Ο Καμπανιακός νίκησε την Κοζάνη με πέναλτι στο φινάλε και την έριξε στη Γ’ Εθνική και κράτησε εκείνος το προβάδισμα για την παραμονή. Η Αναγέννηση νίκησε τον Αιολικό 2-1 και διατήρησε τις ελπίδες για την τελευταία αγωνιστική.

Ο Καμπανιακός πήρε τεράστιο τρίποντο για την παραμονή στην κατηγορία με γκολ στις καθυστερήσεις κόντρα στην Κοζάνη. Ο Νίκος Καθάριος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 90+2′ έδωσε τη χαριστική βολή στην ομάδα της Δυτικής Μακεδονίας, η οποία τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Γ’ Ενική.

Ο Καμπανιακός από την άλλη παίζει με τον Ηρακλή εκτός έδρας και με νίκη γίνεται η τρίτη ομάδα από τον Α’ όμιλο που σώζεται στην κατηγορία.

Η Αναγέννηση κέρδισε και έμεινε ζωντανή

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν η μεγάλη κερδισμένη από την ένατη αγωνιστική των playouts του Α’ ομίλου της Super League 2, καθώς επικράτησε 2-1 του Αιολικού και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 17′ με τον Κονίλιο, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά ο Αιολικός πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μπαλογιάννη στο 21ο λεπτό. Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους η Αναγέννηση ισοφάρισε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπούζα.

Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλοί κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο “Κλάους” Αθανασιάδης στο 66ο λεπτό. Η Αναγέννηση Καρδίτσας παίζει την τελευταία αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ Β’ που έχει σωθεί.

Τα Χανιά έκαναν πάρτι με τον Μάναλη να πετυχαίνει τέσσερα γκολ

Τα Χανιά κέρδισαν εύκολα την Ηλιούπολη στο τελευταίο τους ματς στη σεζόν, καθώς επικράτησαν με 6-2 στην Κρήτη με προσωπικό ρεσιτάλ του Γιώργου Μάναλη.

Ο φορ της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη πέτυχε τα τρία από τα έξι γκολ της ομάδας του, με τους Λεμονή, Μιούλερ και Σερβιλάκη να πετυχαίνουν από ένα. Για την Ηλιούπολη ο σκόρερ των δύο τερμάτων ήταν ο Παντελίδης.

Ισοπαλίες σε Λάρισα και Καλαμάτα

Η ΑΕΛ φιλοξένησε τον Μακεδονικό για τον Α’ όμιλο των playoffs σε ένα παιχνίδι που δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, μιας και τα πάντα για την άνοδο έχουν κριθεί εδώ και αρκετό καιρό.

Οι βυσσινί στο τελευταίο τους παιχνίδι στη σεζόν πήραν την ισοπαλία με το σκορ του αγώνα να διαμορφώνεται σε ένα δεκάλεπτο. Ο Πεντρόσο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 26′ και ο Γρηγοριάδης ισοφάρισε δέκα λεπτά μετά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ισοπαλία είχαμε και στην Καλαμάτα ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Ιωνικό με τις δύο ομάδες να μην πετυχαίνουν γκολ (0-0). Η Μαυρή Θύελλα είναι οριστικά στην πέμπτη θέση, ενώ οι Νικαιώτες θα έχουν μια άτυπη μονομαχία με την Ηλιούπολη στην τελευταία αγωνιστική.