Νίκη για Ολυμπιακό Β’ 2-0 τα Χανιά

Super League 2: Με γκολ των Λιάτσου και Ιμπαγάσα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Β «καθάρισε» την υπόθεση νίκη κόντρα στα Χανιά.

Χαμόγελα στον Ολυμπιακό Β στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου της Super League 2. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-0 των Χανίων και επέστρεψαν στις επικρατήσεις μετά την ήττα τους στην έδρα της Παναχαϊκής. Ο αγώνας έγινε στις εγκαταστάσεις του Ρέντη.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο μέρος ήταν ουσιαστικοί. Στο 57’ ο Λιάτσος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τη νίκη να «κλειδώνει» στο 85’ με πέναλτι του Ιάγκο Ιμπαγάσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β (Οκκάς): Παπαδούδης, Μπα, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος, Τσέλιος (60′ Πινακάς), Αποστολόπουλος, Νίκολιτς, Μαυρουδής, Μαρίνος (60′ Βλαχομήτρος), Κωστή, Χρυσόπουλος.

ΧΑΝΙΑ (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Καλογεράκης, Ιμεραλιλάι, Γιαμπέρε, Μπάτζιος, Ρότσα, Καμαρά, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μανουσάκης, Μάναλης.

Εκπληκτικό ματς στην Ευκαρπία για την 15η αγωνιστική της Super League 2. Ο ΠΑΟΚ Β αντιμετώπισε τον Μακεδονικό, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 3-3. Η ισοφάριση ήρθε στο τέλος για τους «πράσινους», ενώ ο «δικέφαλος» διαμαρτύρεται έντονα για το πέναλτι που καταλογίστηκε.

Ματσάρα και 3-3 στη Νέα Ευκαρπία

Ο ΠΑΟΚ Β άνοιξε το σκορ μόλις στο 6’ με τον Δαρέλα με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μακεδονικός πήρε τα ηνία και απείλησε, μέχρι να έρθει το 35ο λεπτό όταν ο Σιατραβάνης ανατράπηκε απ’ τον Σελιμάι με το πέναλτι να υποδεικνύεται. Ο Τσουκάνης ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε 1-1.

Ο «δικέφαλος» με τον Χατζηστραβό στο 53’ πήρε εκ νέου προβάδισμα με 2-1. Επτά λεπτά μετά ο Λισγάρας είχε κεφαλιά στο δοκάρι για τον Μακεδονικό, ο οποίος ισοφάρισε στο 65’ με τον Γκέντσογλου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με τη δική του κεφαλιά.

Στο 80’ ήρθε η φάση που έφερε τις διαμαρτυρίες του ΠΑΟΚ Β. Ο διαιτητής Τομαράς υπέδειξε πέναλτι για ανατροπή, με τον «δικέφαλο» να φωνάζει θεωρώντας πως ο παίκτης του Μακεδονικού έπεσε πάνω στον αντίπαλό του. Ο Τσουκάνης που κέρδισε το πέναλτι ανέλαβε την εκτέλεση και στο 81’ έγινε το 2-3.

Το συναρπαστικό ματς έκρυβε κι άλλες συγκινήσεις πάντως, καθώς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ Β ισοφάρισε στο τελικό 3-3 με τον Χατζηστραβό να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Σελιμάι (Τσοπούρογλου 46′), Τασιούρας, Παναγιώτου, Κωττάς, Ουεντραόγκο, Νινούα (Μορικέλι 63′), Δαρέλας, Μπράντονιτς, Πανίδης (Σπυρίδης 72′), Γκορντεζιάνι (Χατζηστραβός 46′).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Γκέντσογλου, Κραγιόπουλος (Λεωνιδόπουλος 59′), Σιατραβάνης, Ζαφειράκης, Σιμόνι (Μιλισάβλιεβιτς 73′).

Βύθισε την βασίλισσα ο Ηρακλής Λάρισας

Ο Ηρακλής Λάρισας επικράτησε 2-1 της Βέροιας εντός έδρας, με την ομάδα της Ημαθίας να γνωρίζει την τρίτη σερί ήττα της στην Super League 2.

Η Βέροια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 8′, όταν ο Ιωάννου με σουτ βρήκε δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους «κυανέρυθρους», οι οποίοι στο 10’ και 14’ είχαν δύο ακόμη καλές στιγμές με τον Μπουόλι, ενώ στο 26’ ο Γιουκούδης από κοντά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.

Ωστόσο, ο Ηρακλής Λάρισας ισορρόπησε στη συνέχεια και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Αρχικά ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κάσας στο 28′ και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με τον Κέρι στο 45′ να γράφει το 2-1.

Ο Ηρακλής Λάρισας είχε τις σημαντικότερες στιγμές στο δεύτερο μέρος. Μπορεί να μην βρήκε τρίτο τέρμα, αλλά αυτό το 2-1 του ήταν αρκετό για να πάρει το ματς «εξάποντο» στην «ουρά» της βαθμολογίας, παίρνοντας ταυτόχρονα και μια σημαντική βαθμολογική ανάσα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βέροια στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Περδίκη.

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Γκουγκούδης, Καμπέρης, Χατζής, Τασιούλης (65′ Λεσάι), Λούκας Γκαρσία (90+2′ Συρεγγέλας), Κέρι (85′ Μπάμης), Λίταινας, Κάσας (90+2′ Μπόσιο).

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης (79′ Μουχάλης), Μπλέτσας (79′ Μπαϊντού), Παπαχρήστος, Περδίκης, Ζιώγας (60′ Ελευθεριάδης), Καψάλης (46′ Κασέμι), Μπουόλι, Γιουκούδης, Ιωάννου (60′ Μπελεβώνης), Στίκας.

Στο μηδέν έμειναν Νίκη Βόλου και Παναθηναϊκός Β

Στο πρώτος μέρος η Νίκη μπήκε εξαιρετικά και απείλησε δύο φορές με το “καλημέρα”. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 1′, όταν ο Τσουκαλάς δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ στο 3′ ο Γαβριηλίδης από πλεονεκτικό σημείο δεν μπόρεσε να κάνει ασίστ την πάσα του Αναστασίου. Η Νίκη συνέχισε να πιέζει και λίγα λεπτά μετά δοκίμασε εκ νέου τα αντανακλαστικά του Μαργκόνο με τον Σιαφά να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα στο 8′ και το 10′.

Ελάχιστα μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου, η Νίκη άγγιξε το 1-0 με την σπουδαιότερη της ευκαιρία στα πρώτα 45′. Ο Μιράντα κινήθηκε από τα αριστερά, έκοψε την μπάλα στην περιοχή για τον Σιαφά, το πλασέ του οποίου πέρασε μόλις άουτ. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και στο 22′, ο Ταβάρες βγήκε απέναντι από τον Μπάγιτς, μς τον Σέρβο γκολκίπερ να τον σταματά.

Έως και το τέλος του ημιχρόνου η Νίκη συνέχισε να δημιουργεί κινδύνους μπροστά από την εστία των πρασίνων, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 42′ οι κυανόλευκοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Σιδερά, με την Τσιοφλίκη να μην υποδεικνύει παράβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ. Η Νίκη συνέχισε να έχει τον έλεγχο και συνέχισε να πιέζει το «τριφύλλι». Στο 56′ οι κυανόλευκοι απείλησαν εκ νέου τους φιλοξενούμενους, με τον Κρητικό να επιχειρεί το σουτ μετά από κόρνερ του Κάσσου, με την μπάλα να περνάει άουτ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ήρθε και η τεράστια διπλή ευκαιρία της Νίκης με τον Παναθηναϊκό να στέκεται και πάλι τυχερός! Ο Γαβριηλίδης σούταρε δυνατά με τον Προδρομίτη να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ με το κεφάλι πριν αυτή περάσει τη γραμμή, ενώ μετά την εκτέλεση ο Κάσσος δοκίμασε το σουτ, με τον Μαργκόνο να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης και κόντρα στη ροή του αγώνα οι «πράσινοι» έφθασαν μία ανάσα από το 0-1. Ο Σερπέζης βγήκε απέναντι από τον Μπάγιτς και πλάσαρε με τον υψηλόσωμο πορτιέρο να του λέει “όχι”. Έως και το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με το 0-0 να παραμένει.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Γρομητσάρης, Αναστασίου, Ανδρέου, Κάσσος, Τσουκαλάς (66′ Ολαϊθόλα), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Σιαφά (72′ Ροχάνο), Μιράντα, Κρητικός.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Σερπέζης, Σιδεράς, Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος (46′ Τουρκοχωρίτης), Κρυπαράκος (70′ Τερεζίου), Προδριμίτης, Ταβάρες (87′ Αντωνίου), Μπιλάλ (66′ Αγκοστίνιο), Καραμπάς (70′ Αθανασακόπουλος).