνεται “Γιουσέιν Μπολτ” μετά από αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων και να πλασάρει εύστοχα τον Γκάρα, με την μπάλα να καταλήγει σαδιστικά στην εστία του νεαρού γκολκίπερ για το το 2-2. Φτου και από την αρχή! Η Ζάκυνθος έδειχνε να έχει “πελαγώσει” ψυχολογικά με τους φιλοξενούμενους να έχουν κυριαρχήσει για ένα δεκάλεπτο και να ψάχνουν το γκολ της πλήρους ανατροπής.

Μίλησε η “καρδιά” της Ζακύνθου στο τέλος, χρυσές οι αλλαγές των Κάρδαρη και Γιασίν!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Ζάκυνθος έκανε το καθήκον της στο τερέν, αφού μετά και τις αλλαγές των Κάρδαρη και Γιασίν έβαλε στην περιοχή του τον αντίπαλο. Έτσι η “πολιορκία” έφερε αποτέλεσμα όπου στη φάση του 83′ όπου ο Σούρμπης κέρδισε το πέναλτι από τον Φράγκο με τον Κώστα Κάρδαρη να ευστοχεί από τη λευκή βούλα και να λυτρώνει τον ΑΠΣ με την κερκίδα να εκρήγνυται και το 3-2 να επαναφέρει τις καρδιές όλων στη θέση της. Πιο πριν ο παίχτης που υπέπεσε στην παράβαση είχε σώσει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση σώζοντας την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή μετά από ατομική ενέργεια του Γιασίν. Ο ίδιος παίχτης (Φράγκος) στο 85′ με αυτογκόλ έγραψε το τελικό 4-2 σε ένα ματς που τα είχε όλα!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Φωκάς από την Αχαΐα που έδειξε την κίτρινη σε Μαρούδα και Γεωργακόπουλο (την επιδίωκε γιατί είχε 3 και να ξεχρεώσει με τον Τηλυκράτη) και από την άλλη μεριά τον Πάκο. Βοηθοί του οι Ανδριανός και Σταθοπούλου από την ίδια ΕΠΣ.

Συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Γκάρας, Ντούκας (88′ Πέττας), Κολυβάς (75′ Κάρδαρης), Μούστα, Νόνης, Σούρμπης, Περιστέρης (66′ Γιασίν), Χότμαν Ελ Καμπαμπρί, Γουσέτης, Μεταξάς (88′ Παπαδόπουλος), Μαρούδας.

Απόλλων Πάργας (Λευτέρης Βέρμπης): Κωνσταντάκος, Βασιλείου, Πάκος, Φράγκος, Κουλούρης, Ντατίδης, Γεωργάκης, Τσιαφίτσας, Εμβραϊζόγλου, Μπέλλος, Ντόκος