Πίσω στο μακρινό 1894 ένα παιχνίδι ανάμεσα στην Σάντερλαντ και την Ντέρμπι Κάουντι δεν κράτησε όμως ούτε ένα, ούτε δύο αλλά.. τρία ημίχρονα!

Ήταν 1η Σεπτεμβρίου του 1894 όταν η Σάντερλαντ θα αντιμετώπιζε την Ντέρμπι στην πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος. Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος για τις 3.30 μ.μ. όμως ο διαιτητής Τομ Κίρκχαμ έχασε το τρένο και ενημέρωσε με τηλεγράφημα ότι θα αργούσε και πιθανότητα δεν θα έφτανε στο γήπεδο πριν τις 5 μ.μ.

Η ώρα περνούσε με τους 9.000 οπαδούς στις εξέδρες να αρχίζουν να αντιδρούν για το πότε θα ξεκινήσει ο αγώνας κάτι που ώθησε τους διοργανωτές να αντικαταστήσουν το διαιτητή του αγώνα με ένα από τους αναπληρωματικούς.

Χωρίς λοιπόν να χαθεί καθόλου χρόνος το παιχνίδι της πρεμιέρας ξεκίνησε χωρίς τον διορισμένο από την επιτροπή διαιτητή και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει του γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 3-0. Λίγα λεπτά όμως πριν την έναρξη του δευτέρου μέρους ο διαιτητής ο οποίος καθυστέρησε έκανε την εμφάνιση του στον αγωνιστικό χώρο και κρίνοντας πως ο αναπληρωματικός ρεφ ήταν αναξιόπιστος θέλησε να ξεκινήσει τον αγώνα απ’ το μηδέν!

«Έδωσα στις ομάδες την επιλογή να κρατήσουν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου όπως ήταν όταν έφτασα αν και οι δύο συμφωνούσαν, αλλά η Ντέρμπι Κάουντι αντιτάχθηκε ότι δεν ήταν δίκαιος ο άλλος διαιτητής, έτσι δεν μου έμενε άλλη επιλογή από το να γίνει ο αγώνας από την αρχή» ήταν τα λόγια του διαιτητή μετά τον αγώνα για να δικαιολογήσει την απόφαση του να ξαναρχίσει τον αγώνα απ’ την αρχή.

Οι γηπεδούχοι αν και απογοητευμένοι από αυτήν την απόφαση δεν πτοήθηκαν αφού το τέλος του πρώτου μισού του “νέου” αγώνα τους βρήκε ξανά μπροστά στο σκορ με 3-0. Οι “Μαυρόγατες” όμως δεν σταμάτησαν εκεί καθώς με φοβερή παρουσία και στο δεύτερο μισό βρήκαν ακόμη 5 φορές δίκτυα ανεβάζοντας τον δείχτη του σκορ στο 8-0 σε έναν από τους πιο παράξενους αγώνες στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Εκείνη τη χρονιά οι «Μαυρόγατες» στέφθηκαν πρωταθλήτριες, ενώ τα «Κριάρια» τερμάτισαν στην προτελευταία θέση και κατάφεραν να παραμείνουν με δυσκολία στην κατηγορία μετά από αγώνα μπαράζ.

Λίγο η κούραση, λίγο ο αέρας, λίγο η κερκίδα.. τα 135 λεπτά που παίχτηκαν ανέδειξαν νικήτρια στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την Σάντερλαντ, ενώ ο αγώνας έμεινε στην ιστορία ως «Game of Three Halves»!

Πηγή: england365.gr