Σε ένα παιχνίδι που έπεσαν κυριολεκτικά «κορμιά» η ΑΕΖ κατάφερε να «λυγίσει» την αντίσταση του μαχητικού Παναρκαδικού επικρατώντας με σκορ 2-1, κάτι που της δίνει και την απευθείας άνοδο στην Α’ τοπική κατηγορία, για πρώτη φορά μετά την επιστροφή της στα ποδοσφαιρικά δρώμενα του νησιού μας.

Ένα υγιές, οργανωμένο σωματείο με όρεξη και «δίψα» απ’ τα μέλη της διοίκησης κατάφερε να πετύχει τελικά τον στόχο της ανόδου, με σωστές, μεθοδευμένες και κυρίως προσεγμένες κινήσεις απ’ την διοίκηση.

Έτσι από τη νέα περίοδο, η Α’ Κατηγορία αποκτά μια ολοκαίνουργια ομάδα, που αναμφίβολα έχει να δώσει πολλά με την παρουσία της σε αυτή, δυναμώνοντας τον πρώην Δήμο Αρκαδίων.

2

Οι φιλοξενούμενοι σε ότι αφορά το παιχνίδι μάλλον αδικούνται απ’ το τελικό αποτέλεσμα αφού ήταν καλύτεροι τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος, δείχνοντας ιδιαίτερο πάθος.

Στο 10ο λεπτό ο Ανδρέας Γιακουμέλος μετά από λάθος της άμυνας βρέθηκε στην περιοχή του Αγγερικού, θα κάνει το 1-0 με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Στο 45+2’ οι φιλοξενούμενοι θα ισοφαρίσουν το ματς, όταν ο Κλάδης θα εκμεταλλευτεί ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ Μαμφρέδα και με προβολή θα κάνει το 1-1.

Στην επανάληψη το ματς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τον Αγγερικό να είναι και πάλι καλύτερος από το 45’ έως το 70’. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που έφτασαν στο δεύτερο γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο 71’ η ΑΕΖ θα ξαναπάρει το προβάδισμα, μετά από κεφαλιά του Ζώη ο οποίος θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βρυώνη για το 2-1.

Οι μελανόλευκοι πάντως πίεσαν ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά, θέλοντας να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ο Αγγερικός θα χάσει σημαντική ευκαιρία με τον Πέτρο Κλάδη να πιάνει την κεφαλιά μέσα απ’ τη μικρή περιοχή με το Μαμφρέδα να διώχνει σωτήρια.

Η Ένωση θα απαντήσει με τον Τσολάκου, όταν ο τελευταίος θα εκμεταλλευτεί έξοδο του Βρυώνη σουτάροντας απ’ το κέντρο του γηπέδου, με τους αμυνόμενους να διώχνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Μετά το τελικό σφύριγμα οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΖ πανηγύρισαν με την ψυχή τους την σπουδαία άνοδο! Άπαντες έγιναν ένα «κουβάρι» στο χώρο του κέντρου, ανάβοντας καπνογόνα και ανοίγοντας σαμπάνιες.

* Παρών στο γήπεδο και ο γνωστός Πορτογάλοςποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού Πάολο Μασάντο. Σε λίγο πολλές φωτογραφίες απ’ το ματς.