Μια μεστή και σπουδαία εμφάνιση έκανε η ομάδα της Ζακύνθου στην Κατερίνη όπου αντιμετώπισε τον Πιερικό για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 2ου ομίλου. Οι νησιώτες ήταν χάρμα οφθαλμών! Ήξεραν τι ζητούσαν στον αγωνιστικό χώρο, έκλεισαν πολύ καλά όλους τους χώρους και πραγματικά απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη και να επιστρέψουν στο νησί με το τρίποντο!

Μπορεί να μην κέρδισαν το ματς, κέρδισαν όμως τις εντυπώσεις! Μια ομάδα που πήγε κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια της περασμένης Τετάρτη με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου, έδειξε σπουδαία αντανακλαστικά με παίκτες που έβγαλαν όλο το ματς για 3ο σερί 90λεπτο!  Τέτοιες εμφανίσεις αν συνεχίζει να κάνει η Ζάκυνθος, τότε μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα σε αυτό τον όμιλο! Σπουδαίο κοουτσάριμα από τον τεχνικό της ομάδας Στάθη Καραμαλίκη! Όπως θα έλεγε και ο Ανδρέας Κάλβος: “Ωραία και μόνη Ζάκυνθος με κυριεύει”!

Πραγματικά, στο πρώτο μέρος η Ζάκυνθος εξέπληξε τους πάντες θετικά καθώς έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, δυσκόλεψε τους γηπεδούχους να κάνουν παιχνίδι και είχε τις ευκαιρίες για να μπει μπροστά στο σκορ. Ο τεχνικός της Ζακύνθου Στάθης Καραμαλίκης κατέβασε στον αγωνιστικό χώρο την ίδια 11άδα που είχε παρατάξει στο ματς του κυπέλλου με τη Νίκη Βόλου.

Η Ζάκυνθος από την αρχή έδειξε τις προθέσεις της ότι δε θα είναι εύκολος αντίπαλος. Χρειάστηκαν 17΄ λεπτά για να μπει ο Πιερικός στην περιοχή και να απειλήσει και αυτό συνέβη με στημένη μπάλα με φάουλ με τον Μπαλογιάννη να εκτελεί και την μπάλα να περνάει σύρριζα από το δεξί δοκάρι του Οικονομάκη. Όσο περνούσε η ώρα η Ζάκυνθος ανέβαζε συνεχώς την απόδοση της. Στο 24΄ οι νησιώτες είχαν μια καλή στιγμή όταν σε φάουλ του Λιβέρη ο Τσίγκρηλας έκανε  την προβολή με το πόδι η μπάλα όμως θα φύγει πάνω από την εστία του Μπίντση!

Στο 30΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη και σημαντική στιγμή στο παιχνίδι, με τον Μεντή από αριστερά να διεμβολίζει την άμυνα του Πιερικού, ο Γουσέτης σούταρε αρχικά, εν συνεχεία ο Λιβέρης, με τον Τσιμέλι άθελά του να μπαίνει εμπόδιο και η μπάλα να βρίσκει πάνω του, με τις προϋποθέσεις για γκολ να ήταν εξαιρετικές! Δύο λεπτά αργότερα και πάλι η Ζάκυνθος βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ με τον Τσιμέλι να προελαύνει από δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα και ο Σούρμπης με μια “βολίδα” θα στείλει την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Μπίντση! Από εκεί και πέρα στο τελευταίο τέταρτο του Α΄ μέρους, οι δύο ομάδες, προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις στις αντίπαλες περιοχές αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι πήγαν με αυτό το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και με το “καλημέρα” (46΄) οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να μπουν μπροστά στο σκορ! Αρχικά, ο Κατσαβάκης κόπηκε σε κόρνερ την τελευταία στιγμή και στη συνέχεια εκτέλεσε κόρνερ με τον Κυπαρίσση να αστοχεί εξ’ επαφής!

Το ματς άρχιζε να αποκτά ρυθμό, αρχικά με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυναμικά στο Β΄ μέρος. Ο τεχνικός του Πιερικού έριξε στη ¨μάχη” τους Κατσαβάκη και Ματζαλάκου αντί του Οικονομικού και Μπάλλα. Από την άλλη πλευρά ο Στάθης Καραμαλίκης έβαλε στο ματς τους Κάρδαρη και Κακολύρη, αντί των Γουσέτη και Νικολακόπουλου. Η Ζάκυνθος με πίεση ψηλά δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες του Πιερικού να κάνουν παιχνίδι. Αυτό έδινε την δυνατότητα στην άμυνα της Ζακύνθου να παίρνει ανάσες.

Από το 50΄ και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με τους νησιώτες όμως να στέκονται πολύ καλά ανασταλτικά, κάτι που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν την κούραση των παικτών της Ζακύνθου από την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν πριν μερικές ημέρες με τη Νίκη Βόλου για το Κύπελλο Ελλάδας. Οι παίκτες του Πιερικού, προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα της Ζακύνθου αλλά σε μεγάλο βαθμό δεν μπορούσαν αυτό να το πετύχουν.

Η Ζάκυνθος επέλεξε να πάει το ματς στην κόντρα επίθεση, όπως συνέβη στο 67΄ όταν ο Κακολύρης βρήκε άτσαλα την μπάλα που πέρασε ψηλά άουτ!  Στο 68′ Επικίνδυνη πάσα του Μπλέτσα του Πιερικού για τον Ματζαλλάκου, την τελευταία στιγμή μπλόκαρε ο Οικονομάκης! Και στο 69′ οι νησιώτες είχαν την μεγαλύτερη (διπλή) ευκαιρία στο ματς όταν το δοκάρι σταμάτησε την μπάλα μετά από ωραία προσπάθεια του Τσίγκρηλα! Στην συνέχεια της φάση ο Τσιμέλι σούταρε με τον Μπιντσή να σώζει σωτήρια την ομάδα του με σπουδαία απόκρουση! Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση για τους γηπεδούχους με τον Κυπαρίσση να σεντράρει από δεξιά και τον Κατσαβάκη να σουτάρει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Οικονομάκη.

Η εξέλιξη του ματς είχε γίνει πλέον “Ροντέο” με τις δύο ομάδες να φτάνουν πολύ κοντά στο γκολ και στη λύτρωση! Η Ζάκυνθος συνέχισε να ψάχνει το γκολ και είχε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν  ο Τσιμέλι έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στα σώματα, ο Μεντής επιχείρησε νέο σουτ η μπάλα όμως πέρασε άουτ! Δύο λεπτά αργότερα και πάλι η Ζάκυνθος βρέθηκε στο προσκήνιο με τον Κακολύρη να κάνει την παράλληλη πάσα αλλά δε βρήκε τον επερχόμενο Τσιμέλι που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση!

Οι νησιώτες βάσει της απόδοσής τους δεν ήταν ικανοποιημένοι με την ισοπαλία! Ήθελαν το γκολ και το τρίποντο. Συνέχισαν να το ψάχνουν! Στο 78΄ και πάλι ο Κακολύρης θα σουτάρει αλλά ο Μπίντσης θα μπλοκάρει σταθερά! Ο χορός των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε για την ομάδα της Ζακύνθου στο 80΄, με τον Τσιμέλι να προσπαθεί να “κρεμάσει” τον Μπίντση αλλά η μπάλα έφυγε βασανιστικά άουτ (λίγο πάνω από το οριζόντιο). Απίστευτο ματς για τη Ζάκυνθο που ήθελε πάση θυσία τους τρεις βαθμούς της νίκης!

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή του Οικονομάκη αλλά δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν. Έτσι λοιπόν το τελικό σφύριγμα του Λουκά Ρηγόπουλου βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς όχι όμως και τις εντυπώσεις καθώς οι νησιώτες ήταν αυτοί που έφυγαν από το γήπεδο στεναχωρημένοι καθώς θα μπορούσαν να κερδίσουν βάσει της εικόνας που έδειξαν στο γήπεδο στο ΔΑΚ Κατερίνης.

Εξαιρετική λοιπόν η Ζάκυνθος, βάσει ευκαιριών που έχασε δικαιούταν ακόμη και τη νίκη. Τεράστια χαμένη ευκαιρία με το δοκάρι του Τσίγκρηλα. Φανταστικό κοουτσάρισμα του Στάθη Καραμαλίκη και πολύ καλή η εικόνα όλων των ποδοσφαιριστών παρά την έντονη κόπωση των τελευταίων ημερών.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λουκάς Ρηγόπουλος από την Ημαθία.

Πιερικός (Δημήτρης Κάλφας): Μπίντσης, Χατζηκωνσταντίνου, Καλαϊτζής, Γιαλαμίδης, Μαραγκός, Μπλέτσας, Οικονονομίκος (46΄ Κατσαβάκης), Μπάλλας (46΄ Μπατζαλλάκου), Κυπαρίσσης, Κατσιαμήτας (74΄ Κόγκελντανς) , Μπαλογιάννης (81΄ Ανανιάδης)

Πάγκος Πιερικού: Κατσαβάκης, Ανανιάδης, Μυρωτής, Κόγκελντανς, Μπαλάφας, Μακρίδης, Ματζαλλάκου, Στόϊος, Καρατάσιος

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Στάθης Καραμαλίκης): Οικονομάκης, Νικολακόπουλος (46΄ Κακολύρης) , Μεντής, Λιβέρης, Μούστα, Τσίγκρηλας, Γουσέτης (46΄ Κάρδαρης), Νικολίτσας, Τσιμέλι, Σούρμπης (91΄ Αγκαράϊ), Λάμπογλου (65΄ Σάϊμπερτ).

Πάγκος ΑΠΣ Ζάκυνθος: Κάρδαρης, Μπιάζης, Ντούκας, Καψάσκης, Σάϊμπερτ, Τελέν, Κακολύρης, Φυτόπουλος