Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής το παιχνίδι ανάμεσα στον ΑΟ Τσιλιβή και τον ΠΑΟ Βάρδας για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 9ου ομίλου με την ομάδα της Βουπρασίας να παίρνει τη νίκη με 1-0. Εν μέσω αφόρητης ζέστης, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα! Μέτριο το θέαμα με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ νωρίς στο σκορ στο 7΄ με τον Λαθύρη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Δρόσσου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

Οι γηπεδούχοι αν και έχουν υποβιβαστεί, το πάλεψαν στα ίσια το παιχνίδι, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα της Ηλείας στο Β΄ μέρος. Στο 18΄  και πάλι ο Λαθύρης βρέθηκε από πλάγια δεξιά αλλά ο Φαραός απέκρουσε σωτήρια! Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο ΠΑΟΒ βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Πολίτης εξ΄ επαφής έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαραού! Από το 20΄ του αγώνα και μετά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι στην περιοχή του ΠΑΟΒ και εν μέρει το κατάφεραν.

Στο 34΄ οι “κόκκινοι” διαμαρτυρήθηκαν για χέρι εντός περιοχής του ΠΑΟΒ και ζήτησαν πέναλτι με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί ο αγώνας! Ήταν μια φάση που ο Τζίνα γύρισε την μπάλα, ο Μαλαφούρης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι αμυνόμενου! Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τσιρίκος έβγαλε φοβερή κάθετη στον Λαθύρη ο οποίος σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαραού!

Στο Β΄ μέρος οι γηπεδούχοι παίζοντας με ψυχή και περίσσιο πάθος κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα αλλά χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί! Στο 46΄ ο Μπατσής θα κάνει μια φοβερή κούρσα 30 μέτρων, θα βγάλει την σέντρα ο Χαλικιόπουλος θα προσπαθήσει να πιάσει την κεφαλιά χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τα λεπτά κυλούσαν και με τους φιλοξενούμενους να δίνουν γήπεδο τους νησιώτες, που μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του ΠΑΟΒ. Στο 53΄ ο Μικελάτος έβγαλε από τα δεξιά τον Λαθύρη ο οποίος σούταρε με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσεκούρα.

Το ματς πήγε στην κόψη του ξυραφιού με το Τσιλιβή να πιέζει έστω και με ανορθόδοξο τρόπο και χωρίς δυνάμεις και τον ΠΑΟΒ να αμύνεται για να κρατήσει αυτό το 1-0. Στο 89΄ οι “κόκκινοι” ‘έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Τζανάρη από αριστερά θα βγάλει μια ωραία σέντρα, ο Σαμπανέϊ θα στρώσει την μπάλα στον Μαλαφούρη με τον τελευταίο να σουτάρει όμορφα- φαλτσαριστά με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Τσεκούρα!

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα! Οι φιλοξενούμενοι πήραν το σπουδαίο τρίποντο και με 17 βαθμούς είναι πολύ κοντά στο να σώσουν την φετινή χρονιά. Οι νησιώτες, για άλλη μια φορά έμειναν χωρίς νίκη, πήραν όμως το χειροκρότημα για αυτή την φιλότιμη προσπάθεια τους.

ΤΣΙΛΙΒΗ (Ζουπάνος – Μουζάκης ): Φαραός, Μπατσής (69′ Ζουπάνος), Τσίνα, Μούστα (31′ λ.τρ. Μπακάμης), Χαλκιόπουλος, Δρόσος (84′ Παναγιωτόπουλος), Σέλληνας, Παπαδάκης (46′ Τζανάρη), Μαρούδας Μ, Σαμπανέϊ, Μαλαφούρης Δ.

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Τσίρκοβιτς ): Τσεκούρας, Λιόσης, Νικολόπουλος (30′ λ.τρ. Θεοδωρόπουλος (58’Γκελόρι), Μάρκο, Πολίτης Γ., Φερεκίδης (58′ Μικελάτος Γ.), Μικελάτος, Μωραΐτης (44′ Τσιρίκος), Λαθύρης