Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε να κλείσει την χρονιά με μια νίκη στο γήπεδο της!  Η Θύελλα Αμπελοκήπων γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον Πανγυθεατικό στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου για την Γ΄ Εθνική του 5ου ομίλου.

Η ζακυνθινή ομάδα έμεινε όρθια για ένα ημίχρονο εκεί όπου προηγήθηκε με γκολ του Σωκράτη Διαμαντή (1-0) ‘έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Γυθείου που είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει γκολ στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν δεχθεί και 2ο τέρμα στο 55΄ όταν ο εξαιρετικός παίκτης της Θύελλας Νίκος Κακολύρης θέλησε να πετύχει το γκολ των μπαράζ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πήγε να κρεμάσει τον Καβαλιώτη με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ!

Οι φιλοξενούμενοι από εκείνο το σημείο και μετά πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Αρχικά ισοφάρισαν σε 1-1 στο 57’ όταν  ο Γιαννόπουλος από πλάγια αριστερά σούταρε με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και μετά να καταλήγει στα δίχτυα του Διαμαντή που προσπάθησε να αποκρούσει.

Τρία λεπτά μετά έγινε και το 2-1 για την ομάδα από το Γύθειο καθώς από ωραία μπαλιά ο Μανωλάκος πλάσαρε ψύχραιμα τον Διαμαντή δίνοντας σπουδαίο προβάδισμα στη δική του ομάδα. Στο 75’ ήρθε και το τρίτο γκολ για τον Πανγυθεατικό με τον Παπασπυριδάκο αρχικά να μην τα καταφέρνει κόντρα στον Διαμαντή αλλά στην επαναφορά σκόραρε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Θύελλα προσπάθησε στον χρόνο που απέμενε με τον τον Ματαράγκα κυρίως που είχε τις ευκαιρίες του να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ στο 85’ ο Σαμπατάκος έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ με το 3-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα υπέρ της ομάδας από τη Λακωνία.

Έτσι λοιπόν η ομάδα του Γυθείου πήρε το ένα από τα τρία εισιτήρια της ανόδου και βρίσκεται πλέον στη Γ΄ Εθνική μαζί με τον Παναρκαδικό και τον Μιλτιάδη. Η ζακυνθινή ομάδα έκανε ότι μπορούσε σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα παίρνοντας 4 βαθμούς. Η Θύελλα επιστρέφει τη νέα χρονιά στο τοπικό της Α΄ ΕΠΣ Ζάκυνθου.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ : Διαμαντής Σ., Κυριάζος, Βελλίδης, Αγγελίδης, Τζιαφέρης, Ντάσης (60’ Τζιαφέρης Αθ.), Κουτύ, Κακολύρης Ν., Διαμαντής Σ. (78’ Μαλαφούρης Δ.), Κάρδαρης Κ (60’ Τσουκαλάς Π.)., Ματαράγκας

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ: Καβαλιώτης, Πετρόπουλος Σπ., Κουρτέης, Κωστάκος (80’ Κακούρος), Αναστασάκος, Μπουρελάκος (76’ Ρουμάνης), Μανωλάκος (66’ Παπασπυριδάκος), Σαμπατάκος, Δασκαλάκης, Γουόρντεν (76’ Καλαμπόκης), Γιαννόπουλος