Όρθια μέσα από ένα πραγματικό θρίλερ βγήκε η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ, που επικράτησε σε παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς της Πεντέλης με σκορ 67-65 και έμεινε ζωντανή στο “κυνήγι” του ονείρου, που δεν είναι άλλο από την άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Αρχικά τουλάχιστον η ομάδα εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία για 3η συνεχόμενη χρονιά, δείχνοντας ότι ήρθε στα επαγγελματικά “σαλόνια” για να μείνει και να πάει ακόμη πιο ψηλά. Αυτό που τώρα πρέπει να διεκδικήσουν οι παίχτες του Θεόφιλου Μπεκέ, είναι ένα μεγάλο σερί νικών μέχρι το τέλος, έτσι ώστε να παίξουν τα ρέστα τους για την είσοδο στην πρώτη δυάδα.

Σε ότι αφορά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε μέτρια ημέρα, έχοντας απέναντι τους μια μαχητική και σκληρή ομάδα αλλά στο τέλος κατάφεραν να χαμογελάσουν, λυγίζοντας την με σκορ 67-65.

Η αναλυτική εξέλιξη της αναμέτρησης

Ήταν ένα παιχνίδι που εξ’ αρχής φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες! Μια ΑΓΕΖ που ξεκίνησε νωθρά για να ανεβάσει “στροφές” στην συνέχεια, απέναντι σε μια Πεντέλη που φαινόταν αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους, για να φύγει από το νησί με ένα μεγάλο διπλό.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν “καυτοί” στο ματς, έχοντας λύσεις τόσο κοντά όσο και μακριά από το αντίπαλο καλάθι. Μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 12 πόντους διαφορά με δύο βολές του Αυγενικού (6-18). Κάπου εκεί η Ένωση θα “ξυπνήσει” και με μπροστάρη τον εξαιρετικό Μπάρτζο θα μειώσει και σε 13-20, για να πάρουν σειρά οι Καραμπάτσος και Στέφος που θα μικρύνουν την “ψαλίδα” στο 16-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η είσοδος των Κοτσέτα και Νικολόπουλου, σε συνδυασμό με την καλή μέρα που βρέθηκε ο Μπάρτζος θα φέρουν το σταδιακό “ροκάνισμα” της διαφοράς (το 18-23 θα γίνει 25-26), για να έρθει το πρώτο προβάδισμα στο ματς με καλάθι του Παπάδη για το 27-26.

Οι δύο ομάδες θα συμβαδίζουν σε όλο το δεκάλεπτο στο σκορ, με την Πεντέλη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των δύο- τριών πόντων (31-34, 34-36, 36-38), για να φτάσουμε στο 37-38 του ημιχρόνου, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά της ΑΓΕΖ όταν οι διαιτητές δεν θα καταλογίσουν καθαρό φάουλ στον Καρβούνη.

Το ματς συνέχισε να έχει μια άγρια ομορφιά, με την Πεντέλη να προηγείται με 37-41 αλλά την ΑΓΕΖ να απαντά με ένα σερί 7-0 με δίποντο του Κοτσέτα για το 44-41. Και πάλι όμως ο Καραθανάσης με τρίποντο θα δώσει “αέρα” 4 πόντων στην ομάδα του για το 46-50 και τον Μπίγκο να ανεβάζει το δείκτη στο συν 6 για το 46-52. Θα ακολουθήσει τρίποντο του Καρβούνη για το 49-52, καλάθι του Μπίγκου για το 49-54 και μια εύστοχη προσπάθεια του Καραμπάτσου για το 51-54 με την Πεντέλη να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Η τελευταία περίοδος θα ξεκινήσει με καλή άμυνα από την πλευρά της ΑΓΕΖ, που για τέσσερα λεπτά θα κρατήσει μακριά από το σκοράρισμα τον αντίπαλο της για να προηγηθεί με 55-54.

Μια τεχνική ποινή στον πάγκο των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με ένα τρίποντο του Καραθανάση θα φέρουν εκ νέου την Πεντέλη μπροστά με βραχεία κεφαλή (58-59) αλλά ο Ζαχαράκης με εκπληκτικό φόλοου από άστοχο τρίποντο του Μπάρτζου θα κάνει το 60-59.

Το ματς είχε γίνει πλέον “ρωσική ρουλέτα” με τις εναλλαγές να δίνουν και να παίρνουν (60-61, 62-61, 62-63, 64-63, 64-65 με ψυχωμένο δίποντο του Λουγιάκη).

Έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δραματικό λεπτό με το Νικολόπουλο να αστοχεί σε δίποντο, τον Κοτσέτα να κάνει γρήγορο φάουλ και την επαναφορά να γίνεται από το πλάϊ αφού η ΑΓΕΖ δεν είχε συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά.

Εκεί οι παίχτες του Μπεκέ θα παίξουν σπουδαία άμυνα, αναγκάζοντας τους Αυγενικό και Χατζηκωστή σε ασυνεννοησία, με τη μπάλα να βρίσκεται στα δικά τους χέρια στα τελευταία 16”. Εκεί θα “μιλήσει” ο Παύλος Καρβούνης που θα πάρει έξυπνα το φάουλ από τον Αυγενικό και με δύο εύστοχες βολές θα δώσει στους νησιώτες το ψυχολογικό αβαντάζ του ενός πόντου για το 66-65.

Μετά το τελευταίο τάιμ-άουτ η Πεντέλη είχε την τελευταία κατοχή, για να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια και να φύγει νικήτρια από την Παναγούλα. Με νέα καλή άμυνα και άστοχο σουτ του Καραθανάση, ο Καρβούνης θα πάρει το κρίσιμο ριμπάουντ 3” πριν το τέλος, για να κερδίσει φάουλ και να πάει ξανά στη γραμμή.

Από εκεί θα ευστοχήσει στη μία από τις δύο, διαμορφώνοντας το τελικό 67-65, αφού το τελευταίο σουτ από την πλευρά της Πεντέλης ήταν μακρινό και απελπιστικά άστοχο.

Στο άκουσμα της τελικής κόρνας, οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν έξαλλα μια δύσκολη, αγχωτική αλλά παράλληλα σπουδαίας σημασίας νίκη.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Κοτσέτας 11 (2), Καρβούνης 9 (2), Παπάδης 2, Μπάρτζος 12, Ζαχαράκης 5 (1), Καραμπάτσος 12, Μπουλογιώργος, Στέφος 9, Νικολόπουλος 7, Ζάγκλας, Σοφιανόπουλος, Μάργαρης.

Πεντέλη (Γιώργος Σκαραφίγκας): Γάσπαρης, Μάντζιος, Χαζτηκωστής 13 (2), Κατσαντώνης, Αυγενικός 13, Λουγιάκης 15 (1), Χαρτοματσίδης, Σταυριανόπουλος, Μπίγκος 12(1), Καραθανάσης12(4), Μαντζιώρης.