Ολοκληρώθηκαν τα 3 ματς της SL2 για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ιωνικός κέρδισε εκτός έδρας τα Χανιά με 1-0 και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας. Μεγάλη νίκη για τον Διαγόρα με 1-0 επί του Καραϊσκάκη. Οι νησιώτες βρέθηκαν στην 2η θέση. Στην Κρήτη ΟΦΙ και Τρίκαλα μοιράστηκαν από έναν βαθμό

Καθάρισε και πάλι ο Κάστρο για τον Ιωνικό

Χάρη σε τέρμα του Κάστρο (το έβδομο φετινό), ο Ιωνικός επικράτησε με 1-0 των Χανίων στα Περιβόλια για την 11η αγωνιστική και ανέβηκε στην κορυφή της Super League 2. Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Δ. Σπανού μετά τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα με Δόξα και Λεβαδειακό.

Τα Χανιά είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Πίεζαν ψηλά τον Ιωνικό και τον δυσκόλεψαν στο να αναπτυχθεί. Η πρώτη τελική καταγράφθηκε στο 18′ με ένα άστοχο σουτ του Ματσούκα. Τρία λεπτά μετά άλλαξαν οι άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες του ματς. Ο Ιωνικός πήγε να βγει στην αντεπίθεση, ο Κάρλος έκανε ένα δολοφονικό τάκλιν στον Ματσούκα και δέχτηκε την απευθείας κόκκινη! Ο Παπαδόπουλος είδε το έργο του στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Χανίων να δυσκολεύει. Έκανε και γρήγορα την πρώτη του αλλαγή (Πλέγας αντί για Διαμαντόπουλο) για να καλύψει το κενό που άφησε ο Κάρλος. Με μοναδικό προωθημένο πλέον τον Μασένα και σε θέση άμυνας στα επόμενα λεπτά οι Κρητικοί. Ο Ιωνικός έψαχνε το γκολ. Απείλησε για πρώτη φορά με ένα σουτ του Ομάρ στο 24′ που κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Και βρήκε το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πλατέλλας άνοιξε για τον Ματσούκα, αυτός πλάσαρε, ο Κουτζαβασίλης έδιωξε και ο Κάστρο πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Τα Χανιά ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο δεύτερο 45λεπτο. Ένα τελείως άστοχο σουτ του Μασένα στο 47′ ήταν η πρώτη απόπειρα απειλής. Στο 52′ ο Μπραμπίγια εκτέλεσε άσχημα ένα φαουλ σε εξαιρετική θέση. Γυριστή κεφαλιά του Μασένα στο 52′, μπλόκαρε ο Γκίνης εύκολα. Eνώ η κεφαλιά του Γκίνο στο 61′ απομακρύνθηκε πρωτού πάρει πορεία προς την εστία του Ιωνικού. Στο 70′ ο Ιωνικός έμεινε και αυτός με δέκα παίκτες! Ο Τιεντσέ σταμάτησε τον Βασιλόγιαννη στην κόντρα και ο διαιτητής Μαλούτας του έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι Κρητικοί συνέχισαν και μετά την αποκατάσταση της αριθμητικής υπεροχής στο ματς, να ψάχνουν την ισοφάριση και μάλιστα πιο δυνατά. Ο Γκίνης στο 77′ μπλόκαρε το ευθύβολο σουτ του Βρεττού λίγο έξω από την περιοχή. Άστοχο ήταν το σουτ του Πλέγα στο 88′ σε μία από τις τελευταία ευκαιρίες των Χανιών στο ματς. Τελευταία τελική για τους γηπεδούχους, άλλη μία ανάποδη κεφαλιά του Μασένα την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Γκίνης. Ο Ιωνικός άντεξε εν τέλει στην πίεση και έφυγε με το τρίπονο από την Κρήτη.Συνθέσεις:

ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης(77′ Βρεττός), Γκίνο(46′ Σουντουρά), Μπραμπίγια(62′ Δημητριάδης), Κάρλος, Βασιλόγιαννης(77′ Σωτηράκος), Μασένα, Διαμαντόπουλος.(26′ Πλέγας)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Γκίνης, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Τιεντσέ, Γκοτσούλιας, Ματσούκας(85′ Βλαχομήτρος), Ρόλε(75′ Μπρίτο), Πλατέλλας(75′ Πογοσιάν), Κάστρο (90+4′ Κοτσώνης)

Σούπερ τρίποντο για Διαγόρα

Ο Διαγόρας νίκησε με 1-0 του Καραϊσκάκη Άρτας στο Δημοτικό Στάδιο Ρόδου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2.

Με γκολ του Κονέ στο 19’, μετά από κόρνερ του Κοντοχρήστου, ο Διαγόρας πήρε τη νίκη με 1-0 επί του Καραϊσκάκη και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της Σούπερ Λιγκ 2.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη προηγήθηκε στο σκορ (1-0), διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα και πήρε το τρίτο σερί της τρίποντο στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο Καραϊσκάκης ηττήθηκε και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Οι φάσεις του αγώνα:

19’ Γκολ ο Διαγόρας. Μετά από κόρνερ του Κοντοχρήστου, ο Κονέ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-0.

41′  Έπειτα από σέντρα του Κοντοχρήστου, ο Αλάεθ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αστόχησε.

58’ Από φάουλ του Κοντοχρήστου, ο Κωστούλας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

85′ Σουτ του Μανωλάκη από αριστερά, ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.Συνθέσεις:

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας (56’ λ.τρ. Σελινιωτάκης), Κωστούλας, Ντοριβάλ, Γεωργίου (62’ Σμυρλής), Μασούρας, Κονέ (77’ Αυγενικού), Αλάεθ (62’ Μανωλάκης), Λινάρδος (77’ Αθανασίου).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μάγγος): Μπουργάνης, Παπανίκου, Τάμπας (64’ Κόκας), Θεολόγου, Γιαννιώτης, Λόβριτς (54’ Δερμιτζάκης), Χατζηδίμπας, Νταλακούρας (46’ Κλιγγόπουλος), Δούμτσιος, Γυφτοκώστας (46’ Μαύρου), Ρούνεϊ (70’ Δεινόπαππας)

Μοιράστηκαν από έναν βαθμό

ΟΦ Ιεράπετρας και Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Βουζουνεράκειο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2.

Ο ΟΦΙ στο 4’ άνοιξε το σκορ (1-0) με κεφαλιά του Γκίνη μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Χιντζίδη. Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν για το τελικό 1-1 στο 26’ με τον Ριζογιάννη. Ο Ελευθεριάδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μασουέρο, ο Ριζογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση, απέκρουσε αρχικά ο Αθανασόπουλος και στο ριμπάουντ, ο παίκτης του ΑΟΤ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις…

4’ Γκολ για τον ΟΦΙ. Ο Χιντζίδης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκίνη με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή για το 1-0.

25’ Πέναλτι για τον ΑΟΤ. Ο Μασουέρο ανέτρεξε εντός περιοχής τον Ελευθεριάδη.

26’ Γκολ για τα Τρίκαλα. Ο Ριζογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση, ο Αθανασόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε, στο ριμπάουντ όμως ο Ριζογιάννης έγραψε το 1-1.

31’ Μετά από πλάγιο του Πριόνα, ο Μπαράτα έκανε το σουτ από κοντά, η μπάλα κόντραρε πάνω σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ.

42’ Σουτ του Γκίνη μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Γιακουμής με δυσκολία.

59’ Από κόρνερ του Χιντζίδη, ο Χατζητερζόγλου πήρε τη κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και ο Γιακουμής μπλόκαρε.Συνθέσεις:

ΟΦΙ (Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Χατζητερζόγλου, Μασουέρο, Τεγούσης (73’ Ντάλα Κόστα), Βογιατζής, Γκίνη, Κούστα, Μπαράτα, Αποστολίδης (54’ Χατζηπιρπιρίδης, 90′ Αρσενίδης)

ΑΟΤ (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Κεχαγιάς (46’ Ζώγκος), Ντιαλόσι, Παπαγεωργίου, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (81’ Κλεμέντε), Σταματής (73’ Μόλα), Ελευθεριάδης (81’ Κωστίκος), Ευθυμίου (65’ Πέλκας).

Πηγή: liganews.gr