Από σήμερα, τέλος τα αήττητα για τον πρώτο όμιλο του Νότου! Κι αυτό, γιατί η Ένωση Ιλίου υποχρεώθηκε στην πρώτη της απώλεια μετά από πέντε αγωνιστικές. Η ομάδα που έβαλε “στοπ” στους παίκτες του Τάκη Πανούλια, αποδεικνύοντας ταυτόχρονα ποιες είναι πραγματικά οι δυνατότητές της ήταν η ΑΓΕΖ, καθώς επικράτησε με 79-73. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (22-23 για το Ίλιον), το σύνολο του Μπεκέ πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν τον έχασε ξανά, αν και η απόσταση πουν είχε από τους φιλοξενούμενους, δεν ήταν απαγορευτική για τους τελευταίους, στη σκέψη κάποιας ανατροπής (40-31 στο 20′, 61-52 στο 30′). Η καλή επιθετική τους ημέρα, όμως, τους έδωσε το τρίτο θετικό αποτέλεσμα της σεζόν, καθώς και αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Επιστροφή στις νίκες για τον Έσπερο Πατρών, έστω κι αν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου. Οι Αχαιοί φεύγουν με ένα σημαντικό “διπλό” από τα Βόρεια Προάστια, χάρη στο τελικό 76-79, ξεπερνώντας, απ’ ότι φαίνεται, το “σοκ” της περασμένης εβδομάδας από την Νήαρ Ηστ. Οι γηπεδούχοι, πάλι, δεν κατάφεραν να πάρουν μία εντός έδρας νίκη που θα “θεράπευε τις πληγές” του αγώνα της περασμένης εβδομάδας με τον Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου, προβληματιζόμενοι με την τρίτη ήττα τους σε πέντε αγωνιστικές.

Μετά την εμφατική νίκη επί του Ακάδημου την προηγούμενη αγωνιστική, έχει πάρει… φόρα! Η Νίκη Αμαρουσίου συνάντησε μεν δυσκολίες για 30 λεπτά στο Κρανίδι, κάμπτοντας εύκολα ωστόσο, στο φινάλε, την αντίσταση της τοπικής ομάδας και κερδίζοντάς την με 50-64. Οι παίκτες του Γκόφα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μόλις στο ημίχρονο (29-31), ενώ μετά, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 8 πόντους διαφορά (31-39 στο 25′), οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα και πέρασαν μπροστά στο 30′ με 46-43. Στο τέλος, όμως, με άμυνα που “τσάκιζε κόκκαλα”, οι φιλοξενούμενοι… επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόλις 4 πόντους, πετυχαίνοντας παράλληλα 21 και πανηγυρίζοντας για τρίτη φορά φέτος.

Δε σταματούν… πουθενά πλέον οι “πιτσιρικάδες” του Καρνέση, κι ας μην έχουν τον κόσμο στο πλευρό τους! Η Νήαρ Ηστ πέτυχε άλλη μία σπουδαία νίκη απέναντι στο Χαλάνδρι με 74-68, αποδεικνύοντας ξανά ότι η Καισαριάνη δεν “πέφτει” ποτέ εύκολα, ακόμη κι όταν είναι άδεια. Το σκορ ολοκληρώθηκε με τρομερό καλάθι πίσω από τη σέντρα του 16χρονου Μπέζου, στην εκπνοή της αναμέτρησης. Έτσι, οι γηπεδούχοι πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, και πλέον η αυτοπεποίθησή τους έχει ανέβει στα… ουράνια!

Στον αγώνα μεταξύ Κεραυνού Αιγίου και Πεντέλης, οι επιθέσεις μάλλον… αφέθηκαν στην άκρη. Ακόμη κι έτσι, όμως, οι γηπεδούχοι πήραν το εντός έδρας αποτέλεσμα που ζητούσαν οπωσδήποτε, προκειμένου να μη βρεθούν πιο χαμηλά στη βαθμολογία, χάρη στο τελικό 46-44. Ο αγώνας, βέβαια, είχε σασπένς ως το φινάλε, με καμία από τις ομάδες να μην μπορεί να πάρει κάποια σημαντική διαφορά, και την ομάδα του Αιγίου να είναι που “χαμογέλασε” στις λεπτομέρειες. Ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων φεύγει με την τρίτη του φετινή ήττα.

Επιτέλος… σεφτές για το Πέραμα! Μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα σε ισάριθμους αγώνες, η εν λόγω ομάδα υπέταξε στην έδρα της τον Μανδραϊκό με 81-70. Οι νικητές, μετά το πρώτο δεκάλεπτο (15-18 στο 8′), πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης (41-36 στο ημίχρονο), μην κοιτώντας ποτέ πίσω και παίρνοντας, μετά από 5 αγωνιστικές, την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και… ξεκολλώντας από την ουρά της βαθμολογίας.

Τα επιθετικά προβλήματα του Ακάδημου δεν φαίνεται να έχουν βελτιωθεί ιδιαίτερα, μετά τη “σφαλιάρα” της περασμένης εβδομάδας από την Νίκη Αμαρουσίου. Έτσι, οι 70 πόντοι ήταν ξανά αρκετοί για τον Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου, ο οποίος πήρε το αποτέλεσμα κυρίως χάρη στην καλή του τρίτη περίοδο, κατά την οποία με ένα επιμέρους 16-26 πήρε τον έλεγχο με 49-55. Από εκεί και πέρα, δε δυσκολεύτηκε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, χάρη στο τελικό 59-70.