Κάνοντας ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος ο ΑΟ Λεβάντε “καθάρισε” στο άψε – σβήσε τον ΑΟ Κατασταρίου με 4-1 και έφτασε μια ανάσα πριν από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Για άλλη μια φορά ο Λεβάντες απέδειξε ότι τα φετινά μπαράζ πρωταθλήματος δεν του πήγαιναν καθώς ούτε το Καταστάρι μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στην επίτευξη του μεγάλου στόχου.

Ο Λεβάντες δικαίωσε όλους αυτούς που πίστευαν ότι τα φετινά μπαράζ είναι για αλλά λόγια να αγαπιόμαστε.

Δικαίωσε όλους τους φίλους του ποδοσφαίρου, αυτούς που πίστευαν ότι η ομάδα του Γαλάρου και των Αγίων Πάντων είναι μακράν η καλύτερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος και θα ήταν άδικο να χάσει το πρωτάθλημα.

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων για άλλη μια φορά το Καταστάρι δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα του αντιπάλου και ηττήθηκε κατά κράτος με 4-1. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, με ψυχή να “καθαρίσουν” το παιχνίδι αλλά και την υποτιθέμενη υπόθεση των μπαράζ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι “νυχτερίδες” τριγύριζαν στην περιοχή του Ποταμίτη. Το πρώτο “καμπανάκι” το κτύπησε ο Ματαράγκας όταν στο 7΄ εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ από πλάγια δεξιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ! Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έβγαλε ωραία σέντρα με τον Μαλαφούρη να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να “γλείφει” το δοκάρι του Ποταμίτη.

Ο ΑΟΚ απείλησε στο 10′ όταν από λάθος της άμυνας του Λεβάντε ο Διαμαντής σουτάρισε από καλή θέση αλλά η  μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού πέρασε ελάχιστα άουτ!. Η πολιορκία της άμυνας του ΑΟΚ συνεχίστηκε με ένταση. Οι γηπεδούχοι στο 20΄ βρήκαν το “κλειδί” και ξεκλείδωσαν μια και καλή την αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων όταν ο Αλέξης Κομιώτης έβγαλε από δεξιά μια συρτή σέντρα και ο απερχόμενος Γιάννης Μαρίνος με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ματαράγκας πήρε παλικαρίσια τις κόντρες έδωσε στον Γιάννη Κομιώτη αυτός έβγαλε ωραία σέντρα στην απέναντι πλευρά και ποιός άλλος ο Διονύσης Μαλαφούρης με ένα φοβερό βολέ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Κάπου εκεί ξεκαθάρισε για το ποιός θα ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” δεν μπορούσαν να αντιδράσουν αφού έβλεπαν ότι δεν υπάρχει ελπίδα για κάτι καλύτερο. Πριν συμπληρωθούν τα 45΄ η “παλιά καραβάνα” Μάρκος Μπουζιάνος πήρε την μπάλα από το χώρο του κέντρου και από πλάγια δεξιά μπήκε στην περιοχή αλλάζοντας συνεχώς πάσες με τους συμπαίκτες του κερδίζοντας πέναλτι.

Την εσχάτη των Ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μαλαφούρης στέλλοντας την μπάλα στα δίχτυα και ανεβάζοντας τον δείχτη του σκορ στο 3-0. Στην επανάληψη όλα είχαν ξεκαθαρίσει ο ρυθμός ήταν πιο χαλαρός με τους γηπεδούχους να έχουν το μυαλό τους αλλού καθώς έκαναν συνεχόμενα λάθη. Στο 70΄ Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 με Σπύρο Μαρίνο. Όμως ο Γιάννης Κομιώτης στο 73΄ με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 4-1 και “τελείωσε” τα όνειρα του ΑΟΚ για κάτι καλύτερο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαραχτήρα καθώς δεν υπήρχε ενδιαφέρον με τους ποδοσφαιριστές να έχουν το μυαλό τους στις διακοπές του Πάσχα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Λεβάντε να πανηγυρίζει μια μεγάλη και σημαντική νίκη κάνοντας ένα τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Διαιτησία. Πολύ καλή και χωρίς λάθη η διαιτησία του Γιάννη Καλογεράκου και των βοηθών του Κώστα Ψάρρη και Βασίλη Μπέη. Το μόνο λάθος που έγινε ήταν ότι δεν έβγαλε 2η κίτρινη κάρτα στον Κουσίδη διότι τον μπέρδεψε με άλλον ποδοσφαιριστή.

Διακριθέντες. Από τους νικητές πολύ μεγάλο παιχνίδι από τον Νίκο Ματαράγκα που ήταν πρωταγωνιστής σε όλες σχεδόν τις φάσεις. Σπουδαία εμφάνιση από τον killerΔιονύση Μαλαφούρη που εκτός από τα δύο γκολ ήταν μαχητικός και επικίνδυνος. Πολύ καλή παρουσία από τον Γιάννη Μαρίνο. Από τους φιλοξενούμενους αυτός που φάνηκε ήταν ο Κουσίδης στην μεσαία γραμμή, μαχητικός και φιλότιμος ο Χριστοδουλόπουλος. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λίβο.

Α.Ο. ΛΕΒΑΝΤΕ (Κώστας Κλάδης): Ανδρέου, Αριστομενόπουλος, Μπουζιάνιος, Λογοθέτης, Δούμουρας, Μαρίνος (79΄ Κομιώτης Χρ.), Κομιώτης Αλ. (69΄ Τζιαφέρης), Κομιώτης Ι., Μαλαφούρης, Ματαράγκας (85΄ Κουρούμαλος), Μπινιχάκης.

Α.Ο. ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (Δημοσθένης Αγγελάκης):Ποταμίτης, Σκιαδόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Βιλλιάρδος, Κουσίδης (56΄ Βάσσος), Διαμαντής, Μαρούδας (82΄ Γκούσκος), Παππάς, Λίβος, Μαρίνος, Δρόσος.

4.ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ  0*
*ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ και ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ. αγωνίζονται Πέμπτη (έχουν ένα αγώνα λιγότερο)