Την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε το μεσημέρι της Κυριακής η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ, που ηττήθηκε με 82-78 από τον Γ.Σ. Χαλανδρίου στο Κλειστό της Νέας Πέρκιζας με 82-78.

Οι ερυθρόλευκοι κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους, στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης αλλά κάποια απίθανα σουτ των γηπεδούχων από τα 6.75, αποδείχτηκαν μοιραία για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Έτσι οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν με τον τρόπο αυτό το “σοκ” της περασμένης εβδομάδας από τον Κεραυνό Αιγίου, από τον οποίο είχε “κατακερματιστεί” στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας γνωρίσει μια βαριά ήττα με 21 πόντους διαφορά.

Οι παίκτες του Αργύρη Καρούντζου, μπορεί να βρίσκονταν σταθερά πίσω στο πρώτο ημίχρονο (17-23 στο 10′, 36-39 στο 20′), αλλά ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, “καθαρίζοντας” μάλιστα το ματς στα μισά της τέταρτης περιόδου (76-66 στο 36′), παίρνοντας ουσιαστικά μια καλή διαφορά.

Η Ένωση προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά και εν μέρει το πέτυχε, χωρίς ωστόσο να αποκομίσει κάτι παραπάνω. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Καρβούνης, Στέφος και Μπάρτζος σε ότι αφορά το επιθετικό κομμάτι αλλά προδόθηκαν από την άμυνα τους, χάνοντας ένα ματς που όπως φαινόταν από την εικόνα του ματς, το “είχαν”.

Επόμενος αντίπαλος η πολύ καλή ομάδα του Γ.Σ. Ιλίου, την ερχόμενη Κυριακή στην Παναγούλα…

Τα δεκάλεπτα ήταν: (17-23), (36-45), (55-61), (83-78)

Διαιτητές: Λιότσος – Τζαμάκου

Γ.Σ.Χαλανδρίου (Αργύρης Καρούτζος): Γκόλιας 8 (2), Δρακόπουλος 19 (3), Στεργίου, Παπαντωνίου 14 (3), Γιαννακόπουλος, Αλεξόπουλος 17, Γεμενής 5 (1), Χαϊδεμένος 10 (1), Σάλτης 3 (1), Τσουμάνης 3, Σβάρνας 7, Λυπημένος 5, Αθανασίου.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Καρβούνης 19 (6), Παπάδης 3 (1), Μπάρτζος 10 (1), Ζαχαράκης 12 (2), Καραμπάτσος 6, Στέφος 13, Νικολόπουλος, Κοτσέτας 4 (1), Μπουλογιώργος, Ζάγκλας 11, Μουλάς.

Τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής

“Μπαμ” ηκούσθη στον αέρα και η Νήαρ Ηστ τρελαίνει άπαντες! Οι παίκτες του Καρνέση έκαναν άλλη μία μεγάλη έκπληξη, προξενώντας “σοκ” στην Πάτρα και τον τοπικό Έσπερο, επί του οποίου επικράτησαν με 59-61! Φαίνεται πως η νίκη της περασμένης εβδομάδας επί της Ζακύνθου έδωσε “φτερά” στους “πιτσιρικάδες”, οι οποίοι πήραν στην Πελοπόννησο ένα μεγάλο αποτέλεσμα, στο οποίο μόνο όσοι βρίσκονται στις τάξεις του συλλόγου θα μπορούσαν να ποντάρουν. Έτσι, έδειξαν ξανά τις μεγάλες δυνατότητες που τους χαρακτηρίζουν και πορεύονται πλέον με μεγάλη αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Δε σταματά… με τίποτα η Ένωση Ιλίου! Οι παίκτες του Τάκη Πανούλια δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα για ένα ημίχρονο από τον Κεραυνό Αιγίου (36-38), “στραγγαλίζοντάς” τον όμως στην τρομερή άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν διψήφια διαφορά και έφτασαν σε άνετη επικράτηση, χάρη στο τελικό 75-61. Έτσι, διατήρησαν το αήττητό τους, πείθοντας φυσικά για το ότι μπορούν να διεκδικήσουν την άνοδο στη Β’ Εθνική.

Ανάλογη εξέλιξη είχε και ο αγώνας μεταξύ Μανδραϊκού και Κρανιδίου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο (36-38), όταν όμως οι παίκτες του πάτησαν “γκάζι”, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων, την οποία σταδιακά διεύρυναν και στα επίπεδα του +20. Έτσι, ήρθε μία άνετη επικράτηση στο φινάλε, με το τελικό 88-63.

Εύκολο έργο είχε η Νίκη Αμαρουσίου απέναντι στον Ακάδημο, τον οποίο “συνέτριψε” με 82-43. Οι παίκτες του Γκόφα πήραν εξαρχής ξεκάθαρο προβάδισμα (12-4 στο 5′ και 25-12 δέκα λεπτά μετά), μη σταματώντας εκεί. Κάνοντας “θραύση” αμυντικά και επιθετικά, είχαν ένα πολύ εύκολο απόγευμα στην έδρα τους, ενώ οι Μεσσήνιοι για άλλη μία φορά φεύγουν απογοητευμένοι και προβληματισμένοι από τα Βόρεια Προάστια (είχαν χάσει στη δεύτερη αγωνιστική από την Πεντέλη).

Σε λίγο οι πόντοι και τα στατιστικά των υπόλοιπων αναμετρήσεων…