Την πρώτη του νίκη στο μίνι πρωτάθλημα των πλέϊ-οφ πήρε στην Κεφαλονιά ο Άρης Αρχαίας Ολυμπίας, που επικράτησε με το ευρύ 1-4. Το ρεπορτάζ από τη γειτονική Κεφαλλονιά έχει ο συνάδελφος Γιάννης Σγουρομάλλης και η ιστοσελίδα Kefalonitis.org.

Διαβάστε αναλυτικά:

Αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν και οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και μετά από κόρνερ του Μπράβου, ο Καρύδης έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να περνάει όμως άουτ. Στο 16 ο Γεωργιόπουλος μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, βρέθηκε απέναντι από τον Τσιντήλα έξω από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΚ έδιωξε τον κίνδυνο με τα πόδια.

Γκολ για Άρη και αλλαγή ψυχολογίας

Στο 22ο λεπτό του αγώνα ο Άρης Αρχαίας Ολυμπίας άνοιξε το σκορ, όταν σε πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά, η άμυνα της ΑΕΚ “κόλλησε” και ο Μπρης με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0, με το γκολ αυτό να αλλάζει την ψυχολογία για τις δύο ομάδες άρδην. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, όταν και ο Ιλίρ, έφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο έξω από την περιοχή, και με την μπάλα να του στρώνεται έπιασε ένα σουτ με πολύ δύναμη, με την μπάλα όμως να μην βρίσκει στόχο. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Άρης ζευγάρωσε τα τέρματά του, όταν και ο Παπαγεωργίου δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να ξεγελά τον Τσιντήλα, καθώς αναπήδησε μπροστά του και αν και έπεσε στην γωνιά του σωστά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Εννιά λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ πήγε να κάνει μία φάση για γκολ, με τον Κόμητα να βγάζει όμορφη μπαλιά στον Ιλίρ, με τον πορτιέρο του Άρη όμως τελευταία στιγμή να τον προλαβαίνει και να διώχνει την μπάλα με τα πόδια.

Το “καθάρισε” στο 40

Ο Άρης, ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι στο 40, με τον Μπράβο που λίγο έξω από την περιοχή έκλεψε την μπάλα από τον Κρούτι, κάνοντας το σουτ, με την μπάλα να πκαταλήγει στα δίχτυα του Τσιντήλα. Στο 10ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ντανιέλ Μπατίστα έδωσε διαστάσεις στην νίκη του, με τον Μπρη και τον Μπράβο να συνεργάζονται όμορφα, τον τελευταίο να στρώνει την μπάλα στον Δημητρολόπουλο, που με συρτό σουτ έκανε το 4-0. Στο 72ο λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ πέτυχε το γκολ της τιμής, όταν και ο Κρούτι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Πανάκης έδιωξε με κεφαλιά, ο Κόμητας έφερε την μπάλα πάλι στην μικρή περιοχή, και ο Αιμιλιάνο με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 4-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Μπορούμε να πούμε πως στο παιχνίδι αυτό ο Άρης ήταν πολύ αποτελεσματικός κάνοντας τις ευκαιρίες του γκολ, η ΑΕΚ ίσως έπρεπε να τον παίξει πιο δυνατά, αλλά όπως και να το κάνουμε οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σαν ομάδα και δίκαια κέρδισαν.

ΑΕΚ (Σπύρος Παπαδάτος) :Τσιντήλας, Λούλουδας, Αντωνόπουλος, Ψάλτης, Στεφανάτος, Κούκλης, Μπαζάρογλου (66 Στάβερης), Κρούτι (75 Ζαμπαύτης), Ιλίρ (85 Σπανός), Αιμιλιάνο, Κόμητας

Άρης Αρχαίας Ολυμπίας (Ντανιέλ Μπατίστα): Αλεξανδρόπουλος, Αναμαρλίδης (65 Οικονομίδης), Νικολόπουλος, Δημητρουλόπουλος, Καρύδης, Πανάκης, Μπρης, Παπαγεωργίου (57 Πετρόπουλος), Γεωργιόπουλος (57 Θεοδωρακόπουλος), Μπράβος, Στρίγγας

Πηγή πληροφοριών: kefalonitis.org