Παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο ο Ζακυνθιακός έκανε “σκόνη και θρύψαλα” μια από τις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος μέσα σε 20 λεπτά!

Νέο χατ τρικ από τον “δαιμονισμένο” Στάθη Καραμαλίκη. Το πρώτο γκολ ο Φώτης Σκοζάϊ!

Δεν μπόρεσε το Λουτράκι να αντισταθεί στην ανωτερότητα των γαλαζοπράσινων που κυρίως στο β΄ μέρος έκαναν ότι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο

“Κλειδώνει” την ιστορική παραμονή η νησιώτικη ομάδα που πλέον δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια της έκανε η ομάδα της Ζακύνθου που επιβλήθηκε καθαρά και άνετα επί του Λουτρακίου με 4-1.

Η ομάδα του Σπύρου Αντωνόπουλου ήταν χάρμα οφθαλμών (κυρίως στο β΄ μέρος) δείχνοντας σε όλη την Γ΄ Εθνική και στέλλοντας το μήνυμα σε όλους ότι ήρθε για να μείνει!

Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουμε αυτό που ζήσαμε στο Δημοτικό γήπεδο του Μαχαιράδου. Ιδιαίτερα μετά το τέλος του αγώνα που οι ποδοσφαιριστές ένα “κουβάρι” πανηγύρισαν έντονα μια ακόμη νίκη, έναν ακόμη τελικό που είχε το καλύτερο τέλος για την νησιώτική ομάδα.

Κατάθεση ψυχής, ομαδικό πνεύμα, μεθοδικότητα, οξυδέρκεια και αγωνιστικό πλάνο είναι πλέον τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν την ομάδα του νησιού.

Πλέον όλοι είναι πεπεισμένοι ότι έχει περάσει στο DNAτης ομάδας η δίψα για προσπάθεια και για διάκριση.

Μια ομάδα που πριν από μερικούς μήνες την είχαν όλοι εντός και εκτός νησιού “τελειωμένη” ήρθε τώρα να διαψέυσει όλους αυτούς που πόνταραν στην “αγωνιστική χρεοκοπία της”

Από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους καθώς στο πρώτο κιόλας λεπτό ο Ζακυνθιακός άγγιξε το γκολ όταν ο Λιβέρης εκτέλεσε φαουλ από πλάγια δεξιά ο τερματοφύλακας του Λουτρακίου έδιωξε προσωρινά η μπάλα στρώθηκε στον Τζιαφέρη ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει τα σώματα των αμυντικών.

Στα πρώτα 20 λεπτά το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Οι νησιώτες κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ όταν ο Λιβέρης έκανε μια βαθιά μπαλιά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε λανθασμένη κίνηση αφού βγήκε μακριά από την ‘εστία του ο Καραμαλίκης πήρε την κεφαλιά η μπάλα έφτασε στον Σκοζαϊ και ο βραχύσωμος επιθετικός του Ζακυνθιακού με πολύ ωραίο πλάσε την έστειλε στο άδειο τέρμα!

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι νησιώτες δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το παιχνίδι αφού υπήρχε πρόβλημα στην μεσαία γραμμή αλλά και στο κέντρο της άμυνας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τα “ηνία” του αγώνα και να φτάσουν στην ισοφάριση όταν από μια μακρινή και αδράνεια της άμυνας ο Παπουτσής έφερε το ματς στα ίσια στο 28΄.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε δυνατό με πολλές μονομαχίες κυρίως στην μεσαία γραμμή. Στην επανάληψη ο Ζακυνθιακός κυριάρχησε καθώς ο τεχικός της ομάδας αλλάξει το σύστημα από 4-3-3 σε 4-2-3-1 Έκανε αλλαγή τον Τζιαφέρη και πέρασε στην θέση τον Μπαρμπαρούση, ο Κωστάκης πήγε πίσω και ο Λιβέρης καθαρό αμυντικό χαφ με τον Σούρμπη λίγο πιο μπροστά.

Αυτό είχε σαν συνέπεια οι γηπεδούχοι να έχουν συνέχεια την μπάλα και να πιέζουν ασφυκτικά τον αντίπαλο. Αυτό έφερε ‘άμεσα αποτέλεσμα καθώς μέσα σε 15 λεπτά η άμυνα του Λουτρακίου έγινε “σκόνη” από την πίεση του Ζακυνθιακού.

Στο 50΄ ο Κολοβάκης έκανε μια πολύ ωραία σέντρα στην “καρδιά” της άμυνας των “Ουράνιε” και ο Καραμαλίκης με καταπληκτική κεφαλιά έσετιλλε την μπάλα στα δίχτυα! Στο 56΄ μπήκε ένα πολύ όμορφο γκολ σε δημιουργία όταν Πέττας Λιβέρης άλλαξαν ωραία την μπάλα με τον τελευταίο να βγάζει ωραία πάσα στον Σκοζαί από πλάγια δεξιά ο επιθετικός του Ζακυνθιακού έβγαλε μόνο τον Καραμαλίκη που με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1.

Η πίεση του Ζακυνθιακού συνεχίστηκε και απέφερε εκ νέου καρπούς όταν στο 71΄ ο Σκοζάϊ έβγαλε μόνο του τον Μπαρμπαρούση ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κόντη δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια ο επιθετικός του Ζακυνθιακού έβγαλε σέντρα και ο Καραμαλίκης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο αλλά και από τους συμπαίκτες του.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα λόγο να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο. Κατέβασαν στροφές χωρίς να απειληθούν από τους “Ουράνιε” το τελικό σφύριγμα του αγώνα βρήκε τον Ζακυνθιακό να πανηγυρίζει με πολύ μεγάλη νίκη. Μια νίκη παραμονής!

Διαιτησία. Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία του Γιώργου Παπαδόπουλου και των βοηθών του. Λίγα παράπονα από τους γηπεδούχους σε φάουλ που δεν δόθηκαν.

Διακριθέντες: Από τους νικητές μακράν ο καλύτερος ο Στάθης Καραμαλίκης που πέτυχε 3 τέρματα κέρδισε μάχες και πήρε το χειροκρότημα της κερκίδας. Σπουδαία απόδοση από τον Φώτη Σκοζαϊ που πέτυχε ένα γκολ και ήταν στα υπόλοιπα δημιουργός των φάσεων. Πολύ καλή παρουσία από τον Γιάννη Κολοβάκη που βοήθησε ανασταλτικά και επιθετικά. Αθόρυβη δουλειά από τον Στέλιο Σούρμπη και Στέλιο Λιβέρη (στο β΄ μέρος) Θετική παρουσία σε όλο τον αγώνα από τον Μάριο Κωστάκη και Ραφαήλ Πέττα. Από τους φιλοξενούμενους ο Παπουστής ήταν πάρα πολύ καλός πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και έδωσε πολλές μάχες στην μεσαία γραμμή. Καλή παρουσία και του Διαμαντόπουλου