Έπεσε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Τεράστια νίκη ο Αστέρας 1-0 επί του ΑΟ Τσιλιβή!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής ο Αστέρας Μαχαιράδου όπου επιβλήθηκε του ΑΟ Τσιλιβή με 1-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Η ομάδα του Αστέρα κατάφερε να κτυπήσει σε ένα κομβικό σημείο και με γκολ του Διονύση Μαρίνου στο 79΄ πήρε το ματς και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον ΑΟ Τσιλιβή. Οι γηπεδούχοι μετά από αυτό το τρίποντο βρέθηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς εξασφαλίζοντας την συμμετοχή τους στα μπαράζ του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Πλάνου έμεινε στους 16 βαθμούς και στην 4η θέση.

Πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις…

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε το απόγευμα του Κυριακής στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, εκεί όπου ο ΑΠΣ Ζάκυνθος υποδέχτηκε τον ΑΟ Λεβάντε. Δύο ομάδες όπου πραγματικά το πάλεψαν έως στο τελευταίο λεπτό. Ο ΑΟ Λεβάντε κατάφερε να ανοίξει το σκορ λίγο πριν τελειώσει το Α΄ μέρος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Μαρούδα ο οποίος έκανε το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Σουμελάς Κοτσώνης με μια ωραία εκτέλεση φαουλ έφερε το ματς στα ίσια στο 82΄. όμως οι φιλοξενούμενοι είπαν την τελευταία τους λέξη με τον Ρεντόν Ελέζι ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου και διαμόρφωσε το τελικό 1-2 για την ομάδα του ΑΟ Λεβάντε που οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος (μαζί με την Θύελλα) με 23 βαθμούς. Η ομάδα της Ζακύνθου έμεινε στους 13 βαθμούς και στην 6η θέση της βαθμολογίας.