Ο Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης πέθανε την Πέμπτη (14/1) το πρωί, σε ηλικία 58 ετών, ύστερα από μάχη με την COVID-19 που κράτησε, σχεδόν, δύο μήνες με την είδηση του να προκαλεί θλίψη στο χώρο της ιστιοπλοΐας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έγινε ο πρώτος αθλητής υψηλού επιπέδου που έφυγε από τη ζωή εξαιτίας του θανατηφόρου ιού. Ο 58χρονος δεν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα υγείας και μέχρι και τον Οκτώβριο έπαιρνε μέρος σε αγώνες ανοικτής θαλάσσης.

Ο Λεωνίδας Πελεκανάκης γεννήθηκε στις 22/11/1962 και από μικρός βρέθηκε στο άθλημα της ιστιοπλοΐας. Ξεκίνησε κάνοντας όπτιμιστ στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Πειραιά και συνέχισε σε άλλες ολυμπιακές κατηγορίες όπως Finn, Star, Soling ενώ υπήρξε και από τους κορυφαίους αθλητές στην ανοικτή θάλασσα με διεθνείς διακρίσεις.

Το παλμαρέ του Λεωνίδα Πελεκανάκη ήταν γεμάτο από διακρίσεις. Σε τρίγωνο και ανοικτή θάλασσα. Το 1984, πήρε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες μαζί με τον Ηλία Χατζηπαυλή και κατέκτησαν την 6η θέση στην κατηγορία των Star στη διοργάνωση του Λος Άντζελες.

Πηγή: Sport24