Σε μια ανακοίνωση κατά της διαιτησίας της Θάλειας Μήτση προέβη ο Βετεράνος ποδοσφαιριστής της ομάδας του ΑΠΣ Ζάκυνθος Νίκος Κοντονής, μετά και τα λάθη της τελευταίας που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην τελική επικράτηση των Ποντίων με σκορ 2-0.

Συγκεκριμένα η δήλωση του αναφέρει:

“Η πορεία που πραγματοποιεί η ομάδα μας στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα, φαίνεται ότι έχει ενοχλήσει πολλούς. Κάποια σκοτεινά συμφέροντα δεν επιθυμούν να βλέπουν τη Ζάκυνθο ψηλά στη βαθμολογία. Η κυρία Μήτση σφύριξε παιχνίδι τέτοιας σημασίας μετά από πολλά χρόνια που ήταν ανενεργή. Αυτό όμως είναι το λιγότερο. Τα λάθη της έκριναν σαφέστατα το αποτέλεσμα. Ανέχτηκε τις πάρα πολλές καθυστερήσεις από τους παίχτες της Καλαμαριάς και ιδιαίτερα από τον τερματοφύλακα της, ο οποίος έπεσε τρεις φορές κάτω. Είχε χάσει παντελώς τον έλεγχο. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν παιζόταν παιχνίδι. Αυτό δε λέγεται ποδόσφαιρο. Συν τοις άλλοις δεν μας έδωσε καταφανέστατο πέναλτι στον Παπαδημητρίου και αποβολή του αντίπαλου αμυντικού που ήταν τελευταίος παίχτης. Αντί να κερδίζουμε εμείς 1-0 και ο αντίπαλος να παίζει με δέκα από νωρίς,πήγαμε στα αποδυτήρια με το εις βάρος μας 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο γίνεται νέα παράβαση με το χέρι στην περιοχή του Απόλλωνα και πάλι δε δίνει τίποτα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Γιατί μετά το τέλος έφυγε με την κλούβα της αστυνομίας από την πίσω πόρτα και όχι όπως όλοι οι διαιτητές από μπροστά; Φοβήθηκε κάτι ή ένιωθε ενοχές;”