Για την Σοφία Ζαγκλή ήταν εμπειρία ζωής (μέχρι την επόμενη). Η αθλήτρια της Δόξας Πηγαδακίων αγωνίστηκε με το εθνόσημο απέναντι στην ομάδα της Αγγλίας για τον 2ο όμιλο της φάσης για τα κορίτσια κάτω των 19 ετών. Μπορεί να έκανε το πέναλτι στο 82΄ και η Αγγλία να άνοιξε το σκορ, όμως σημασία έχει ότι αγωνίστηκε σε όλο το ματς, δείχνοντας ότι έχει όλα τα εχέγγυα να πετύχει.

Για τη Δόξα Πηγαδακίων είναι άλλη μια τιμητική συμμετοχή, ενώ ο σύλλογος θα έχει την ευκαιρία να δει με τα «γαλανόλευκα» και τη Τζοάννα Ρακίπι που κλήθηκε στην Κ15 και θα δώσει αγώνες από 1-10 Νοεμβρίου στην Αγγλία.

Το ρεπορτάζ αναφέρει τα εξής: Με πέναλτι στο 83ο λεπτό και άλλο ένα γκολ στις καθυστερήσεις, η Εθνική Νεανίδων «λύγισε» στον εναρκτήριο αγώνα της, με την Αγγλία (0-2), στον 2ο όμιλο της League A του UEFA WU19 ROUND 1 (24 – 30/10, Ουαλία).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προσπάθησε να περιορίσει τις αντιπάλους της και εν πολλοίς τα κατάφερε, καθώς δεν απειλήθηκε σοβαρά, παρά τη σαφή επιδίωξη των Αγγλίδων να επιβάλουν το παιχνίδι τους.

Ωστόσο, σε μία φάση 8’ πριν από τη συμπλήρωση των 90’ με πρωταγωνίστριες την Ζαγκλή και την Μπράουν, η Αγγλία κέρδισε το πέναλτι, που μετουσίωσε η Έντερμπι. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ η Ελλάδα προσπαθούσε να ισοφαρίσει, η Γουάτσον διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Αγγλία: Άνετς, Μπόους (72’ Μάρλεϊ-Παρασκευά), Ριντ, Ράμπτζον, Μπράουν, Πότερ, Ερλ (46’ Άκπαν), Γκάγιατ, Γκόντφρεϊ (72’ Γουάτσον), Μιούλετ (60’ Πρίτσαρντ), Μπέικερ (46’ Έντερμπι).

Ελλάδα: Πεταλωτή, Κουκουλάκη (59’ Στεργιούλη), Ζαγκλή, Τσαρουχά, Φακίνου, Γιοβάνη (85’ Κουρούπη), Μπριάνα (78’ Ραπάνη), Κωστοπούλου, Νταρζάνου (78’ Αεράκη), Λαζαράκη (59’ Σιαφαρίκα), Χαλατσογιάννη.