Μέσα σε μια έδρα που δύσκολα θα πάρουν βαθμούς οι άλλες ομάδες, η Ζάκυνθος πήρε αυτό που ήθελε που δεν ήταν άλλο από τη νίκη και φυσικά από το χρυσό τρίποντο στη Λευκίμμη, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής στον 2ο όμιλο! Οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη στάθηκαν στο ύψος στον περιστάσεων και με τα γκολ του Τάσου Κακολύρη και Γουίλσον Τσιμέλι, έφυγαν νικητές από το γήπεδο στην Κέρκυρα!

Για την ομάδα της Ζακύνθου αυτό το τρίποντο ήρθε να επιβεβαιώσει ότι η ομάδα βρίσκει γερά πλέον τα πατήματα της και αρχίζει να εδραιώνεται στην πρώτη πεντάδα των ομάδων σον 2ο όμιλο. Το ματς διεξήχθη κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες με πολύ ζέστη που έγινε αφόρητη λόγω του συνθετικού χλοοτάπητα του γηπέδου!

Οι ευκαιρίες στο Α΄ μέρος μετρημένες με την ομάδα της Λευκίμμης να έχει δύο καλές στιγμές. Ενα ακυρωθέν γκολ του Μουζακίτη στο 16΄΄ με τον ποδοσφαριστή της Λευκίμμης να σημειώνεται σε θέση οφσάιντ! Και στο  20′ όταν ο Κωστακιώτης έβγαλε σέντρα ο Μουζακίτης από κοντά έχασε μοναδική ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

Η Ζάκυνθος στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη της στην περιοχή της Λευκίμμης κατάφερε να προηγηθεί με τον Τάσο Κακολύρη ο οποίος με κοντινό σουτ νίκησε τον Παγκράτη όλα αυτά βέβαια μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Τσιμέλι! Αυτό το γκολ λίγο πριν το φινάλε του Α΄ μέρους ήταν το σημείο καμπής τους αγώνα.

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος έλεγξε το ματς και το πήγε στα μέτρα της αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια. Στο 57΄ οι Κερκυραίοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Γαστεράτο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς τα δίχτυα αλλά ο Αγκαράϊ έσωσε τη Ζάκυνθο. Από το 70΄ και μετά οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση στην περιοχή της Ζακύνθου.

Στο 71΄ ο Γαστεράτος σούταρε αλλά ο Οικονομάκης με ωραία απόκρουση κράτησε το μηδέν! Τρία λεπτά αργότερα η Ζάκυνθος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γουσέτη από τον Νίκιτις. Ο Τσιμέλι από την “άσπρη” βούλα ήταν εύστοχος και έκανε το 0-2 για την ομάδα της Ζακύνθου.

Η ομάδα της Λευκίμμης τα έπαιξε όλα για όλα! Προσπάθησε  να μπει ξανά στο ματς. Στο 78΄ σε σουτ του Γαστεράτου ο Οικονομάκης είπε και πάλι όχι! Στο 85′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Κουλάλη και έβαλαν “φωτιά” στο ματς! Στα τελευταία λεπτά, πίεσαν για την ισοφάριση αλλά οι παίκτες της Ζακύνθου με αυταπάρνηση κατάφεραν και κράτησαν ανέπαφη την εστία τους πανηγυρίζοντας μια τεράστια νίκη με 2-1!

AE ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ:Παγκάτης, Mocovila, Μπλάτζιος (65′ Τσιρλίδης), Κουλάλης, Νίτας (46′ Γαστεράτος), Τσοπανάς (46′ Μπάλος), Μουζακίτης (78′ Μαστοράκης), Βασσάκης, Κωστακιώτης, Νίκιτς, Γρηγοριάδης

ΑΠΣ ZAKΥΝΘΟΣ (Καραμαλίκης Στ.): Oικονομάκης, Ντούκας (46′ Νικολίτσας), Μεντής, Σούρμπης, Γουσέτης (80′ λ.τρ. Στύλλα), Τσιμέλι, Κάρδαρης (70′ Λάμπογλου), Αγκαράϊ, Σάϊμπερτ (11′ λ.τρ. Κακολύρης), Μούστα, Νικολακόπουλος.