Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής η 3η αγωνιστική των αγώνων μπαραζ παραμονής για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων Αργάσι και Ελατιακός τα μοιράστηκαν όλα αλλά και τους βαθμούς από την ισοπαλία στο μεταξύ τους 2-2…Ο Ελατικός έδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει έτσι εύκολα και έκανε το ματς πολυ διαφορετικό από ότι θα περίμεναν οι λιγοστοί φίλοι του ποδοσφαίρου που το παρακολούθησαν. Αυτό ήταν που προηγήθηκαν δύο φορές στο ματς! Την πρώτη φορά στο 40΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Νίλσον νίκησε τον Κόκλα και έκανε το 0-1. πέναλτι που το κέρδισε ο νεαρός Ποταμίτης όταν ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Αργασίου στην φάση αυτή εμπλέκεται και ο Νίλσον καθώς και αυτός ανατράπηκε!

Στο 43’ οι «ασπρόμαυροι» έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ψυχογιού, αλλά ισοφάρισαν δυο λεπτά μετά σε φάση διαρκείας και ωραίο γυριστό σουτ του Θεοδόση (1-1). Στο δεύτερο μέρος ο Ελατιακός κατάφερε σε αντεπίθεση και με ωραίο έξυπνο  σουτ του Νίλσον να προηγηθεί στο 60’ με 2-1, αλλά και ο Ανδ. Γιακουμέλος ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ δέκα λεπτά αργότερα (2-2). Να τονίσουμε ότι δυο δοκάρια είχε το Αργάσι με Γιακουμέλο και Ασίμη, ενώ μια φορά σημάδεψε το δοκάρι και ο Νίλσον για τον Ελατιακό. Mετά από αυτό το παιχνίδι το Αργάσι έχει ακόμη τον πρώτο λόγο της παραμονής άλλα ουσιαστικά ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει κάτι.

Διαιτητές: Καλογεράκος, Πέττας, Πόπορης

ΑΡΓΑΣΙ (Κόκλας Ντ.): Κόκλας Ν., Κουρούμαλος Διον., Κουρούμαλος Δημ., Γιακουμέλος Ανδρ., Γιακουμέλος Αθ., Γιακουμέλος Αντρ., Κάνδηλας, Ασίμης, Ψυχογιός, Κοτσώνης (80’ Μπάστας Γ.), Θεοδώσης, Κόκλας

Δ. ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ: (Φραγκογιάννης – Μπάστας): Πυλαρινός Ι., Φραγκογιάννης, Μπάστας Α., Πυλαρινός Κ., Πυλαρινός Δ., Θεοδώσης Ν., Νίλσον, Γιδίτσης, Θεοδώσης Φ., Τσουκαλάς, Ποταμίτης Π. (70’ Θεοδόσης Π.)