Άνετα ο Απόλλων Σμύρνης, ισοπαλία χωρίς νικητή στη «μάχη» της Πάτρας και νίκη στο… νήμα για τον Πλατανιά. Τεσσάρα τα Χανιά στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου.

Τη δυναμική της φανέρωσε με το «καλημέρα» η «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία επιβλήθηκε με 3-0 του Εργοτέλη στη Ριζούπολη για την πρώτη αγωνιστική της Super League 2, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου. Ο Μπεντινέλι άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό και ο Μπλάζιτς διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 48ο λεπτό, ενώ η νίκη «κλείδωσε» ουσιαστικά στο 56ο λεπτό με κεφαλιά του Μαρκόφσκι.

Την ίδια ώρα η «μάχη» ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον ΠΑΣ Γιάννινα έληγε δίχως νικητή, με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο «μονομάχων». Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είναι οι «αδικημένοι» της υπόθεσης. Ο Παπατόλιος άνοιξε το σκορ στο 26’ και ο Κρίζμαν απάντησε στο 38ο λεπτό. Οι Ηπειρώτες αγωνίστηκαν με 10 από το 56’ λόγω κόκκινης στον Πίτου Γκαρσία και θα μπορούσαν να είχαν φύγει με καλύτερο αποτέλεσμα από την Πάτρα, αφού ο Λέο σημάδεψε το δοκάρι στο 29’, όπως και ο Σκόνδρας στο 63’, όταν και έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα η ομάδα του.

Ο Πλατανιάς ήταν ο μεγάλος νικητής σε ένα από τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια της αγωνιστικής, όπου επιβλήθηκε με 3-2 του Λεβαδειακού με ανατροπή. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους Βοιωτούς που άνοιξαν το σκορ στα Χανιά με τον Σανάμπρια να «χτυπάει» στο 22ο λεπτό. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ανάπαυλα, αλλά οι γηπεδούχοι, βρήκαν απαντήσεις στο δεύτερο μέρος. Ο Νίλι ισοφάρισε στο 52’ με ωραία κίνηση και τρία λεπτά μετά ο Μπιανκόνι έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του στο 55’, αλλά η χαρά της ομάδας του δεν κράτησε πολύ. Ο Ανγκούα έκανε το 2-2 στο 58’ και το γκολ του Λουκίνα στο 77’ χάρισε τη νίκη στον Πλατανιά. Παρά το γεγονός ότι ο Μποσέτι άφησε με 10 τους γηπεδούχους από το 85’ και μετά.

Ένα τέταρτο (περίπου) υπόθεση ήταν το ματς των Χανίων με τον Απόλλωνα Πόντου. Οι Κρητικοί επικράτησαν 4-0 εκτός έδρας, πετυχαίνοντας τα γκολ του αγώνα από το 51’ μέχρι το 68ο λεπτό. Ο Πάνος έκανε την αρχή για να ακολουθήσει το τέρμα του Λεοζίνιο στο 58’ , του Κουσκουνά ένα λεπτό μετά, αλλά και σχεδόν δέκα λεπτά έπειτα.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕ Καραϊσκάκης, η οποία επικράτησε 3-2 της Δόξας στη Δράμα. Ο Ψιάνος άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό, ο Ιωαννίδης ισοφάρισε στο 60’, αλλά οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα τέσσερα λεπτά μετά με τον Κυβελίδη. Άλλο τόσο διάστημα χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να φέρουν την κατάσταση στα ίσα. Με τον Ιωαννίδη και πάλι. Ο τελευταίος λόγος άνηκε στην ομάδα της Άρτας και στον Χατζηστραβός, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ με γκολ στο 78ο λεπτό.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου (16:00)

Απόλλων Λάρισας – Κέρκυρα 2-1
(7’ Γκουστάβο, 48’ Ναζίμ – 85’ Νγκαν)

Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου (16:00)

Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 3-0
(39′ Μπεντινέλι, 49′ Μπλάζιτς, 56′ Μαρκόφσκι)

Παναχαϊκή-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1
26′ Παπατόλιος – 38′ Κριζμάν)

Πλατανιάς-Λεβαδειακός 3-2
(52′ Νίλι, 55′ Μπιανκόνι, 78′ Λουκίνας – 22′ Σανάμπρια, 58′ Ανγκούα)

Δόξα Δράμας – ΑΕ Καραϊσκάκης 2-3
(60′ Ιωαννίδης, 68′ Ιωαννίδης πεν. – 37′ Ψιάνος, 64′ Κυβελίδης, 78′ Χατζηστραβός)

Απόλλων Πόντου – ΠΑΕ Χανιά 0-4
(51′ Πάνος, 58′ Λεοζίνιο, 59′ Κουσκουνάς, 68′ Κουσκουνάς)