Κέρδισε η ΑΓΕΖ και πλέον βάζει γερές βάσεις για να φτάσει στο τελικό και στην πολυπόθητη άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Η Ζακυνθινή ομάδα δυσκολεύτηκε στην αρχή απέναντι στην μαχητική Νίκη αλλά και στους διαιτητές του αγώνα που με τα σφυρίγματα τους εκνεύρισαν την κερκίδα.. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και κατάφεραν να προηγηθούν στην 1η περίοδο με 10-22…

Από εκεί και πέρα οι νησιώτες έκαναν αυτό που έπρεπε.. με πολύ καλή άμυνα και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους νεαρούς Μάργαρη Ν. και Εφέπουλο αλλά φυσικά και τους έμπειρους Μπονίκο και Μάργαρη κατάφεραν να κερδίσουν στο ματς με ευκολία με 73-55 και να κερδίσουν τον πρώτο ημιτελικό των play off για την Α2 ΕΣΚΑΗ.  Με τη νίκη αυτή η ΑΓΕΖ έκανε το «σκορ» 2­- 1 στα μεταξύ τους παιχνίδια και θέλει μια ακόμα νίκη για να περάσει στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τη Δύμη ή τον Προφήτη Ηλία τους οποίους έχει στο 2­-0 από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ/

Το επόμενο παιχνίδι της ΑΓΕΖ με τη Νίκη είναι εκτός την ερχόμενη Τετάρτη 10/5.

Δεκάλεπτα 16 – 22, 36 – 32, 55 – 39, 73 – 55

ΑΓΕΖ (Θεοδόσης): Ν.Μάργαρης 16(4), Δ.Μάργαρης 6, Μπονίκος 16, Εφέπουλος 13, Πέττας 3(1), Θεοδωρίτσης 5, Σταμίρης 8, Μουσέτης 6, Μουζάκης, Βαρβαρίγος

ΝΙΚΗ (Χουντής): Λιόνας 3, Μαυροειδής 2, Γκούτης 2, Κιούφης 16, Γιαννακόπουλος 18(4), Γεωργόπουλος 4, Βασιλείου 2, Παττίχης 2, Διονυσόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος 3, Πετρόπουλος

*Λιγοστός ο κόσμος στο κλειστό της Παναγούλας σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι. Βέβαια υπάρχει δικαιολογία καθώς στο νησί έχει ανοίξει η τουριστική σαιζόν και η πλειοψηφία του κόσμου εργάζεται.

* Το ματς πήγαν να διακόψουν οι διαιτητές στην ανάπαυλα όταν ακούστηκαν κάποια υβριστικά σχόλια από την κερκίδα λόγω κάποιων κακών αποφάσεων τους ενάντια στην ΑΓΕΖ κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο όμως δεν δόθηκε συνέχεια και η κατάσταση ηρέμησε.