Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο η Θύελλα Αμπελοκήπων κέρδισε άνετα με το επιβλητικό 4-1 τον Α.Σ. Ρόϊδου και πέρασε στην επόμενη φάση (στους “4) του κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου. Οι τυπικά γηπεδούχοι, πραγματικά ήταν χάρμα οφθαλμών και αποζημίωσαν όλους όσους αψήφησαν το τσουχτερό κρύο και βρέθηκαν στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.

Από το πρώτο λεπτό έως το τελικό σφύριγμα του Αντώνη Μποζίκη οι κιτρινόμαυροι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο και αν ήταν πιο ουσιαστικοί στην τελική τους προσπάθεια το σκορ θα είχε πάει μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτό το 4-1. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι φάνηκε ότι ήταν σε κακή ημέρα. Δεν μπόρεσαν να δείξουν ούτε μια στιγμή ότι θα μπορούσαν να αμφισβητήσουν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και από το 10΄ και μετά άρχισαν να επισκέπτονται τακτικά την περιοχή του Φιλιά. Στο 10΄ ένα σουτ του Κακολύρη πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Φιλιά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή στο 14΄ όταν ο Κώστας Κάρδαρης σούταρε έξω από την περιοχή και ο Διαμαντής έπεσε σωστά στην γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.

Λίγα λεπτά αργότερα και πάλι ο Κακολύρης σούταρε με τον Φιλιά να σώζει την ομάδα του από βέβαιο γκολ διώχνοντας την μπάλα κόρνερ. Η πίεση της Θύελλας ήταν πλέον έντονη. Στο 26΄ ο Τζιάφερης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κακολύρη θα πιάσει ωραία την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, θα νικήσει αμυντικούς και Φιλιά και θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε  δεόντως από τους παίκτες αλλά και από την ίδια την πρόεδρο της ομάδας κα Ροδούλα Σπινθάκη η οποία γονάτισε και έπεσε στο έδαφος από την συγκίνησή της (φωτο πιο κάτω)

Από εκεί και πέρα, το έργο των παικτών της Θύελλας έγινε ακόμα πιο εύκολο. Ματαράγκας, Κακολύρης και Σέλληνας ήταν μόνιμες πήγες κινδύνου για την εστία του Ρόϊδου. Λίγο μετά το γκολ,  η Θύελλα έφτασε πολύ κοντά στο 2ο τέρμα όταν ο Κακολύρης με μια μπαλιά ακριβείας ¨τρύπησε¨ την άμυνα των φιλοξενούμενων βγάζοντας “μάτι” τον Μάριο Μαρούδα ο οποίος αντί να σουτάρει προτίμησε να σιγουρέψει το γκολ και να δώσει πάσα με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα και να διώξουν οι αμυντικοί !

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Ματαράγκας έκλεψε μετά από εκτέλεση φάουλ την μπάλα από τους παίκτες του Ρόϊδου,  πλαγιοκόπησε την άμυνα, βγάζοντας μια σέντρα στην άλλη πλευρά της περιοχής,  εκεί βρέθηκε αφύλακτος ο Σέλληνας ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 2-0. Στην φάση αυτή διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή οι παίκτες του Ρόϊδου υποστηρίζοντας ότι δεν είχε εκτελεστεί το φάουλ όταν πήρε την μπάλα ο Ματαράγκας. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πάλι η Θύελλα ήταν πρωταγωνίστρια καθώς συνεχώς πίεζε για να πετύχει και άλλο γκολ. Στο 55΄ και πάλι ο Ματαράγκας βρήκε σε θέση βολής τον Σέλληνα μετά από σέντρα αλλά ο επιθετικός της θύελλας δεν μπόρεσε να κάνει το 3-0! Ότι δεν έκανε ο Σέλληνας το έκανε ο Κακολύρης ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας από έξω δεξιά και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 3-0 για την ομάδα του.

Τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί για τους γηπεδούχους που συνεχώς ήταν στην επίθεση ψάχνοντας και αλλά γκολ!  Στο 63΄ ο Σέλληνας πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στέλλοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Φιλιά γράφοντας το 4-0. Από εδώ και πέρα η κατάσταση πήγε να ξεφύγει με τους παίκτες του Ρόϊδου να υποστηρίζουν ότι δεν τηρήθηκε το fair play. Υπήρξαν κάποιες αψιμαχίες αλλά δεν ήταν ‘έντονες.

Από εκεί και πέρα τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαραχτήρα καθώς το σκορ αλλά και η εμφάνιση δεν επέτρεπε τους παίκτες του Ρόϊδου να διεκδικήσουν κάτι από αυτό το ματς. Στο 72΄ ο Διαμαντής κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 4-1. Λίγο πριν το φινάλε ο Σέλληνας έχασε ακόμα μια ευκαιρία για να κάνει το 5-1 αλλά αστόχησε από καλή θέση. Και τέλος το Ρόϊδο, λίγο πριν το φινάλε είχε μια καλή ευκαιρία με τον Κάρδαρη για να μειώσει το σκορ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

Πολύ καλή η διαιτησία του Αντώνη Μποζίκη και των βοηθών του Ψάρρη και Πλέσσα

Θύελλα Αμπελοκήπων (Ντίνος Τσουράκης): Διαμαντής (73΄ Ταμαρέσης), Παπαδόπουλος, Μαυρίας, Τζιαφέρης Αγγελίδης, Τσουκαλάς, Τσιριγώτης (64΄ Κατσικώστας), Σέλληνας, Μαρούδας (94′ Ματαράγκας Δ.), Ματαράγκας 64΄ Μαρούδας Π.), Κακολύρης.

Α.Σ. Ρόϊδου (Θ. Παραστατίδης) : Φιλιάς, Φυτόπουλος (34΄ λτρ Διαμαντής), Λάππος (46΄ Τάτος), Ελέζι, Βοζαϊτης, Μπιάζης, Κάρδαρης Ακης (λτρ Πάνος), Κομιώτης Γιάννης (64΄ Τσελίλι), Μαρούδας, Κάρδαρης Κ. Κομιώτης Αλ.