Τα πιο ωραία πράγματα είναι αυτά που δεν τα περιμένεις, τραγουδά ο Πασχάλης Τερτζής! Πόσο δίκιο έχει τελικά! Αυτές οι στιγμές, οι έντονα φορτισμένες αρνητικές ή θετικές μόνο το ποδόσφαιρο μπορεί να χαρίσει! Και όπως όλοι γνωρίζουμε το κύπελλο σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη είναι ο θεσμός των εκπλήξεων!

Το απόγευμα της Τετάρτης 16/2/22 έμελε να είναι απόγευμα όπου ο ΑΟ Κατασταρίου θα έκανε τον μπαμ και θα πέταγε εκτός θεσμού μια ομάδα Γ΄ Εθνικής κατηγορίας! Ο Εθνικός Σκουλικάδου το φαβορί για τη νίκη και την πρόκριση έμεινε στην απ΄ εξω καθώς οι “πορτοκαλί” καθάρισαν την μπουγάδα και με 2 γκολ του Μούστα είναι τους “4” της διοργάνωσης! Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Πάθος ένταση, διαξιφισμούς αλλά και πολλές φάσεις που δημιούργησαν εστίες φωτιάς!

Το παιχνίδι από την αρχή ήταν δυνατό  και προϊδέαζε ότι θα γίνει μεγάλη μάχη για το ποιος θα περάσει στην επόμενη φάση. Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το 0-0. Στην επανάληψη ο Μούστα έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με τους παίκτες του Εθνικού να βρίσκονται πίσω. Ο Μάριος Μαρούδας όμως έφερε το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1 και από εκεί και πέρα το ματς πήγε στην κόψη του ξυραφιού.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ, εν τούτοις αυτό δεν συνέβη με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε το  ματς στην παράταση! Στα πρωτα λεπτά της παράτασης έγινε η φάση του αγώνα όταν ο Μούστα “τσίμπησε” την μπάλα σε μια φάση που ο επιθετικός και αμυντικός διεκδικούσαν την μπάλα μπήκε στην περιοχή και έκανε το 2-1 για την ομάδα του με τους παίκτες αλλά και τον πάγκο του Εθνικού να διαμαρτύρονται εντονότατα στον διαιτητή Μποζίκη ότι ο σκόρερ είχε κάνει επιθετικό φάουλ σε παίκτη του Εθνικού.

Άναψαν τα αίματα, τόσο ο προπονητής του Εθνικού Στάθης Καραμαλίκης όσο και ο αρχηγός της ομάδας Στέλιος Λιβέρης ήταν εξοργισμένοι από αυτή την απόφαση που ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του Εθνικού! Στο 103΄ της παράτασης ο Εθνικός ήταν άτυχος καθώς ο Νακαγιάμα σημάδεψε ο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΑΟΚ! Και στο 118΄ ‘έγινε άλλη μια μεγάλη φάση για τον Εθνικό όταν ο Μάριος Μαρούδας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία του ΑΟΚ αλλά ο Ανδρέας Πλέσσας σαν από μηχανής θεός με ανάποδο ψαλίδι έσωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης του αγώνα από τον διαιτητή Αντώνη Μποζίκη βρήκε την ομάδα του ΑΟΚ ένα κουβάρι να πανηγυρίζει αυτή την πολύ μεγάλη επιτυχία. Ο ΑΟΚ πέρασε τους “4” της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Θύελλας Αμπελοκήπων. το αλλο ζευγάρι είναι Φλόγα Κυψέλης-Έσπερος

Διαιτητής ηταν ο Αντωνης Μποζίκης με βοηθους τους Κώστα Ψάρρη και Γιώργο Μπάστα

ΑΟ Κατασταρίου: Κούντρας, Μουσάϊ, Παππάς, Χριστοδουλόπουλος, Μυλιωφίτης (56′ Πλέσσας), Καμπεράϊ, Μούστα, Πλέσσας, Μουχαμεταϊ (63΄ Πίσκοπος), Πλαρινός, Πάγια.

Εθνικός Σκουλικάδου: Φαράος, Κοτσώνης, Ελέζι (66΄ Τζίνα), Λιβέρης, Μούστα, Αιχμαλωτίδης (81΄ Βέλιος), Τσουκαλάς (46΄ Περιστέρης), Τραγούδας (73΄ Μπλάτζιος), Μαρούδας, Κακολύρης, Νακαγιάμα