Με δύο ισοπαλίες χωρίς γκολ μάλιστα ξεκίνησε η Super League 2 με την Athens Kallithea να μην μπορεί να νικήσει τον Κολοβούρη που κράτησε το μηδέν για την Παναχαϊκή ενώ απέκρουσε και πέναλτι. Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε και το Μακεδονικός – Ηρακλής.

Μετά την ισοπαλία του Ολυμπιακού Β’ με την Ηλιούπολη και τα άλλα δύο παιχνίδια στην πρεμιέρα της Super League 2 ανάμεσα σε Athens Kallithea – Παναχαϊκή και Μακεδονικό – Ηρακλή ολοκληρώθηκαν ισόπαλες και χωρίς τέρματα.

Στο “Ελ Πάσο” ο Κολοβούρης κράτησε το μηδέν στην εστία της Παναχαϊκής σε τουλάχιστον δύο αξιόλογες περιπτώσεις για τους γηπεδούχους σε κεφαλιά του Λουκίνα και σε σουτ του Μανθάτη.

Με την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου η Athens Kallithea έχασε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα καθώς ο γκολκίπερ της Παναχαϊκής απέκρουσε και την εκτέλεση πέναλτι του Ματίγια.

Στο δεύτερο μέρος ο Κολοβούρης σταμάτησε και τον Ντεμέτριους στην καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο 45λεπτο.

Athens Kallithea: Κότσαρης, Μανθάτης, Ρομαό, Μεχίας, Καινούργιος, Σίλβα (81′ Ιωαννίδης), Ματίγια, Μουτίνιο, Κυνηγόπουλος (69′ Βασιλόγιαννης), Ντεμέτριους, Λουκίνας.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Τόσκα, Λιοφάγος, Γκανσιέρ, Μπάρετ, Νάστος, Κυρσανίδης, Τραορέ (59′ Ζέκοφ), Αποστολόπουλος (77′ Παραστατίδης), Χριστόπουλος (77′ Πατρινός), Ταβάρες (68′ Μασούρας).

Ο Ολυμπιακός Β’ υποδέχθηκε την Ηλιούπολη στον Ρέντη για την πρεμιέρα του Β’ ομίλου της Super League 2. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 0-0, με τους γηπεδούχους να έχουν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Στο 26′ ο Ανδρούτσος γέμισε στην περιοχή, με τον Αλγκασίμ Μπα να πιάνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Περιστερίδη.

Οι ερυθρόλευκοι και στο δεύτερο μέρος είχαν καλές στιγμές για να προηγηθούν, όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων υπήρξε αποβολή ποδοσφαιριστή των ερυθρόλευκων και συγκεκριμένα του Σγουρού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ολυμπιακός Β (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Τσέλιος, Αποστολόπουλος (72′ Ι. Ιμπαγάσα), Κουτσίδης, Μαρίνος (72′ Καράκουτης), Κωστή, Πινακάς.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Ράμος, Μπάρμπαρο, Μπαρμπόσα, Ντέτλερ, Γκοτσούλιας, Μπαστακός (66′ Μάντιτς), Τσαφταρίδης, Φουρλάνος, Παντελίδης (66′ Φρίμπονγκ), Βασιλούδης.

Μακεδονικός και Ηρακλής αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στην Ευκαρπία, για την 1η αγωνιστική της Super League 2.

O Zαφειράκης έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά, όμως έστειλε άουτ την μπάλα στο 15’. Στο 30’ εκ νέου προσπάθεια και σουτ του Ζαφειράκη, είχε την ίδια κατάληξη. Ο Σιμόνι στο 51’ μπήκε στην περιοχή, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε πάνω στον Βελλίδη. Οκτώ λεπτά μετά, ο Γκάιτς έκανε την επικίνδυνη σέντρα σουτ, με τους Κούστα και Χρουσιέλ να μην μπορούν από κοντά να κάνουν την προβολή, χάνοντας σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Τσουκάνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σαραγιώτης με κεφαλιά απείλησε την εστία του Βελλίδη στο 65’.  O Περντρέου με εκπληκτική επέμβαση απέκρουσε το σουτ του Γκάιτς στο 82’.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μαλεζάς): Περντρέου, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης (85’ λ.τρ. Λούκας), Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Μελετίδης (80’ Ραμίρεζ), Τσουκάνης, Ζαφειράκης (58’ Τσιλιγγίρης), Σιμόνι (58’ Μπιανκόνι).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Τσιώλης): Βελλίδης, Βιτλής, Χειρίτραντας, Χρουσιέλ, Σιούτας (46’ Καπίγια), Γκμπενιόν, Δοϊράνλης, Σίλβα (79’ Τσουμάνης), Λύγκας (46’ Στοΐσεβιτς), Κουντουριώτης (57’ Γκάιτς), Κούστα.

ΠΗΓΗ: sport24.gr