Μπορεί να σκόραρε για λογαριασμό της ομάδας του στις καθυστερήσεις ο Βασίλης Τριανταφυλλάκος αλλά οι πανηγυρισμοί ακούστηκαν μέχρι και τη Λάρισα, που έλαβε ως δώρο εξ’ ουρανού την ισοφάριση του Πανσερραϊκού απέναντι στην πρωτοπόρο Κέρκυρα.

Το τελικό 2-2, μοιάζει με “βούτυρο στο ψωμί” της ΑΕΛ, που μένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία, σε ένα κομβικό σημείο για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Μάλιστα οι “Φαίακες” είχαν καταφέρει να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ, μετά το γκολ του τρομερά φορμαρισμένου Εμίλιο Φουρτάδο στο 21ο λεπτό για το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι παίχτες του Βοσνιάδη αντεπιτέθηκαν στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας με προβολή του Μπαλντοβαλίεφ στο 57′ για το 1-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Ζορμπάς θα πιάσει εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει κάπου και να καρφώνεται στην εστία των γηπεδούχων για το 1-2.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Κέρκυρα θα είχε αποδράσει με το διπλό από τις Σέρρες, ο Βασίλης Τριανταφυλλάκος της χάλασε τα σχέδια στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, με σουτ από την τρύπα της βελόνας για το τελικό 2-2 σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Καρράς, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Σιάκκας, Ολίσε, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας (82’ Δωματάς), Γιάντσης (82’ Ρούτσης), Φουρτάδο.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Γκόμες, Χιντζίδης, Ιωάννου, Βενέτης, Ανδρεόπουλος, Ντουαλά (61’ Κόντος), Νίκιτς, Ζορμπάς (77’ Παμλίδης), Αρναρέλλης, Μπαλντοβαλίεφ (83’ Ντιόγκο Ζορντάο)