Ο Αχιλλέας δεν ήταν απλώς νικητής από το παιχνίδι στη Βολίμα. Ήταν θριαμβευτής καθώς κέρδισε με το εντυπωσιακό 5-1 τον Ελατιακό για την 2η αγωνιστική των αγώνων παραμονής της Α΄ κατηγορίας! Οι κιτρινόμαυροι ήταν εντυπωσιακοί αλλά και ουσιαστικοί, δείχνοντας ότι θέλουν να παραμείνουν στην μεγάλη κατηγορία παρά την άσχημη ποδοσφαιρική χρονιά, που είχαν πραγματοποιήσει έως τώρα.

Δεν πτοήθηκαν ακόμη και όταν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 15 με τον Γιδίτση, βρήκαν την ψυχραιμία να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Τσιριγώτη στο στο 30΄ του αγώνα και από εκεί και πέρα να γίνουν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού!

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Στην επανάληψη η “πλάστιγγα” έγειρε υπέρ του Αχιλλέα καθώς οι παίκτες του Τσιντσιλώνη έκαναν πραγματικό “πάρτι”!

Ο Δεμερτζής στο 50΄ έφερε το ματς “τούμπα” κάνοντας το 1-2 και ό ίδιος παίκτης στο πέντε λεπτά αργότερα έβαλε τα “θεμέλια” της νίκης για την ομάδα του με το 1-3!

Ο Ντάστι ήταν αυτός που ανέβασε το σκορ στ0 1-4 για να έρθει ο γερόλυκος Σκλήβας και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 1-5 μέσα στην έδρα του αντιπάλου!

Σκορερ: 1-0  Γιδίτσης 15’, 1-1  Τσιριγώτης 30’, 1-2  Δεμερτζής 50’, 1-3  Δεμερτζής 55’, 1-4  Ντάτσι, 1-5 σ 85’ ο Σκλήβας

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ (Φραγκογιάννης Κ. – Μπάστας): Πυλαρινός Ι., Φραγκογιάννης Κ., Θεοδόσης Μπ., Πυλαρινός Κ., Πυλαρινός Δ., Μπάστας Αγγ. (89’ Ξένος), Νίλσον (82’ Θεοδόσης Π.), Γιδίτσης, Θεοδόσης Φ., Τσουκαλάς, Ποταμίτης (60’ Πυλαρινός Ιωαν.)

ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Τσιντσιλώνης Χρ.): Κεφαλάς, Βούτος, Καλογέρης, Χατζηβασιλείου, Λήτα (63’ Παππά), Πέττας,Τσιριγώτης, Τζαβαλάς (82’ Σκλήβας), Δεμερτζής (71’ Μπουργιέζης), Ντάτσι, Γκούσκος