Την συντριβή με σκορ 5-1 γνώρισε ο Παναιγιάλειος στο Ηράκλειο, απέναντι στον Εργοτέλη που πετούσε “φωτιές” στο δεύτερο ημίχρονο. Οι μελανόλευκοι έμπλεξαν σε ακόμη μεγαλύτερες “περιπέτειες” για την συνέχεια, μιας και το ματς ήταν “εξάποντο” αφού και ο αντίπαλος είχε ακριβώς τον ίδιο στόχο.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με χαμένο πέναλτι από τον Καϊπερς στο 12′ αλλά ο Βέλγος σκόραρε στο 41′ με πλασέ!

Η ομάδα του Αιγίου αιφνιδίασε σκοράροντας στο 46΄με τον Σταματή αλλά μετά ακολούθησε η κιτρινόμαυρη “καταιγίδα”.

Ο Εργοτέλης έβαλε τρία γκολ σε 10 λεπτά! Το 2-1 έκανε ο Εφορντ, που μπήκε ως αλλαγή, στο 55′ με ωραία προσπάθεια και δυνατό σουτ και στο 59΄σκόραρε και πάλι ο Καϊπερς με σουτ. Μάλιστα ένα λεπτό νωρίτερα ο ίδιος παίχτης είχε και δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα (64′) έβαλε γκολ με σουτ και ο Σταματάκος, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Έφορντ με πλασέ στο 86′.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσουκαλάς (Αθηνών)με βοηθούς τους Φαρμάκη (Δυτ. Αττικής) και Πασπάτη (Σάμου).

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (78′ Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Μαζουλουξής, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (64′ Κούρτι), Κάϊπερς, Μανουσάκης (50′ Έφορντ), Σταματάκος

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας (46΄Καναλς), Γραμματικός, Βλάχος, Σκαρτσίλας (61′ Αγιούποφ), Γκούμας, Ζαφειράκης (32′ Πολιανίδης), Γαβριηλίδης, Τζανουλίνος, Μηλιώτης, Σταματής

Πέτρος Δημητρίου: “Δεν αξίζαμε να πάρουμε τίποτα από το ματς”

«Σήμερα χάσαμε με ένα βαρύ σκορ, είναι από τα παιχνίδια που μας προβληματίζουν στην προσπάθεια που κάνουμε για τη σωτηρία. Ελέγχαμε το πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίσαμε στην έναρξη του δευτέρου και θα μπορούσαμε να είχαμε και γκολ, αλλά μετά το 2-1, είχαμε κακή ισορροπία, στο 3-1 ήρθε μια απογοήτευση που δεν χρειαζόταν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν το χειρότερο που έχουμε κάνει, κάποια παιδιά δεν ήταν σε καλή ημέρα, δεν είχαμε ψυχολογία, ζητάμε συγνώμη από τους φιλάθλους μας, αλλά δεν έχουμε περιθώριο να βάλουμε πλερέζες, αλλά να κοιτάξουμε τον επόμενο αγώνα με την Παναχαϊκή. Συγχαρητήρια στον Εργοτέλη και τον προπονητή του.

Στο σημερινό ματς δεν δικαιούμασταν τίποτα γιατί είχαμε κακή παρουσία σε όλες μας τις γραμμές. Όταν χάνει μια ομάδα, χάνουμε όλοι μαζί. Βάζουμε τα κεφάλια κάτω για να φέρουμε την ομάδα εκεί που πρέπει.

Με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία μπορούμε να σωθούμε, όχι όμως με τέτοιες εμφανίσεις. Παίρνω την ευθύνη όπως πρέπει να γίνεται. Το πλεονέκτημά μας η αμυντική λειτουργία δεν πήγε καλά σήμερα. Έχω την ευθύνη να τη διορθώσω και μαζί με τα παιδιά να προσπαθήσουμε. Είμαστε αποφασισμένοι να συσπειρωθούμε και να σηκώσουμε κεφάλι», δήλωσε εμφανώς προβληματισμένος ο τεχνικός του Παναιγιαλείου.