Μια σπουδαία όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ισοπαλία (2-2), απέσπασε στα Τρίκαλα ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, φτάνοντας τους 5 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και του δευτέρου ομίλου στο ματς που άνοιξε την “αυλαία” της πρώτης (εξ’ αναβολής) αγωνιστικής του πρωταθλήματος κόντρα στον ΑΟΤ. Ο Γουίλσον Τσιμέλι ήταν ο “από μηχανής” Θεός των κυανοκίτρινων, που λύτρωσε την ομάδα του Στάθη Καραμαλίκη αφού εκμεταλλεύτηκε ολέθριο λάθος της άμυνας και έφερε το παιχνίδι στα ίσια λίγο πριν το φινάλε, δίνοντας το “φιλί της ζωής” σε μια Ζάκυνθο που γλίτωσε τελικά μια πικρή ήττα και έφυγε χαμογελώντας από την πόλη της Θεσσαλίας.

Οι κυανοκίτρινοι προηγήθηκαν στο ματς με τον Σπύρο Νικολίτσα μόλις στο 14΄ και έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν ακόμη και το τρίποντο κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο. Οι Τρικαλινοί όμως στην επανάληψη έκαναν την ανατροπή και γύρισαν το ματς με τα γκολ των Αλεξίου (66′) και Σκόνδρα Ν. (80′) για να έρθει ο Τσιμέλι λίγο πριν το τέλος (90+8′) και να χαρίσει έναν πολύτιμο βαθμό στη Ζακυνθινή ομάδα.

Σοκαριστική λιποθυμία του Τάσου Μαρούδα στο 48′ και δεκάλεπτη διακοπή

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από το σοβαρό περιστατικό με την λιποθυμία του Ζακυνθινής καταγωγής επιθετικού του ΑΟΤ Τάσου Μαρούδα, ο οποίος “κατέρρευσε” στο 48ο λεπτό και ενώ οι φιλοξενούμενοι εκτελούσαν κόρνερ από δεξιά με τον Κάρδαρη. Το παιχνίδι διακόπηκε για 10 λεπτά με τον ρέφερι της αναμέτρησης Λάμπρο Μπεκιάρη να διακόπτει εσπευσμένα το ματς για να περάσει εντός τερέν το ιατρικό επιτελείο των γηπεδούχων. Ο άτυχος παίχτης μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο έχοντας ευτυχώς ανακτήσει τις αισθήσεις του. Σοκαριστική αναμφίβολα στιγμή, που “πάγωσε” τους πάντες εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Ευτυχώς, ο παίχτης ανέκτησε τις αισθήσεις του κατά τη διάρκεια της μεταφοράς του στο νοσοκομείο.

Άψογο πρώτο μέρος για τη Ζάκυνθο, που “χτύπησε” πρώτη με Νικολίτσα

Σχεδόν ιδανικά εξελίχθηκε το πρώτο μέρος για τον ΑΠΣ. Οι φιλοξενούμενοι με διπλή ζώνη άμυνας και τον Αλέξη Μεντή να επιστρατεύεται σαν παρτενέρ του Μούστα στο κέντρο της άμυνας, δεν είχε κανένα σχεδόν πρόβλημα απέναντι στον φλύαρο και ανούσιο ΑΟΤ του πρώτου μέρους. Μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί στο παιχνίδι, με το γκολ του Νικολίτσα στο 14′ όταν ο Λάμποηλου έκλεψε την μπάλα από τον Ζαΐμι, έβγαλε στον έμπειρο μέσο και αυτός περνώντας την μπάλα από την τρύπα της βελόνας, έδωσε το προβάδισμα στους νησιώτες για το 0-1 στο 14′. Το γκολ αυτό “βραχυκύκλωσε” τους γηπεδούχους, που φάνηκε να έχουν πιει “θάλασσα” αφού δεν περίμεναν την εξέλιξη αυτή. Η μοναδική φάση που απειλήθηκε η εστία του Οικονομάκη ήταν αυτή του 27′ όταν από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά του Μπουκουβάλα, ο Αλεξίου ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Οικονομάκη με την μπάλα να περνάει άουτ.

“Ψυχρολουσία” στην επανάληψη και ανατροπή για τα Τρίκαλα με Αλεξίου, Σκόνδρα αλλά και λύτρωση από τον πανούργο Τσιμέλι

Στο δεύτερο 45λεπτο, τα πράγματα άλλαξαν άρδην σε ότι αφορά τη ροή του ματς. Το περιστατικό με τη λιποθυμία του Τάσου Μαρούδα, αντί να επηρεάσει αρνητικά τους γηπεδούχους, τους έδωσε έξτρα ώθηση για να φτάσουν στην ανατροπή. Έτσι στο 65′ σε μια “κρύα” φάση και ενώ οι γηπεδούχοι έμοιαζαν παντελώς “κλειδωμένοι” ήρθε το γκολ της ισοφάρισης με ωραία εκτέλεση φάουλ του Θέμη Αλεξίου που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Οικονομάκη για το 1-1. Το γκολ αυτό “ξύπνησε” τους Τρικαλινούς που έφτασαν στην ανατροπή με το υπέροχο γκολ του Νίκου Σκόνδρα με φοβερό δεξί βολέ από θέση έξω αριστερά, με τον Οικονομάκη να μην μπορεί να αποτρέψει το μοιραίο παρότι πετάχτηκε θεαματικά στη γωνία του. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ζάκυνθος θα έφευγε με “σκυμμένο κεφάλι” από την αναμέτρηση, ήρθε ο πανούργος Τσιμέλι να πιάσει “κορόιδο” την άμυνα των Κυανέρυθρων στο 90+8′ και να χαρίσει τον σπουδαίο βαθμό στη Ζάκυνθο. Λίγο πριν ο Στάθης Καραμαλίκης είχε “επιστρατεύσει” και τον τραυματία Στέλιο Λιβέρη παίζοντας και το τελευταίο του “χαρτί” στην αναμέτρηση.

Επόμενο παιχνίδι αυτό του Σαββάτου, με τη Ζάκυνθο να υποδέχεται στις 11.00 το πρωί τον Π.Ο. Φήκης. Καλή η διαιτησία του Λάμπρου Μπεκιάρη από την Καρδίτσα.

Συνθέσεις

Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ (Βασίλης Καλογιάννης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας Γιάννης, Μαλάκος, Ζαΐμι (46′ Μαρούδας- λ.τρ. 58′ Βασιλείου), Κοντογεώργος, Σαμαντάς (82′ Μπέκας), Σκόνδρας Νίκος, Κωστόπουλος, Κατσαντώνης (λ.τρ. 34′ Πατρώνης) , Αλεξίου

Πάγκος: Μάγκος, Τζιώρας, Βασιλείου, Μπρατίτσας, Αναγνώστου, Ψύρρας

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Οικονομάκης, Μεντής, Σούρμπης, Γουσέτης, Λάμπογλου (66′ Κακολύρης), Τσιμέλι, Κάρδαρης (90+2′ Λιβέρης), Σάϊμπερτ, Μούστα, Νικολακόπουλος, Νικολίτσας (82′ Ντούκας)

Πάγκος: Φυτόπουλος, Αγκαράϊ, Ραγιάς, Μπιάζης, Καψάσκης