Μια βαθιά βαθμολογική “ανάσα” πήρε ο Φωκικός, επικρατώντας το μεσημέρι της Παρασκευής επί του Αγροτικού Αστέρα με σκορ 2-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε γενικές γραμμές και έφτασαν δικαίως στη νίκη, που τους ανεβάζει στους 5 βαθμούς, στον σχετικό πίνακα. Παρά ταύτα πιέστηκαν αρκετά στο πρώτο 20λεπτο αντέχοντας και κρατώντας το “μηδέν” στην εστία του Τσεκρέζη,

Τα γκολ για την ομάδα της Άμφισσας πέτυχαν οι Σαΐν στο 31′ και Καλλέργης στο 42′, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο ματς χωρίς να το καταφέρουν ποτέ.

Για του λόγου το αληθές, στο 48′ οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν σημαντική ευκαιρία να μειώσουν σε 2-1, αλλά η κεφαλιά του καθάριου σταμάτησε στο δοκάρι.

Ήταν ένα ανοικτό ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν περισσότερο ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια.

ΦΩΚΙΚΟΣ (Γιάννης Λύτρας): Τσεκρέζι, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Μουστάκης, Σαΐν, Σκαρίμπας (90’+5′ Δημητρίου), Ευαγγελιδάκης, Καλλέργης (90′ Καρυπιάδης), Ρεβυθόπουλος, Γκατσέσα, Γεωργουσόπουλος (81′ Ντάμπος).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Καραντασιάδης, Κώτσιας (56′ Κρυστάλλης), Τριανταφυλλίδης, Καρακατσάνης, Σαμουηλίδης, Γεωργιάδης, Καθάριος (69′ Αθανασιάδης), Μίλιτς, Πέεφ (83′ Βελλίνης).