Σταματημό δεν έχει φέτος το “τρένο” του Αστέρα Μαχαιράδου στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Το απόγευμα της Δευτέρας ο Αστέρας κατάφερε και κέρδισε δίκαια τον ΑΠΣ Ζάκυνθος 3-0 στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και με αυτόν τον τρόπο “πάτησε” ξανά την κορυφή της βαθμολογίας, χωρίς όμως συγκάτοικο μόνος με 17 βαθμούς, (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ) “στολίζοντας” με αυτό τον τρόπο το φανταστικό Χριστουγεννιάτικο δέντρο του τοπικού ποδοσφαίρου με το λαμπρό αστέρι να φέγγει ξανά μετά από αρκετά χρόνια απουσίας από τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα (!!!).

Οι γηπεδούχοι, ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς. Είχαν τον έλεγχο του αγώνα κυκλοφόρησαν μπάλα και έφτασαν σε μια δίκαιη επικράτηση επί του ΑΠΣ Ζάκυνθος με 3-0 επισφραγίζοντας με αυτόν τον τρόπο την σπουδαία πορεία τους. Αν και στο Μαχαιράδο λένε όλοι ότι η ομάδα έχει σωθεί για φέτος, οι αριθμοί μαρτυρούν ότι ο Αστέρας είναι ο άτυπος πρωταθλητής χειμώνα!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συγκρατήσουν όσο μπορούσαν τους γρήγορους επιθετικούς του Αστέρα αλλά ήταν ηλίου φαεινότερο ότι δεν θα μπορούσαν να το κάνουν σε όλο το ματς. Ο σπουδαίος και ηγέτης αυτής της ομάδας Αλέξανδρος Τσουκαλάς ήταν αυτός που στο 32′ άνοιξε το σκορ για το 1-0 όταν με μια φωτοβολίδα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μουζάκη.

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Μαρίνος κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο Μουζάκης απέκρουσε την μπάλα και κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο παιχνίδι! Ο ΑΠΣ Ζάκυνθος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου βρέθηκε μια ανάσα από την ισοφάριση οταν μετά από ωραία σέντρα του Κοτσώνη ο Κολέτσης έπιασε την κεφαλιά από κοντά με τον Φουτζίγια να κάνει τη απόκρουση του αγώνα και να κρατάει η ομάδα του όρθια!

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε ξανά φουριόζος! Είχε δύο καλές στιγμές με Αγαλιώτη και Μαρίνο,  κατάφερε όμως να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Μαρίνος μετά από κάθετη πάσα του Νταλανάϊ βγήκε στην “πλάτη” της άμυνας της Ζακύνθου, πήγε να προλάβει τον Μουζάκη, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του τερματοφύλακα της Ζακύνθου και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κεφαλονίτης με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα του. Αξίζει να αναφέρουμε ότι από το ματς αποχώρησε υποβασταζόμενος ξανά ο Δημήτρης Κουρούμαλος ο οποίος  έπαθε υποτροπή σε διάστρεμμα.

Διαιτητής ‘ήταν ο Φώτης Κοριανίτης και βοηθοί ο Αντώνης Πυλαρινός και ο Θωμάς Τρομπούκης.

Αστέρας Μαχαιράδου: (Mαρούδας) Φουτζίγια, Βισβάρδης (83΄ Τσιλίκης), Μεμάϊ (70΄ Αντωνόπουλος), Κεφαλωνίτης, Μπιάζης, Τσουκαλάς, Λύγκας (83΄ Παπαδάτος), Τσουκαλάς, Κακολύρης, Μαρίνος (70΄ Ντερβισάϊ), Αγαλιώτης, Ψάρρης (55΄ Νταλανάϊ).

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Kόκλας) Μουζάκης, Κουρούμαλος (λτρ 87΄ Πέττας), Κοντονής, Κολέτσης, Πατίρης, Νικολός, Κεφαλληνός (46΄ Προσμίτης), Κοτσώνης (46΄ Καψάσκης), Μαρουδάς, Λούτας, Παντελέων