Μια «πικρή» ήττα (όπως εξελίχθηκε το ματς) γνώρισε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος στη Βόρεια Πιερία από τον Αιγινιακό, παρότι πραγματοποίησε μια προσεγμένη, μεστή και ώριμη εμφάνιση.

Οι Κυανοκίτρινοι μπορούσαν να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας από το «στοιχειωμένο» «Γιάννης Παραλυκίδης» αλλά πλήρωσαν ακριβά το λάθος στη φάση του 44’ που αποδείχτηκε καθοριστική για την εξέλιξη του ματς. Ο έμπειρος Βλάσης Καζάκης πήρε με έξυπνο τρόπο το πέναλτι από το Γιάννη Καλλιβωκά λίγο πριν οι δύο μονομάχοι πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας μπλοκάρει σχεδόν ολοκληρωτικά τους γηπεδούχους.

Ο Γιαζιτζόγλου εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών, δίνοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του. Στην επανάληψη το ματς «άνοιξε»  για τα καλά, με τους παίχτες του Διγκόζη να ψάχνουν το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» το ματς και τους νησιώτες να προσπαθούν να μείνουν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της ισοπαλίας, έχοντας δύο-τρεις πολύ καλές περιπτώσεις για ένα «χρυσό» (εάν ερχόταν) βαθμό.

Το ματς περιληπτικά

Καμία σχέση δεν είχε η εικόνα της ομάδας, με την πρόσφατη συντριβή από τον ίδιο αντίπαλο (4-0) στο γήπεδο του Αιγινίου. Αυτή τη φορά η ομάδα του Ντάνι Ακίνο παρουσιάστηκε πολύ πιο διαβασμένη, παίζοντας έξυπνα και κλειστά, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίχτες του Αιγινιακού είχαν μεγάλη δυσκολία να φτάσουν στα καρέ του Πολίτη, με το πρώτο μέρος να πηγαίνει «σβηστά» για το 0-0.

Η μοναδική φορά που οι γηπεδούχοι απείλησαν σοβαρά ήταν στο 15’ όταν ο Αραμπατζής έβγαλε την σέντρα, ο Καζάκης πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Πολίτη. Αυτό ήταν όλο! Η Ζάκυνθος ήταν εξαιρετική ανασταλτικά και είχε το «μηδέν» πίσω στο τσεπάκι στα πρώτα 45 λεπτά. Δυστυχώς όμως η κακιά στιγμή ήρθε ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, όταν οι φιλοξενούμενοι βιάστηκαν να εκτελέσουν υπέρ τους φάουλ, έχασαν τη μπάλα με τον Αιγινιακό να ανακτά την κατοχή της και τον Καζάκη να παίρνει έξυπνα το πέναλτι από τον Καλλιβωκά.

Ο Παπαγεωργίου δεν δίστασε να καταλογίσει σωστά την άσπρη βούλα, κιτρινίζοντας το νεαρό στόπερ. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Γιαζιτζόγλου, ο οποίος με ψύχραιμο χτύπημα θα νικήσει τον Πολίτη για το 1-0, με το οποίο οι 22 ποδοσφαιριστές πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν φουριόζες στο τερέν, με τη Ζάκυνθο να φτάνει πολύ κοντά στην ισοφάριση. Στο πρώτο κιόλας λεπτό ο Βαρέλα θα βρεθεί σε θέση βολής, με τον Τόλιο να αντιδρά ενστικτωδώς και να αποσοβεί το 1-1. Στην συνέχεια ο Πιτταράς θα πάρει το «ριμπάουντ» σουτάροντας δυνατά αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο Βαρέλα που θα συλληφθεί σε θέση οφσάιντ και η φάση θα σταματήσει.

Ο Αιγινιακός θα «απαντήσει» γρήγορα και θα χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 47’ με τον Καζάκη να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και τον Πολίτη να εξουδετερώνει σωτήρια. Το ίδιο θα συμβεί στη φάση του 48’ όταν οι Ζούρκος και Μπονίγια θα σουτάρουν απέναντι στον Πολίτη με το νεαρό γκολκίπερ να εξουδετερώνει και πάλι με διπλή επέμβαση. Στο 59’ ο Ζούρκος θα βγει στην «πλάτη» της νησιώτικης άμυνας αλλά θα σουτάρει από πλάγια θέση δεξιά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 68ο λεπτό η ομάδα της Πιερίας θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Ζούρκο να βγαίνει σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Πολίτη, τον οποίο θα ξεπεράσει αλλά το πλασέ που θα επιχειρήσει σε κενή εστία θα βρει σε ετοιμότητα τον Κριτσμάρεβιτς που θα σώσει βέβαιο γκολ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Όσο η ώρα περνούσε το άγχος γινόταν όλο και πιο έντονο για τους γηπεδούχους, που δεν ήθελαν επουδενί να χάσουν από τα «χέρια» τους το πολύτιμο τρίποντο. Ο Ακίνο είχε πετάξει το Βυθούλκα στη «μάχη» αντί του Καμπούρη, ενώ στο τελευταίο τέταρτο επιστρατεύτηκαν και οι Τηλιόπουλος- Κουτσούκης αντί των Πιτταρά και Οικονόμου.

Στο 82’ μάλιστα θα χαθεί μοναδική ευκαιρία για τον ΑΠΣ, όταν ο Τηλιόπουλος θα γυρίσει τη μπάλα μέσα στην περιοχή για το Βαρέλα που θα πιάσει το σουτ απέναντι στον Τόλιο αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ θα μπλοκάρει σωτήρια, αποτρέποντας τα εμφράγματα στην εξέδρα.

Στο 84’ ο Φαμπίνιο θα σουτάρει μέσα στην αναμπουμπούλα αλλά ο Πολίτης θα διώξει ξανά αποτελεσματικά. Η τελευταία καλή φάση θα γίνει στο 88’ για λογαριασμό του Αιγινιακού όταν ο Φερρέϊρα θα σουτάρει λίγο άουτ από το κέντρο της μεγάλης περιοχής.

Η Ζάκυνθος στα τελευταία λεπτά θα προσπαθήσει να «κλέψει» το βαθμό αλλά ένα κόρνερ του Βαρέλα θα περάσει ανεκμετάλλευτο με τον Παπαγεωργίου να σφυρίζει τη λήξη και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια πολύτιμη νίκη που αυξάνει τις ελπίδες τους για παραμονή.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Άγγελος Διγκόζης): Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Αραμπατζής, Λιόλιος, Ροντρίγκο, Πολύζος, Φαμπίνιο, Ζούρκος (73′ Φερέιρα), Μπονίγια (58′ Πέντα), Γουέλκαμ, Καζάκης (81′ Ρίκκα).

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης, Κυριακίδης, Στασινόπουλος, Κρισμάρεβιτς, Καλλιβωκάς, Καμπούρης (58′ Βυθούλκας), Οικονόμου (79′ Τηλιόπουλος) Μπλέτσας, Βαρέλα, Πιτταράς (79′ Κουτσούκης), Κρολ.