“Διπλό” στα Γιάννενα και πρόκριση για την Παναχαϊκή

Η Παναχαϊκή ήταν αποτελεσματική, «χτύπησε» εκεί που έπρεπε και με τη νίκη της 2-0 επί του ΠΑΣ στα Γιάννινα προκρίθηκε στην επόμενη, 5η φάση του 83ου Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Αχαιοί ήταν… κυνικοί, επικράτησαν με δύο γκολ Ντε Τόμας (35’ με πέναλτι και 63’), ενώ οι Ηπειρώτες σταμάτησαν πάνω στον Στογιάνοβιτς που έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 21’, με σουτ του Μάντζη που σταμάτησε ο Στογιάνοβιτς με διπλή προσπάθεια. Οι Πατρινοί ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, όταν στο 34’ ο Σομποσίνσκι πάτησε τον Τραορέ και ο Ντε Τόμας μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ για το 0-1. Μάλιστα όλη η ομάδα σήκωσε μια φανέλα με το όνομα του Θέμη Πατρινού αφιερώνοντας το τέρμα στον άτυχο συμπαίκτη τους, που υπέστη ρήξη χιαστού στον αγώνα με την ΑΕΚ Β. Ο Ρενέ Πομς θέλοντας να αφυπνίσει την ομάδα του έκανε τέσσερις αλλαγές με το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος ρίχνοντας στη μάχη τους Μπεγκάλα, Τζίνο, Λούπα και Αθανασίου στις θέσεις των Μάντζη, Αζίζ, Καλέμι και Δούμα. Οι Ηπειρώτες έγιναν αμέσως πιο απειλητικοί, με τον Στογιάνοβιτς να αποκρούει σωτήρια στο 49’ το σουτ του Χάινριχ και στο 54’ την κεφαλιά του Σέποβιτς. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δεύτερο γκολ, στο 63’, με τον Λεσάι και τον Πανάγου να συνεργάζονται άψογα και τον Ντε Τόμας σε κενή εστία να γράφει το 0-2. Ο Στογιάνοβιτς κράτησε κατεβασμένα τα… ρολά στη συνέχεια σταματώντας τις προσπάθειες των Αθανασίου (79’) και Λεό (81’), ενώ η Παναχαϊκή έχασε στην κόντρα την ευκαιρία για τρίτο γκολ με τον Ντε Τόμας για λίγα εκατοστά να μη φτάνει σε χατ-τρικ (82’). Ο Μαδριγάλ στο 89’ νικήθηκε από τον Αθανασίου, με τον Σέποβιτς να σπαταλά την τελευταία ευκαιρία του ΠΑΣ να ξαναμπεί στο ματς, σουτάροντας ψηλά άουτ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ρενέ Πομς) : Αθανασίου, Σόρια, Δούμας (46’ Αθανασίου), Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Αζίζ (46’ Τζίνο), Ρίντερ, Χάινριχ (73’ Λέο), Καλέμι (46’ Λούπας), Μάντζης (46’ Μπεγκάλα), Σέποβιτς.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης) : Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Σμάλης, Μπαξεβάνος, Καραγιάννης (71’ Ρόβας), Νίλι (71’ Παπατόλιος), Ζέκοφ (57’ Κοζορώνης), Τσάκνης, Ντε Τόμας (83’ Μαδριγάλ), Τραορέ (57’ Λεσάι).

Επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στην Πέλλα ο Βόλος.

Μπορεί λίγες ώρες πριν να υπήρξαν εξελίξεις στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, με την αποχώρηση του Χοακίν Γκόμεθ, ωστόσο η ομάδα της Μαγνησίας εδραίωσε την κυριαρχία της από το πρώτο ημίχρονο και πήρε την πρόκριση για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Από την άλλη πλευρά, ο Απόλλων Κρύας Βρύσης ολοκλήρωσε το όμορφο ταξίδι του στον φετινό θεσμό, έχοντας αφήσει εκτός τη Νίκη Βόλου, αποκομίζοντας σημαντικές εμπειρίες ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής. Ο κόσμος τίμησε και με το παραπάνω την ομάδα στο Δημοτικό Στάδιο της Κρύας Βρύσης, καθώς πάνω από 2.000 έδωσαν το παρών για το σημερινό ματς.

Το φιλμ

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Κόζσντα δέχτηκε την ασίστ του Ασεχνούν και με ωραίο πλασένίκησε τον Δομουκτσίδη για το 0-1 των Θεσσαλών. Συγκινητική η παρουσία του κόσμου στο Δημοτικό Στάδιο Κρύας Βρύσης για το ιστορικό ματς του Απόλλωνα Στο 27′ ο δημιουργός του πρώτου γκολ σημάδεψε το δοκάρι του Απόλλωνα, ενώ ο Ούγγρος έφτασε στο 40′ και σε δεύτερο τέρμα, “κλειδώνοντας” την πρόκριση της ομάδας του. Μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου, ο Ασεχνούν βρήκε τον Κόζστα στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ “έγραψε” το 0-2. Δύο λεπτά μετά, ο Βιγιαφάνες αυτή τη φορά στην ασίστ από δεξιά, ο Δόσης πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και το δεύτερο 45λεπτο πέρασε χωρίς πολλές συγκινήσεις, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να σημειώσουν ένα γκολ και να αποχαιρετίσουν τον θεσμό με ένα ακόμα γκολ.

Απόλλων Κρύας Βρύσης (Δημήτρης Βοτάρης) : Πλατσιώτας, Κοτσίνης (70’ Γραμματικού), Γιαλαμούδης, Ιωσηφίδης, Ξανθόπουλος (70’ Βασιλειάδης), Τσερρίκου, Καράμπελας, Γιόνδης (50’ Τσάνι), Ταουσάνης (59’ Χατζηαλεξιάδης), Τζίμας (70’ Χαβιαρόπουλος)

ΝΠΣ Βόλος (Λευτέρης Καλογήρου) : Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Σμέουλερς, Τσοκάνης, Κόζστα (62’ Κόντε), Βιγιαφάνες (62’ Λυκουρίνος), Κόμπα (73’ Μπερνάντου), Δόσης, Κορέα (46’ Ασλανίδης), Ασεχνούν (46’ Νταιλιάνι), Τριανταφύλλου

Δύσκολη πρόκριση για τον Άρη κόντρα στον μαχητικό Εθνικό

Στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο φιναλίστ του περσινού θεσμού, Άρης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 1-0 του Εθνικού στο “Ελ Πάσο”, με τους “κυανόλευκους” να… πέφτουν μαχόμενοι, καταγράφοντας μια πολύ καλή εμφάνιση κόντρα σε έναν αντίπαλο που αγωνίζεται δύο κατηγορίες παραπάνω. Ο Άκης Μάντζιος προχώρησε -όπως αναμενόταν- σε πολλές αλλαγές ενόψει του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, και το γκολ που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του σημείωσε ο Νταρίντα στο 31ο λεπτό.

Το φιλμ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μουδιασμένα στο ματς, με τον Εθνικό να κρατάει σχετικά εύκολα το 0-0 και να απειλεί στην κόντρα. Ο Άρης έψαξε το καθαρό μυαλό και απείλησε δύο φορές με τον Ζαμόρα, την πρώτη από τα δεξιά, με τον Κούμπουλα να διώχνει και τη δεύτερη από τα αριστερά, από την κλειστή γωνία, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Το γκολ για τον Άρη ήρθε μετά από ωραία κίνηση στον άξονα από τον Κλέιτον Ντιαντί, ο οποίος σούταρε, ο Κούμπουλας έδιωξε, όμως στο ριμπάουντ βρίσκονταν ο Βλάντιμιρ Νταρίντα, που με προβολή έγραψε το 0-1, ξεκλειδώνοντας το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους. Η μεγάλη στιγμή για τον Εθνικό ήρθε στο 39ο λεπτό, μετά από σοβαρό λάθος του Κουέστα, με τον Γεωργούση να κλέβει την μπάλα όμως τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη να αποκρούει και να διορθώνει το λάθος του.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Άρη να έχει την κυριαρχία, να μην μπορεί όμως να τη μετουσιώσει σε δεύτερο τέρμα. Στην επανάληψη οι κιτρινόμαυροι τα βρήκαν πιο σκούρα με τον Εθνικό να ανεβαίνει και να κερδίζει ψυχολογία, χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες στα λάθη του Κουέστα, που έδειξε ασταθής και…επίφοβος για το λάθος. Ο Σαβέριο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 10′ πριν το φινάλε, όμως ο Εθνικός κρατούσε σθεναρά και δεν άφησε τον Άρη να χαλαρώσει. Με το τελευταίο 5λεπτο μάλιστα να είναι αγχωτικό για την ομάδα του Μάντζιου. Ο Άρης προκρίθηκε με το ισχνό 0-1, όμως δεν έπεισε, με τους παίκτες του να μην αποδίδουν όπως θα ήθελε ο Έλληνας τεχνικός.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Χριστογιάννης (65’ Τσιμπόκας), Ζωγραφάκης, Τσατσαρής, Χατζηκυριάκος, Μαλάϊ, Σκεντεράι (65’ Παπαχρονόπουλος), Πολύζος, Γεωργούσης (71’ Μανδαμαδιώτης), Ερέρα (57’ Ποτουρίδης), Αντωνίου (65’ Νταούλιας)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Ροζ, Μπράμπετς, Χουάνκαρ (65’ Φρίντεκ), Ζουλ (56’ Μόντσου), Νταρίντα (88’ Σιφουέντες), Φετφατζίδης (56’ Μανού Γκαρθία), Ντιαντί (56’ Σίστο), Σαβέριο, Ζαμόρα

Φοβερό ματς στο Σίτι, η πρόκριση στο Αιγάλεω 3-2 τον Καμπανιακό

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε το Αιγάλεω, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί από την αρχή της σεζόν. Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη επικράτησε με 3-2 του Καμπανιακού σε ένα άκρως ανοιχτό ματς και προκρίθηκε στον 5ο γύρο της διοργάνωσης. Ο Τσούκαλος μόλις στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Βάρκα στο 48’ (δεύτερο συνεχόμενο ματς που σκοράρει) να γράφει το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και στο 57’ ο Έππας μείωσε σε 2-1. Ο Καμπανιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2, όταν ο Κωτσόπουλος αστόχησε από την άσπρη βούλα. Ο Νίκολι έκανε το 3-1 για το Αιγάλεω στο 79′, με τον Παπακωνσταντίνου στο 90ό λεπτό να γράφει το τελικό 3-2.

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Ταμπάς, Ουνγιαλίδης, Ζιούλης, Καρρίκι, Καραμπάς, Καρβούνης, Βάρκας, Ζούνης, Νταβιώτης, Τσούκαλος (46′ Νίκολι)

Καμπανιακός (Κώστας Γεωργιάδης): Γιακουμής, Καθάριος Ο., Φροσύνης, Παπαστεριανός, Κολλαράς (46′ Μποζίδης), Παπακωνσταντίνου, Σαρβανίδης, Έππας, Γαρύφαλλος, Κωτσόπουλος, Μάνιος

Η πρόκριση στο Περιστέρι με τα… μαγικά του Μπάκου!

Ο Ατρόμητος εξασφάλισε την πρόκρισή του στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 2-1 του Λεβαδειακού εκτός έδρας, με εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπάκου, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (77’ και 80’), η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε τη νίκη. Ο Λεβαδειακός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό. Μετά από ωραία οργανωμένη κομπίνα σε εκτέλεση στημένης φάσης, ο Γιαννιώτας βρήκε χώρο και με ένα έξοχο σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0). Ο Ατρόμητος, παρότι πίσω στο σκορ, ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 77’, ο Μπάκου εκμεταλλεύτηκε μια όμορφη ατομική ενέργεια, και με δυνατό διαγώνιο σουτ, ισοφάρισε το παιχνίδι, φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης βρέθηκε στη σωστή θέση την κατάλληλη στιγμή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση, διαμορφώνοντας το τελικό 2- 1 υπέρ του Ατρομήτου.  Η ανατροπή αυτή χάρισε στους Περιστεριώτες την πολυπόθητη πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Μορέιρα (46′ Τσάπρας), Λιάγκας, Κάτρης, Κωστή, Λαμαράνα (85′ Πλέγας), Τσόκαϊ, Κάσσος, Γιαννιώτας, Ζίνι (71′ Ρόμο), Όζμπολτ (63′ Μπάλτσι)

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Τσακμάκης, Σταυρόπουλος, Μανσούρ (46′ Κίνι), Αθανασίου, Γκονθάλεθ, Καραμάνης (46′ Τσιγγάρας), Καλοσκάμης (46′ Μπάκου), Μίχορλ (61′ Ουάρντα), Βρακάς (61′ Γιουμπιτάνα), Φαν Βέερτ

Στα πέναλτι άφησε εκτός τον Διαγόρα η Athens Kallithea

Η Athens Kallithea χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, αφήνοντας πίσω της έναν πολύ ανταγωνιστικό Διαγόρα. Παρά την υπεροχή της και την κατοχή της μπάλας, η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι δεν κατάφερε να σπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, με το ματς να μένει στο 0-0 τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η αγωνία κορυφώθηκε. Ο Τσιλιγγίρης απέκρουσε το πρώτο πέναλτι της Athens Kallithea από τον Ματίγια, δίνοντας προσωρινό προβάδισμα στον Διαγόρα, με τους Δημητρίου και Μανωλάκη να σκοράρουν. Όμως, ο Γκέλιος κράτησε την Athens Kallithea στο παιχνίδι, αποκρούοντας την εκτέλεση του Μανιά, πριν ο Ουλντρίκις ισοφαρίσει σε 2-2. Το σκορ παρέμενε ισόπαλο, με τον Τσιαντούλα και τον Τζιάνι να διαμορφώνουν το 3-3. Στη συνέχεια, ο Γκέλιος απέκρουσε ξανά, αυτή τη φορά το πέναλτι του Παπαδόπουλου, και ο Μερκάτι ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα της Καλλιθέας με 4-3.

Διαγόρας Ρόδου (Θωμάς Γράφας): Τσιλιγγίρης, Κατσουλίδης (53’ Νικόλης), Δημητρίου, Σταματούλλας, Μανωλάκης, Γαρουφαλιάς (58’ Τσιαντούλας), Μπρέγκου (98’ Δημόπουλος), Σαπουντζής (73’ Αγκουάρδο), Κοκκίνης, Άντο (58’ Παπαδόπουλος), Λιούμης (73’ Μανιάς).

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι): Γκέλιος, Ρομαό, Σοΐρι (68’ Τζιάνι), Ματίγιεβιτς, Τσιβελεκίδης (81’ Χάνουσεκ), Καινούργιος, Ματίγια, Ν’ Ντιαγέ, Βασιλόγιαννης (81’ Νίκολιτς), Βαλμπουενά (68’ Ουλντρίκις), Λουκίνας (88’ Ντεμέτριους)